Szef Narodowego Banku Ukrainy Jakow Smolij oświadczył, że w maju 2019 roku rezerwy złota i walut obcych kraju skurczyły się o 1,2 miliarda dolarów, donosi „Strana.ua”.

Rezerwy złota spadły z 20,5 do 19,3 miliarda dolarów.

Według gazety wynika to z dużej kwoty płatności z tytułu długu publicznego. W tym miesiącu wyniosły około dwóch miliardów dolarów.

Smolij powiedział również, że do końca 2019 roku Ukraina musi wypłacić pięć miliardów dolarów w długach zagranicznych i krajowych. Władze kraju oczekują, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przeznaczy kolejne dwa miliardy dolarów, co pomoże zrównoważyć płatności. MFW podkreślił, że kolejna transza zostanie przelana dopiero po wyborze nowej Rady Najwyższej i utworzeniu rządu.

27 maja stało się jasne, że w ciągu miesiąca dług publiczny Ukrainy wzrósł o 1,3% w ujęciu dolarowym. Według stanu na 30 kwietnia łączny dług narodowy wynosi 79,8 miliarda dolarów.

 

Rosja „uzbraja się” w złoto. To zły znak dla świata

26 maja ukraiński biznesmen Ihor Kołomojski wezwał prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do ogłoszenia niewypłacalności z zadłużenia zagranicznego. Kołomojski uważa, że w przypadku niewypłacenia zobowiązań zewnętrznych Ukraina nie ma się czego obawiać, ponieważ zarówno Grecja, jak i Argentyna zrestrukturyzowały zasłużenie i są „w porządku”.

 

Zełenski odmówił deklaracji niewypłacalności. Prezydent zamierza kontynuować współpracę z MFW i przestrzegać zobowiązań wobec zachodnich partnerów.

Źródło: Sputnik

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.