Podczas ostatnich kilku lat, tradycyjne haftowane wzory stały się znów popularne w codziennym życiu na Ukrainie. Obecnie często można spotkać ludzi noszących ubrania z elementami etnicznymi, po ulicach niekiedy jeżdżą samochody ozdobione „wyszywankami”. Z tradycji ludowej korzystają także parlamentarzyści, którzy chcą podkreślić porukraiński kurs swojego ugrpuowania.

Wyszywanka to nazwa wschodniosłowiańskiej koszuli, ozdobionej kolorowym haftem. Przez wieki stała się częścią ukraińskiego narodowego stroju. Stosowana była zarówno w odzieży męskiej jak i kobiecej. Od średniowiecza koszule z haftem były noszone na co dzień, a od XX wieku przybrały charakter kostiumu uroczystego. Na zachodzie kraju, uczniowie ubierają opisywany strój pierwszego dnia roku szkolnego.

Od początku rewolucji na Majdanie z 2014 roku, wśród Ukraińców coraz większą popularność zdobywała odzież patriotyczna – w żółto-niebieskie barwy, z godłem narodowym, a także wspominana „wyszywanka”. Można ją dostrzec na koszulach, sukienkach, bluzkach czy krawatach. Okazało się, że wzór pasuje zarówno do eleganckiej odzieży jak i do dżinsów. W obecnych polityczno-społecznych realiach, wielu Ukraińców potrzebowało wyrazić przynależność do swojego narodu bez skojarzeń z nacjonalizmem. Biała koszula z haftem nie jest kontrowersyjna, a dzięki wiekowej tradycji, każdy kto ją nosi zostaje zidentyfikowany jako Ukrainiec.

Można śmiało powiedzieć, że „wyszywanka” wyrobiła swój własny brending, z którego korzystają politycy. Najlepszym przykładem tego zjawiska jest Ołeh Laszko, lider Radykalnej Partii, który często podczas posiedzeń Rady Najwyższej, pod marynarką nosi koszulę z haftem. Co ciekawe, niekiedy w podobnych strojach pokazywali się politycy frakcji o zupełnie odmiennych profilach (od Wiktora Janukowycza, Władymira Kliczko po Petra Poroszenkę). Stąd pochodzi wiele wątpliwości, na ile serca pod „wyszywankami” są bliskie państwu nad Dnieprem. Wzór odzieżowy wykorzystywany jest także w popkulturowej muzyce.

Dominik Cezary Wojciechowski

Państwo: 
Video: 

Komentarze

Wysłane przez Program Pomost (niezweryfikowany) w

<p>Dzień dobry, dziękuję za artykuł, kt&oacute;ry wzbudził moją ciekawość. W trakcie spotokań z młodymi Ukraińcami często jednym z element&oacute;w prezentacji jest w/w opisany motyw haftu.&nbsp;</p>

Wysłane przez Trendy 20 (niezweryfikowany) w

<p>Zdania i opinie na pewno będą podzielone jedni spojrzą na to jako trend modowy inni bardziej ukierunkowani politycznie powiedzą, że to manifestacja narodowości.</p>

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.