Według danych Państwowego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku Ukraina odnotowała wzrost PKB o 2,3%. Jest to pierwszy pozytywny wynik dla krajowej gospodarki od 4 lat.

Najgorszy wynik w przeciągu ostatnich lat, Ukraina odnotowała w 2014 roku, gdy gospodarka narodowa straciła aż 9,8% produktu krajowego brutto. W następnym roku spadek w dalszym ciągu utrzymał się na wysokim poziomie, choć wyniósł sporo mniej – 6,6%. Sytuacja uległa zmianie rok temu. Według statystyk państwa, nominalny PKB w 2016 r. wyniósł 2,383 bln hrywien, a PKB na jednego mieszkańca - 55 848 hrywien.

Prognozy na koniec 2017 roku nie są już tak obiecujące. Narodowy Bank Ukrainy obniżył niedawno przewidywany wzrost PKB do 1,9% z wcześniejszych 2,8%. ​Podczas prognozowania realnego PKB w 2017 r. uwzględniono negatywny wpływ blokady handlowej na 1,3 punktu procentowego. Jednocześnie projekcja zawarła pozytywny efekt korzystnych warunków na rynkach zagranicznych szacowanych na 0,4%. Skorygowano również pogorszenie perspektyw bilansu płatniczego, oczekując deficytu na rachunku bieżącym w wysokości 4,3 mld dolarów lub nieco ponad 4% PKB, w porównaniu z przewidywanym wcześniej deficytem na 3,5 miliardów dolarów przed końcem bieżącego roku. Prognoza rezerw międzynarodowych na 2017 r. Została obniżona do 20,8 mld z 21,3 mld dolarów.

Z powodu konieczności aktualizacji prognoz makroekonomicznych odroczono przewidziane na 20 marca spotkanie z zarządem wykonawczym Międzynarodowego Funduszu Walutowego, podczas którego miały być toczone rozmowy w sprawie przekazania kolejnej transzy pomocowej o kwocie 1 mld dolarów. Bank Centralny Ukrainy poinformował, że zaktualizowane prognozy mogą zostać uzgodnione z MFW w ciągu dwóch dni, a zarząd MFW w sprawie Ukrainy może się odbyć pod koniec marca.

Należy wspomnieć, że Ukraina już pożyczyła trzy transze na łączną kwotę 7,62 miliarda dolarów w ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku programu dotyczącego Rozszerzonego Funduszu na kwotę 17,5 miliarda dolarów. 4 przekaz miał zostać dostarczony do końca 2016 jednak decyzja ta została przesunięta na 2017 rok.

Dominik Cezary Wojciechowski

Źródło: unian.info

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.