Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na spotkaniu z ministrem obrony Szwecji Peterem Hultqvistem w Kijowie oskarżył Rosję o „szantaż gazowy” i wyraził nadzieję na ingerencję krajów Europy Północnej „Mam wielką nadzieję, że kraje Europy Północnej – Szwecja, Finlandia, Dania – odegrają bardzo ważną rolę w tym, aby nie pozwolić Federacji Rosyjskiej na wykorzystanie narzędzia szantażu gazowego przeciw Unii Europejskiej oraz Ukrainie”, – cytuje ukraińskiego prezydenta agencja Interfaks.

 

Pan Poroszenko wezwał także kraje europejskie do zastanowienia się nad tym, na ile uzasadniona jest budowa „Gazociągu Nord Stream 2”, „który daje Federacji Rosyjskiej monopol na dostawy gazu do Europy oraz narusza zasady dywersyfikacji”, powoławszy się na naruszenie przez Rosję postanowień Trybunału Arbitrażowego w  Sztokholmie i niebezpieczeństwa zerwania kontraktów.

 

Przypomnijmy, że Gazprom wydał oficjalne oświadczenie o wszczęciu procedury wypowiedzenia kontraktów na dostawę i tranzyt gazu ze względu na Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Poinformował o tym szef rosyjskiego monopolisty Aleksiej Miller. Decyzję o wypowiedzeniu kontraktów Gazprom podjął po tym, jak  Trybunał Arbitrażowy w ramach rozpatrzenia sprawy dotyczącej warunków tranzytu przez Ukrainę zobowiązał rosyjski koncern do wypłaty Naftohazowi 4,64 mld $  rekompensaty za dostawy gazu, które były mniejsze od przewidzianych w  kontraktach.

Tłumaczenie: Marta Jabłońska

Źródło: https://www.kommersant.ru/doc/3566616

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.