W czwartą rocznicę zabójstw 78 protestujących EuroMajdan w dniach 18-20 lutego 2014 r. Ukraińskie władze utworzyły portrety ofiar na Majdanie Nezalezhnosti w Kijowie. Władze planują także budowę zespołu pamiątkowego przy ul. x

Ale wciąż nie ma sprawiedliwości.
Organy ścigania "powinny zrobić więcej", powiedział prezydent Petro Poroszenko 18 lutego. "Jednocześnie zdaję sobie sprawę ze skali zbrodni, a także konieczności posiadania wiarygodnych dowodów prawnych i przestrzegania wszystkich norm proceduralnych."
Te uroczystości i pamiątkowe ceremonie wyglądają jak puste gesty dla wielu ludzi, ponieważ nikt nie został skazany za morderstwo podczas rewolucji, która doprowadziła prezydenta Wiktora Janukowycza do władzy 22 lutego 2014 roku.

Sześciu byłych funkcjonariuszy policji w Berkut jest obecnie na oskarżonych o morderstwa , ale wszystkie inne trwające procesy EuroMaidan napotykają na ciągłe opóźnienia lub przeszkody, powiedział Vitaly Tytych, prawnik zabitych demonstrujących EuroMajdan.

Prokurator generalny Jurij Łucenko powiedział 18 lutego, że sprawa zaoczna przeciwko podejrzanym organizatorom morderstw EuroMajdan, w tym Janukowyczowi, byłemu ministrowi spraw wewnętrznych Witalijem Zacharczenko i byłym szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, szefem Ołeksandrem Jakubem, zostanie włączona na rozprawę do trwającego procesu zdrady przeciwko Janukowyczowi.
Janukowycz jest obecnie osądzony zaocznie w sprawie o zdradę losu za wezwanie rosyjskich żołnierzy do inwazji na Ukrainę. Łucenko przedstawia przypadek jako przełom, podczas gdy inni postrzegają go jako chwyt reklamowy.
Przypadki zaocznie przeciwko organizatorom morderstw EuroMajdan i korupcji w ery Janukowycza nie mogą zostać postawione przed sądem, ponieważ władze ukraińskie nie wprowadziły ukraińskiego prawa w procesach zaocznych zgodnie z prawem międzynarodowym, twierdzi Sergii Gorbatuk, szef w jednostce dochodzeniowej zaocznej w prokuraturze.
Tylko jedna osoba - prorządowy zbir lub tituszka - jest obecnie w więzieniu za przemoc wobec protestujących EuroMajdan. Łucenko chwalił się, że 42 inne osoby zostały skazane za przestępstwa EuroMajdan, ale otrzymały tylko grzywny i zawiesiły warunki więzienia.

Tymczasem w grudniu sąd w Kijowie wywołał kontrowersje, wydając 4-letni wyrok w zawieszeniu Jurijowi Krysinowi, przywódcy prorządowych bandytów, którzy zabili dziennikarza Wiaczesława Veremija podczas Rewolucji

EuroMaidan.
Spośród czołowych sojuszników Janukowycza na Ukrainie tylko jeden - były minister sprawiedliwości Ołeksandr Ławrynowycz - jest obecnie sądzony w sprawie o korupcję. Większość z nich uniknęła wszelkich zarzutów, a nawet zachowała pracę.
Większość najważniejszych urzędników Janukowycza, którzy ukrywają się za granicą, usunięto z listy poszukiwanych przez Interpol , a kilka spraw przeciwko nim zostało zamkniętych.
Unia Europejska już zniosła sankcje wobec siedmiu czołowych wspólników Janukowycza, ponieważ Ukraina nie dostarczyła żadnych dowodów, aby utrzymać je na swoim miejscu. Należą do nich były zastępca szefa sztabu Janukowycza Andrij Portnow, nieżyjący już były prezydent prezydenta Wiktor, były minister zdrowia Raisa Bohatyryova, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ołeksandr Yakymenko, były premier Mykoła Azarow, były Naczelnik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Naczelnik Ihor Kalinin i były prawnik Jurij Iwanuszenko.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości 21 lutego nakazał także władzom europejskim zniesienie sankcji nałożonych na prawodawcę Serhij Klujewa.
Krytycy władz podejrzewają, że brak postępu mógł być spowodowany skorumpowanymi stosunkami między kumplami Janukowycza a urzędującymi najwyższymi urzędnikami. Co więcej, pojawiły się dowody, że sojusznicy Poroszenki, w tym jego były szef sztabu Borys Łozkin , jego osobisty bankier Makar Paseniuk i były szef Narodowego Banku Ukrainy Valeria Gontarewa , mogli zostać wplątani w schematy korupcji reżimu Janukowycza. Zaprzeczają zarzutom.
"(Najwyżsi urzędnicy) osiągnęli pewne umowy z sojusznikami Janukowycza" - powiedział Tytycz. "A Gorbatuk nie chciał sabotować i zamknąć tych spraw."

