Turkmenistan – WSTĘP

Dzisiejszy Turkmenistan obejmuje obszar, na którym doszło do skrzyżowania wielu cywilizacji. Obszar w starożytności był w posiadaniu perskiego imperium, następnie został podbity przez Aleksandra Wielkiego, muzułmańskie armie, Mongołów, tureckich wojowników, a ostatecznie Rosjan. W czasach średniowiecznych, Merv (znajdujący się w dzisiejszej prowincji Mary) był jednym z największych miast świata islamu i ważnym przystankiem na Jedwabnym Szlaku. Turkmenistan zaanektowany przez Rosję w początkach XIX wieku, odegrał ważną rolę w ruchu anty-bolszewickim w Azji Środkowej, niestety , w 1924 roku stał się on Republiką Radziecką, aż do czasu uzyskania niepodległości po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Zmiany w kraju rozpoczęły się wraz z wykorzystywaniem rezerw gazu ziemnego; rząd Turkmenistanu zmierza do rozszerzenia swoich projektów wydobycia i dostaw. W 2010 roku dzięki budowie nowych rurociągów do Chin oraz Iranu eksport gazu drastycznie wzrósł. Skończył się również rosyjski monopol na eksport turkmeńskiego gazu. Obecnie to Chiny są głównym odbiorcą gazu. Dożywotnim prezydentem Turkmenistanu jest zmarły w 2006 roku Saparmurat Nyyazow. W lutym 2007 roku odbyły się pierwsze wybory prezydenckie, przewodnicxzącym kraju jest odtąd Gurbanguly Berdimuhamedow. Został on ponownie wybrany w lutym 2012 roku 97% głosów w wyborach, które przez zachodnich obserwatorów zostały opisane jako "demokratyczna fikcja".

Turkmenistan – SPOŁECZEŃSTWO

Populacja Turkmenistanu wynosi 5,231,422 (stan na lipiec 2015) W jej skład wchodzą Turkmeni (85%), Uzbecy (5%), Rosjanie (4%) oraz inne, bliżej nieokreślone, które wynoszą ok. 6%. W Turkmenistanie, 72 % populacji posługuje się jęz. turkmeńskim, 12% jęz. rosyjskim i 9 % uzbeckim. Pozostałe 7% posługuje się innymi językami, niewymienionymi w spisie. Religią dominująca w tym państwie jest Islam, który wyznaje 89% Turkmenów. Niewielka część społeczeństwa (9%) należy do Cerkwi Prawosławnej.

Średni wiek w Turkmenistanie wynosi 26,6 lat dla mężczyzn oraz 27,5 lat dla kobiet zgodnie z danymi z 2015 roku, natomiast średnia długość życia wynosi dla mężczyzn 66.77 lat, a dla kobiet 72.93 lat. Na 1000 mieszkańców przypada 19,4 urodzeń, a tempo wzrostu populacji wynosi 1,14%. Śmiertelność wynosi 6,13 zgonów/ 1000 mieszkańców. Połowa ogółu ludności zamieszkuje miasta, z z czego w największym z nich Aszchabadzie mieszka 746 tysięcy.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Turkmenistan zamieszkuje ok. 500 osób narodowości polskiej i są to głównie potomkowie ofiar deportacji stalinowskich. Jedyną organizacją polonijną jest Centrum Polonia Turkmeńska, działające w Aszchabadzie.

Historii Polonii Turkmeńskiej można dowiedzieć się ze strony internetowej http://www.polonia.org/PoloniaTurkmenska.htm

Turkmenistan – GEOGRAFIA

Turkmenistan położony jest w Azji Centralnej. Graniczy z Morzem Kaspijskim, Afganistanem, Iranem, Kazachstanem oraz Uzbekistanem. Całkowita powierzchnia tego kraju wynosi 488,100 km2 , z czego tylko 18,170 km2 zajmują wody powierzchniowe. 90% powierzchni kraju leży na nizinie Turańskiej, a większość terytorium (między 70-80%)pokrywa pustynia Kara-Kum. Obszar pustyni jest właściwie niezamieszkały, natomiast tereny zasiedlone to przedgórze Kopet-Dag w południowej części kraju oraz w dolinach rzecznych. Najwyższy szczyt Turkmenistanu to Rize o wysokości 2942 m n.p.m. Na terenie kraju jest kilka depresji, z których najgłębszą jest Akczakaja (81 m p.p.m.).

W Turkmenistanie panuje ekstremalnie kontynentalny klimat, z wyjątkiem obszarów przybrzeżnych Morza Kaspijskiego. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 12 °C do 17 °C na północy kraju i od 15 °C do 18 °C na południowym wschodzie. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, ze średnią temperaturą od -6 °C. Średnia temperatura w najgorętszym miesiącu lipcu wynosi od 27 °C do 30 °C. Najwyższe temperatury notowane są w środkowej i południowo-wschodniej części pustyni Kara-kum, gdzie wynoszą od 48 °C do 50 °C. Najwyższe opady występują w górach i pogórzu, średnio do 398 mm, a najniższe w Kara-Bogaz – Gol Bay, średnio 95 mm.

Największe zasoby naturalne Turkmenistanu to ropa naftowa, gaz ziemny, siarka oraz sól. Użytkowanie gruntów na terenie kraju kształtuje się następująco: 72% to grunty rolne, z czego 4,1% to grunty orne, 0,1% uprawy trwałe i 67,8% użytków zielonych. Lasy zajmują jedynie 8,8 % powierzchni. Całkowita powierzchnia gruntów nawadnianych to 19,910 km2 (dane z 2006 roku).

Dużym problemem z którym boryka się Turkmenistan to postępujące pustynnienie i to pomimo zabiegów podejmowanych by zapobiec temu zjawisku. Inne problemy to zanieczyszczone gleby i wody gruntowe pestycydami, rolniczymi chemikaliami oraz wysokie zasolenie wód. Ponadto z powodu nierozwiniętych metod nawadniania pobiera się duże ilości wody z gleby. Przekierowania z dużym udziałem przepływu Amu-darii do nawadniania przyczyniają się do niemożności tej rzeki uzupełnienia Jeziora Aralskiego. Również zanieczyszczenie Morza Kaspijskiego stanowi coraz większy problem.

Strony internetowe:

http://turkmenistan.gov.tm/_eng/ - oficjalna strona Turkmenistanu.

http://www.mfa.gov.tm/en/ - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

http://www.railway.gov.tm/index.html - Ministerstwo Kolei

http://minenergo.gov.tm/ - Ministerstwo Energetyki

http://www.oilgas.gov.tm/ - Ministerstwo Ropy i Zasobów Naturalnych

http://www.saglykhm.gov.tm/ - Ministerstwo Zdrowia

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/tx.html – dane o Turkmenistanie

http://www.careerjet.co.uk/search/jobs?s=&l=turkmenistan – oferty pracy w Turkmenistanie

http://www.rigzone.com/jobs/countries/TM/turkmenistan_jobs.asp

https://www.oilandgasjobsearch.com/oil-and-gas-jobs/all-oil-and-gas-jobs/turkmenistan

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.