Turkmeńska delegacja, w skład której weszli przedstawiciele Komitetu wykonawczego ds. przygotowania do Igrzysk Azjatyckich w 2017 roku i Państwowego komitetu ds. telewizji, radiofonii i kinematografii, wzięła udział w 53. Walnym Zgromadzeniu Związku Nadawców Azji i Pacyfiku (ABU), które odbyło się w Indonezji, na wyspie Bali.

Wyjazd ten zorganizowano w celu podjęcia decyzji odnośnie zadań wyznaczonych przez Prezydenta Gurbanguliego Berdimuhamedowa w zakresie badania zagranicznych doświadczeń w dziedzinie mediów i dziennikarstwa sportowego, rozszerzania kampanii reklamowo-informacyjnej dla popularyzacji Igrzysk Azjatyckich 2017 i nawiązywania na tej linii bliskich partnerskich kontaktów.

Forum, które zgromadziło delegatów ponad 200 radiowo-telewizyjnychfirm członkowskich ABU oraz innych środków masowego przekazu, odbywało się pod hasłem «Media dla przyszłości», a jednym z jego tematów stały się V Azjatyckie Halowe Igrzyska sztuk walki, które odbędą się w przyszłym roku w Aszchabadzie.

Między innymiszefowie przeróżnych grup i komisji ABU, które informowały o swoich działaniach, pokazali wysoki poziomprzygotowania do Igrzysk Azjatyckich w Turkmenistanie. Wieletelewizyjnych firm członkowskich organizacji wyraziło swą gotowość do transmitowania na żywo zawodów Igrzysk w Aszchabadzie oraz wdrożenia innych propozycji w tym zakresie.

Duże zainteresowanie zebranych wzbudziło wystąpienie przedstawicieli Turkmenistanu, którzy szczegółowo opowiadali o kluczowych kierunkach realizacji projektu „Azjada 2017 («Азиада-2017») na dużą skalę, w tym o organizacji medialnej asysty Igrzysk. 

Przedstawiciele azjatyckich i europejskich firm zostali poinformowani o stworzeniu warunków dla pracy dziennikarzy, reporterów telewizyjnych, o działaniach mających na celu powstanie nowoczesnejprodukcyjno-technicznej bazy informacyjnego zaopatrzenia Igrzysk Azjatyckich, wprowadzenie nowoczesnych technologii komunikacji do tej sfery.

W ramach Walnego Zgromadzenia Związku Nadawców Azji i Pacyfiku miały miejsce konferencje, seminaria i wspólne posiedzenia grup ABU odnośnie kwestii programowej wymiany, nowej techniki i technologii w zakresie radiofonii i telewizji. Na spotkaniach sportowej grupy odbyła się wymiana poglądów i zaznajomienie z nowymi tendencjami w relacjonowaniu wielkich imprez sportowych.

Właśnie tutaj turkmeńska delegacjaprzeprowadziła prezentację Igrzysk Azjatyckich 2017 wraz z demonstracją wideo i szczegółowymi wykładami, w trakcie których udzielono wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania. Między innymi chodziło o wyposażenie obiektów olimpijskich, o przygotowanie wolontariuszy, a także dwujęzycznych słowników i rozmówek tematycznych.

Jak zauważono, aktywne wsparcie prezydenta Turkmenistanu, przewodniczącego Komitetu organizacyjnego Igrzysk Azjatyckich 2017 Gurbanguliego Berdimuhamedowa pozwala na kompleksowe rozwiązanie wszystkich problemów związanych z przeprowadzeniem Igrzysk. Oprócz tego, z inicjatywy lidera narodu w trybie testowym sprawdza się personel oraz wszystkie gotowe obiekty wioski olimpijskiej, gdzie odbył się już szereg międzynarodowych zawodów, a w niedalekiej przyszłości oczekuje się tutaj jeszcze serii turniejów z udziałem sportsmenów, trenerów, sędziów, dziennikarzy i ekspertów z wielu krajów.

Jak podkreślają zagraniczni dziennikarze, wspaniałym pomysłem jest także wprowadzona do programu na wniosek Prezydenta Turkmenistanu konna sztafeta, rozpoczęta na 500 dni przed otwarciem Igrzysk Azjatyckich.

Ogólnie stwierdzono, że od czasu przekazania Turkmenistanowi – pierwszemu państwu Centralnej Azji – praw do organizacji Igrzysk Azjatyckich, została wykonana ogromna praca, między innymi w dziedzinie prawa.

W Turkmenistanie przyjęto następujące uchwały: «O wychowaniu fizycznym w sporcie», «O sporcie zawodowym» i «O wolontariacie». Wśród podstawowych dokumentównależy wymienićPostanowienie Prezydenta Turkmenistanu odnośnie zapraszania do współpracy zagranicznych specjalistów z dziedziny sportu.

W Aszchabadzie odbyło się kilka międzynarodowych sportowych forum medialnych, którestały się dobrym fundamentem dla szerokiej popularyzacji w świecie przeprowadzonych w naszym kraju historycznych przemian i największych sukcesów Turkmenistanu w dziele wzmacniania materialno-technicznej bazy sportowej.

Swój ślad pozostawiło także historyczne wydarzenie - podpisanie w Aszchabanie przez Narodowy komitet olimpijski Oceanii oraz Olimpijski Związek Azji dokumentu, wedle którego w V AzjatyckichHalowych Igrzyskach sztuk walkipo raz pierwszy w historii wezmą udział państwa Oceanii.

Członkowie turkmeńskiej delegacji spotkali się także z Generalnym sekretarzem Związku Nadawców Azji i Pacyfiku Dżawadem Mottagi, wzięli udział również w innych przedsięwzięciach organizowanych na forum.

Oprócz tegoIgrzyska Azjatyckie 2017 przedstawił na swoich stronachdrukowany Biuletyn 53.Walnego Zgromadzenia Związku Nadawców Azji i Pacyfiku. W publikacji, gdzie Aszchabad został nazwany «perłą Azji», podano, że zbliżające się w turkmeńskiej stolicy Igrzyska, zgodnie z przypuszczeniami, zgromadzą rekordową liczbę uczestników –w walkach o medale weźmie udział ponad 5 tysięcy sportsmenów z 62 państw, aby wyłonić najsilniejszych w 21 dyscyplinach sportowych. Razem z nimiprzybędzie około 2500 trenerów i ponad 10 tysięcy zagranicznych ekspertów. Igrzyska obsługiwać będzie 10 tysięcy wolontariuszy. A według ogólnych prognoz Igrzyska zgromadzą do 200 tysięcykibiców z różnych krajów.

Szczególną uwagę w publikacji poświęcono wiosce olimpijskiej, obejmującej ponad 30 obiektów, oraz jej centralnemu stadionowi na 45 tysięcy widzów, na którego arenie odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia Igrzysk, na których dewizę wybrano hasło «Zdrowie. Zapał. Przyjaźń.». 

* * *

Związek Nadawców Azji i Pacyfiku (ABU) powstał w 1964 roku i jestapolitycznym, niekomercyjnym zrzeszeniem organizacji radiowo-telewizyjnych. Fundamentalnym celem ABU jest wsparcie rozwojutransmisji w krajach regionów Azji i Pacyfiku. Obecnie członkami ABU jest 278 organizacji z 67 państw świata.

Turkmenistanjest reprezentowany w Związku Nadawców Azji i Pacyfiku od 2012 roku.

Państwowa agencja prasowa Turkmenistanu

Tłumaczyła: Katarzyna Kubiak

Źródło: http://www.turkmenistan.gov.tm/?id=12105

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.