W lipcu otwarto konsultacje o przyszłości Partnerstwa Wschodniego. W ocenie UE program ten był dużym wsparciem dla obywateli krajów partnerskich. Planowany jest dalszy rozwój partnerstwa dla silniejszej gospodarki i rozwoju regionów. Odbiorcą projektu są: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Mołdawia, Ukraina i Gruzja. Do 31 października państwa partnerskie mają zgłosić się do projektu na następne lata. Na tej podstawie będą planowane następne projekty dla Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku. Swoje opinie i propozycje dotyczące partnerstwa mogą zgłaszać międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje międzynarodowe, sektor prywatny i państwowy, społeczeństwo oraz młodzi i media.

Głównym celem programu jest poprawa warunków i współpracy między UE a krajami Partnerstwa Wschodniego oraz rozwój regionów partnerskich. Dane UE wskazują, że prze zostanie 10 lat wiele osiągnięto. Wprowadzono rządy prawa poprzez reformę systemu sprawiedliwości oraz walkę z korupcją. Wprowadzono ochronę środowiska oraz zmiany hamujące zmiany klimatu. Ograniczono zagrożenia społeczne i dezinformacje. Stworzono niezależne media i lepsze warunki do życia dla społeczeństwa.

W ciągu 10 lat wprowadzono nową, lepszą dla obywateli politykę współpracy UE i krajów partnerskich. Poprawiły się warunki gospodarowania szczególnie dla MSP, które dostały 125 tys. pożyczek na rozwój. Rozwinęła się sieć komunikacyjna. Rozwinięto inwestycje w regionie oraz handel. Wzrósł eksport z krajów partnerskich: w Gruzji o 35%, Mołdawii o 40%, na Ukrainie o 26%. Rozwinął się handel między UE a partnerami: o 12% z Armenią, o 28% z Azerbejdżanem, o 16% z Białorusią. Zniesiono wiele wiz oraz rozbudowano sieć komunikacji o zasady bezpieczeństwa i dobrego zarządzania. Poprawiła się efektywność energetyczna i oszczędność energii, wprowadzono wile projektów dla ochrony środowiska. Rozbudowana została sieć internetowa, o 2 mln nowych użytkowników. Wprowadzono program wsparcia dla młodych ludzi, rozwoju umiejętności i dostępu do szkół (program Erasmus) oraz dostępu do rynku pracy (praktyki, staże). Rozwinięto sektor państwowy, by stał się bardziej przyjazny dla obywateli. Równocześnie wprowadzono projekty dla informacyjne o UE i krajach Partnerstwa Wschodniego.

Dorota Smoleńska

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.