Kobieta płacze, gdy stoi na Majdanie Nezalezhnosti 20 lutego 2014 r. Obok ciał dwóch demonstrantów zastrzelonych przez snajperów policji.(Kostyantyn Chernichkin)
Ale wciąż nie ma sprawiedliwości.

Gorbatuk bezpośrednio oskarżył Poroszenko, Łucenko i ministra spraw wewnętrznych Arsena Avakova o sabotowanie spraw EuroMajdan-u. Zaprzeczają oni oskarżeniom.
W 2016 roku Łucenko przeniósł wiele skrzyń dokumentow z czasów Janukowycza z departamentu Gorbatuk do innej jednostki.
Tytych poinformował Kijowski posterunek, że władze skutecznie zniszczyły wydział Gorbatuka i zablokowały wszystkie dochodzenia EuroMajdanu, starając się ukryć najwyższych urzędujących urzędników zamieszanych w te sprawy.
"(Łucenko) wyeliminował wszystkie dokumenty i ustalenia w dowodach, które zostały ustalone przez śledczych i rozdzielił grupy śledcze" - powiedział Tytych. "A sprawy, które zostały zabrane z Gorbatuk, zostały zamrozone."
Tymczasem poprawki proceduralne podpisane przez Poroszenkę w listopadzie znacznie utrudnią śledztwo w sprawach EuroMajdan i korupcji ery Janukowycza, ekspertów Reformy Reform i członków Rady Integralności Społecznej. Mogą one doprowadzić do zamknięcia niektórych spraw EuroMajdanu, według Gorbatuka.
W listopadzie Gorbatuk oświadczył, że niektóre śledztwa w sprawie morderstw EuroMajdanu przestały być skuteczne prowadzone, ponieważ zgodnie z prawem musiały zostać przekazane przez Biuro Prokuratora Generalnego do nieodtworzonego Państwowego Biura Śledczego (State Investigation Bureau).
Ponadto, likwidacja większości sądów niższego szczebla przez Poroszenko w grudniu doprowadzi do nowo utworzonych sądów, i od nowa będą prowadzone sprawy EuroMajdan- czyli od zera, chyba że zostaną uchwalone poprawki do ustawy.

Ucieczka przed sprawiedliwością
W październiku Gorbatuk oskarżył kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o odsuniecie urzędników najwyższego szczebla policji Wołodymyr Hrynyak, Anatolij Seredynsky i Ihor Babych i Serhij Pohotow, szef ochrony w państwowej firmie naftowej Naftogaz Ukrainy. Urzędnicy ci, którzy nie zostali zawieszeni lub zwolnieni, są oskarżeni o zorganizowanie represji wobec protestujących EuroMaidan w dniach 18-19 lutego 2014 r.
Hrynyak rozmawiał przez telefon z czołowym berlińskim urzędnikiem Andrijem Tkaczenko podczas morderstw demonstrantów EuroMajdan 18 lutego 2014 r. W 2017 r. Burmistrz Dnipro Borys Filatow mianował Tkaczenkę na szefa miejskiej policji.

