Należący do ukraińskiego MSW zabytkowy XIX-wieczny Pałac Badenich w Obwodzie Lwowskim stanął w ogniu w nocy z wtorku na środę.

„Spaliło się 50 m2 dachu pałacu, ogień strawił też drewniane konstrukcje i wyposażenie na powierzchni 150 m2” – poinformował rzecznik Głównego Zarządu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Obwodu Lwowskiego Witalij Turowcew.

Wiadomo już, że ukraińska akcja gaśnicza była wyjątkowo nieskuteczna – pożaru położonego na Majdanie Niepodległości w centrum Buska pałacu nie udało się opanować przez kilka godzin. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana, prowadzone jest w tej sprawie śledztwo.

Sytuacja zabytkowego pałacu jest tym gorsza, że był to już drugi jego pożar w ostatnim czasie – płonął on także w ubiegłym roku. Od tego czasu pałac stał opuszczony i najwyraźniej kompletnie niezabezpieczony.

Przypomnijmy, że Pałac Badenich został zbudowany w 1810 r. przez hrabiego Wojciecha Miera. W ręce rodziny Badenich przeszedł dopiero pod koniec XIX w. Po skonfiskowaniu pałacu przez sowietów po II wojnie mieściła się w nim jednostka wojskowa – najpierw sowiecka, potem ukraińska, a w końcu MSW. Przez te dziesięciolecia nastąpiła znaczna dewastacja.

Tak właśnie giną ślady dawnej polskiej świetności na Kresach Wschodnich.

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.