Na Ukrainie trwa kampania wyborcza przed drugą turą wyborów prezydenckich, a   szansę no objęcie urzędu ma nadal showman Wołodymyr Zełenski. Czy w przypadku jego wygranej zmieni się polityka państwa wobec sporych terytoriów: Donieckiej i  Ługańskiej Republice Ludowej – zapytano o opinię ekspertów.

Dyrektor Międzynarodowego Instytutu Państw Najnowszych, Aleksiej Martynow, uważa, że pozostanie ona bez zmian.

Jakkolwiek nie zakończyłby się ten ukraiński teatrzyk o nazwie „wybory”, nic się tam nie zmieni, – powiedział, – Po przyjrzeniu się całemu dyskursowi przedwyborczemu zauważyć można, że jeśli chodzi o kwestię Donbasu, to niczym szczególnym się on nie wyróżnia.

Podobnego zdania jest Igor Szatrow, wicedyrektor Narodowego Instytutu Rozwoju Współczesnej Ideologii.

– Zełenski ani obiecał niczego zmienić, ani też nie obiecał zapewnienia Donbasowi autonomii lub niepodległości, – przypomniał politolog – a nawet jeśli by tego chciał, nie mógłby sam tego uczynić. Zełenski jest po prostu człowiekiem, który nie posiada zaplecza politycznego, oprócz pieniędzy Kołomojskiego oraz tych ludzi, którzy   na     niego zagłosowali. A i wyborcy poparli nie jego samego, lecz   Hołoborodkę, granego przez kandydata na prezydenta bohatera serialu „Sługa narodu”, który   w  prosty sposób rozwiązywał wszelkie problemy.

Również ten politolog podkreślał, że w przypadku podjęcia próby prowadzenia rozmów z Doniecką i Ługańską Republiką Ludową, Zełenski spotka się z oporem ze  strony partii opozycyjnych.

Bardziej optymistycznie postrzega sprawę Dyrektor generalny Centrum Informacji Politycznej Aleksiej Muchin.

– Po pierwsze, wszystko będzie zależeć od tego, jakich wybierze sobie współpracowników, jeśli rzeczywiście wygra wybory, – uważa politolog. – Po drugie: musimy wziąć pod uwagę niezwykle istotny czynnik zewnętrzny, ponieważ Petro Poroszenko już oświadczył, że sytuacja w Donbasie nie zależy ani od Rosji, ani od Ukrainy. Kwestia ta rozstrzyga się w Waszyngtonie. Nie jestem przekonany, czy   Zełenskiemu uda się odwrócić ten trend. Choć może się zdarzyć, że się zdziwię. Nagle on pójdzie pod prąd i odmieni sytuację, gdyż jedyną przeszkodą na  drodze do rozwiązania konfliktu jest twarde stanowisko Kijowa, który nie zaprzestaje działań wojennych.

Tłumacz: Marta Jabłońska

Źródło: https://news.rambler.ru/other/41991072-sudba-donbassa-chto-zhdet-region-esli-prezidentom-ukrainy-stanet-zelenskiy/?updated

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.