Aleksander Łukaszenka chce bardziej aktywnie zająć się kwestią wprowadzenia pokoju w Donbasie. Informacji o tym na kanale telewizyjnym "112 Ukraina" udzielił przewodniczący rady politycznej partii "Opozycyjna Platforma — Za Życie" Wiktor Medwedczuk.

"Aleksander Łukaszenka to osoba, która stworzyła dogodne warunki do utworzenia platformy do negocjacji w Mińsku i to właśnie w Mińsku w lutym 2015 roku zostało podpisane ważne porozumienie. Starał się on, aby spotkania delegatów z Ukrainy, Rosji oraz przedstawicieli Ługańska i Doniecka odbywały się na najwyższym poziomie. Ponadto Łukaszenka uważa, że na Ukrainie powinien zapanować pokój i jest gotów zrobić wszystko, co jest niezbędne w celu jego osiągnięcia" - powiedział Medwedczuk.

Dodał, że to właśnie tę kwestię omawiał z prezydentem Białorusi na ostatnich trzech spotkaniach, które odbyły się w styczniu, lutym i kwietniu bieżącego roku.

— Rozmawialiśmy o tym, że prezydent mógłby bardziej aktywnie zająć się sprawą uregulowania sytuacji w Donbasie ze względu na to, że naprawdę sam tego chce i ma taką możliwość. Ponadto obywatele Ukrainy będą pozytywnie i z ufnością patrzeć na wszystkie poczynania Łukaszenki w tym zakresie.

Medwedczuk przypomniał, że dla mieszkańców Ukrainy prezydent Białorusi znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu zaufania spośród zagranicznych polityków.

Powiedział również, że nowy prezydent Ukrainy powinien rozpocząć swoją pracę od wprowadzenia pokoju i zaprzestania działań wojennych.

Przypomnijmy, że Wiktor Medwedczuk spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką w Mińsku 4 kwietnia. Prezydent Białorusi zaznaczył, że jest zadowolony ze spotkania z nim, szczególnie dlatego, że odbyło się ono po tak gorących wydarzeniach politycznych na Ukrainie.

Ambasador Ukrainy na Białorusi Igor Kizim w komentarzu do TUT.BY stwierdził, że częste wizyty Medwedczuka „rodzą pytania”.

Prezentuje się on jako członek (podgrupy ds. humanitarnych) trójstronnej Grupy Kontaktowej [ds. rozwiązywania konfliktu w Donbasie], a od półtora roku nie widziałem go w Mińsku na spotkaniach grupy. Możliwe, że gdzieś spotyka się z nimi. Jednak moim zdaniem takie przedstawianie się nie jest w jego przypadku poprawne” - dodał dyplomata.

Wiktor Medwedczuk jest uważany za prorosyjskiego polityka na Ukrainie. Często nazywa się go "kumem Putina" z uwagi na to, że rosyjski prezydent jest ojcem chrzestnym jego córki Darii.

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://news.tut.by/economics/633268.html

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.