Gorbatuk powiedział również, że 20 urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie zostało zawieszonych ani zwolnionych, mimo że zostali oni oskarżeni w sprawach EuroMajdan. Wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zostało oskarżone o ochronę ex-berkutowych funkcjonariuszy policji, którzy zostali oskarżeni w sprawach związanych z EuroMaidan. Najwyżsi urzędnicy kijowskiej policji zwracali się do sądów z prośbą o nie zawieszanie oficerów Berkuta, a policja wydała pozytywne rekomendacje podejrzanym Berkuta.

Tymczasem od 2014 r. do 2017 r. Uciekło 27 byłych oficerów Berkuta oskarżonych o morderstwo i nadużywanie władzy w stosunku do protestujących EuroMajdan, w tym czterech w 2017 r.
Gorbatuk twierdzi również, że wiele przypadków zostało zabranych ze swojej jednostki, aby pomóc najwyższym urzędnikom uniknąć odpowiedzialności.
Od 2016 r. Do początku 2017 r. Sprawy przeciwko Janukowyczowi, byłemu ministrowi podatkowemu i podatkowemu Ołeksandrowi Klymienko, byłemu ministrowi ekologii Mykoli Zlochevsky, byłemu ministrowi energetyki Jurijowi Bojko, byłemu prawnikowi Ivanyushchenko, byłemu ministrowi oświaty Dmytro Tabachnykowi, byłemu urzędowi celnemu Naczelnik Ihor Kaletnyk, były minister spraw wewnętrznych Zacharczenko, były frakcjonariusz parlamentu Janukowycz Oleksandr Jefremow i były minister rolnictwa Mykola Prysyazhnyuk zostali zabrani /ich sprawy/ z jednostki Gorbatuka. W wydziale zabrano także sprawę porwania przeciwko ustawodawcy bloków przeciwnych Vadymowi Novynsky'emu.

Prawodawca Nina Yuzhanina (L), wicepremier Wołodymyr Kistion (drugi z L) i były minister ekologii Mykola Zlochevsky (C) uczestniczą w szczycie energetycznym w Monako 2 czerwca 2017 r. (Bezpieczeństwo energetyczne dla przyszłości)

Tymczasem prokuratorzy złożyli wniosek o zamknięcie sprawy korupcyjnej przeciwko byłemu ministrowi finansów Jurijowi Kolobowowi, mówiąc, że wygasły warunki śledztwa i został on oczyszczony przez sąd 21 lutego.
W styczniu 2017 r. Prokuratura generalna zamknęła sprawę defraudacji przeciwko Zlochevsky'emu, w zamian za to, że zapłacił 6 miliardów H do budżetu.
Wcześniej w lutym Zlochevsky był widziany na Ukrainie, według źródeł Jewropieśki Prawdy .

W czerwcu 2017 r. Zlochevsky został sfotografowany z Niną Yuzhanina, szefową parlamentarnej komisji podatkowej i byłym księgowym Poroszenki, oraz wicepremier Wołodymyr Kistion na szczycie energetycznym w Monako.
W grudniu 2016 r. Dziennikarka Olga Wasilewska opublikowała, jak twierdziły, zdjęcia najlepszego sojusznika i prawodawcy Poroszenki Ihora Kononenko, który spotkał się w Wiedniu ze Zlochevsky.
W międzyczasie grupa Burisma grupy Zlochevsky dostarczyła gaz ziemny firmom należącym do Poroszenki i jego najważniejszych sojuszników Kononenko i Oleh Gladkovsky, program śledczy Radio Liberty's Schemes, zgłoszony w 2017 roku.

