W Aszchabadzie zdemontowano pozłacany pomnik byłego prezydenta Turkmenistanu Saparmurata Nijazowa. Poinformowała o tym w poniedziałek, 24 Lipca, turkmeńska redakcja radia „Swoboda”.

Według doniesień, teren wokół pomnika został ogrodzony kilka miesięcy temu w związku z pracami remontowymi, które według relacji mieszkańców, trwały cztery miesiące.

Władze Turkmenistanu nie informowały oficjalnie o planach demontażu monumentu. Nie wiadomo również dokąd został przeniesiony.

Saparmurat Nijazow stał na czele Turkmenii od 1985 roku, początkowo jako pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Turkmeńskiej SRR, a od 1991 roku jako prezydent kraju. Nosił tytuł Turkmenbasza (Türkmenbaşy, czyli „ojca wszystkich Turkmenów” – przyp. tłum.), Wódz i Wielki na Wieki Saparmurat Nijazow. Zmarł w 2006 roku. W czasach jego rządów w całym kraju powstało setki jego popiersi i pomników. Największy pozłacany posąg Nijazowa, który został ustawiony na centralnym placu Aszchabadu w 1998 roku, w 2011 został zdemontowany i przeniesiony na nowe miejsce. Według oficjalnych danych demontaż i przeniesienie pomnika kosztowało wtedy budżet państwa 50 milionów dolarów.

Od 2007 roku Turkmenistanem rządzi Gurbanguly Berdimuhamedow. Nosi tytuł Arkadar (co po turkmeńsku znaczy „opiekun”), członek Akademii Nauk, przewodniczący Demokratycznej Partii Turkmenistanu.

Tłumaczyła: Kinga Janiszewska

Źródło: https://lenta.ru/news/2017/07/24/niazov/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.