Ołeksandr Onyszczenko, zbiegły prawodawca oskarżony o defraudację, powiedział w Kijowie, że Zlochevsky zapłacił Poroszenko około 80 milionów dolarów za rozmrożenie aktywów Burisma na Ukrainie.
Onyszczenko również twierdził, że Zlochevsky dostarczał gaz bezpłatnie do Poroshenko w fabryce szkła Piskivka jako część osady. Zlochevsky i Poroszenko odmawiają oskarżeń.
Ivanyushchenko został usunięty z listy poszukiwanych w 2016 roku przez sąd w Kijowie, aw 2017 r. Sąd Najwyższy zamknął sprawę przeciwko niemu, powołując się na bezczynność ze strony prokuratorów.
W 2015 r. Ex-minister sprawiedliwości Olena Lukash została aresztowana w Kijowie w sprawie kradzieży, ale później została zwolniona za kaucją, a nawet kaucja została później anulowana.
Prawodawca Serhij Klujew uciekł przed sprawiedliwością, mimo że pozostał na Ukrainie po rewolucji EuroMajdanu. Uciekł z kraju po tym, jak został pozbawiony immunitetu w 2015 roku.
Tymczasem wiceminister finansów Oksana Markarova została przesłuchana w sprawie korupcyjnej przeciwko byłemu szefowi sztabu Janukowycza, Andrijem Klujewem, ale także uciekła pod zarzutem, jak twierdzi Wołodymyr Petrakowski, były prokurator i ekspert Reanimacji Pakiet Reform.

Gorbatuk powiedział, że oczekuje się, że około 40 podejrzanych zostanie oskarżonych w sprawie Klymienki, ale uciekło z oskarżenia po tym, jak sprawa została odebrana jego jednostce w 2016 roku.
Ludmiła Demczenko, szef Kijowskiego oddziału Państwowej Służby Skarbowej i Wiktor Dwornikow, doradca prezydenta Kijowa Witalija Kliczko, byli również przesłuchani w ramach sprawy Klymienki, ale nie zostali oskarżeni.
W maju ustawodawca Sergii Leshchenko opublikował tekst tego, co powiedział, jest projektem parlamentu, by pozbawić Bojkę jego immunitetu od ścigania karnego w sprawie o defraudację. Leshchenko powiedział, że wniosek został zablokowany przez Łucenko, który zaprzecza.

Były szef sztabu Janukowycza Serhij Łoszczochkin i sprzymierzeni z Janukowyczem potentaci Dmytro Firtasz i Rinat Achmetow również uniknęli wszelkich zarzutów na Ukrainie.
Onyshchenko twierdzi, że Poroszenko wyłudził od Achmetowa 180 milionów dolarów za odmrożenie aktywów swojej firmy naftowo-gazowej Naftogazvydobuvannya. Poroszenko i Achmetow zaprzeczają oskarżeniom.
Tymczasem burmistrz Charkowa, Hennady Kernes, były sojusznik Janukowycza, został oskarżony o porwanie, torturowanie i grożenie mordercom euro-pokojowych działaczy . Sprawa przeciwko niemu została skierowana do sądu w marcu 2015 r., Ale nie jest nawet aresztowany, a proces nie osiągnął postępu z powodu tego, co krytycy uważają za jego wpływ polityczny.

Sędziowie Majdanu
Spośród 351 sędziów oskarżonych o bezprawne wyzyskiwanie działaczy EuroMajdanu, zwolniono tylko 48 osób.
Większość zwolnionych została przywrócona przez Najwyższy Sąd Administracyjny, a ich sprawy toczą się przed Sądem Najwyższym. Wysoka Rada Sprawiedliwości również niedawno odwołała swoje decyzje o zwolnieniu 10 sędziów zamieszanych w sprawy przeciwko działaczom EuroMajdan.

W ubiegłym roku Poroszenko powołał do życia trzech sędziów oskarżonych o prześladowanie aktywistów EuroMajdan na rzecz zwykłych sądów i pięciu sędziów zamieszanych w sprawy EuroMajdan w Sądzie Najwyższym.
Sprawy przeciwko tylko 16 sędziom oskarżonym o bezprawnie wypróbowanych demonstrantów EuroMajdan zostały wysłane do sądu, a dwóch z nich zostało już uniewinnionych.
Oleg Sukhov
Tłumaczenie - redakcja

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.