Wielkanoc jest świętem ruchomym i data jej obchodów co roku się różni, lecz koniecznie musi wypadać w niedzielę. Data jest obliczana przy użyciu specjalnej tabeli – aleksandryjskiej paschalii. W 2019 r. Ukraińcy obchodzą Wielkanoc 28 kwietnia.

Wielkanoc to najbardziej oczekiwany dzień dla wielu chrześcijan. Wielkanoc symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przyjął śmierć za grzechy ludzkie i zbawienie rodzaju ludzkiego od wielkich nieszczęść.

Do tego dnia chrześcijanie przygotowują się z wielką ostrożnością. Wierzący przez 48 dni przestrzegają Wielkiego Postu, powstrzymując się od żywienia i innych przyjemności. Podczas postu ludzie starają się oczyszczyć się z pomocą duchowego postu. Zaleca się uczęszczać na nabożeństwa, nie popełniać złych czynów i przebaczać sprawców.

 

Tradycje wielkanocne 2019 na Ukrainie

W ostatni tydzień przed Wielkanocą chrześcijanie starannie przygotowują się do świąt. Gospodynie sprzątają w domu, pieką paschy i malują jajka.

Wielki Poniedziałek. Według tradycji w Wielki Poniedziałek należy modlić się. W ten dzień ważne jest przypomnieć proroctwa Zbawiciela o cierpieniach, które na niego czekały. Można też pomyśleć, że po cierpieniach Jezusa na niego czekało zbawienie, by napełnić się nadzieją o miłosierdziu.

Wielki Wtorek. To dzień pouczania, kiedy w cerkwi przypomina się o tym, że Zbawiciel ponownie przyjdzie do nas, aby sądzić swój lud.

Wielka Środa. W cerkwiach prawosławnych czyta się modlitwę św. Efrema Syryjczyka. Przez trzy pierwsze dni Wielkiego Tygodnia w świątyniach celebrowana jest Liturgia Grzegorza Dwojesłowa (Wielkiego) lub Uprzednio Poświęconych Darów. Wierzący nadal przestrzegają cielesnego i duchowego postu.

Wielki (Czysty) Czwartek. Dzień ostatniej wieczerzy. Wieczorem podczas nabożeństwa w świątyniach jest czytanie 12 Ewangelii, ludzie trzymają zapalone świece i nie gaszą ich w drodze do domu. W Wielki Czwartek można i nawet konieczne jest przyjąć komunię. Tradycyjnie przed Wielkim Czwartkiem mieszkania muszą być już postrzątane, a gospodynie pieką paschy (babki wielkanocne), malują jajka, gotują świąteczne potrawy. Można sporządzić wielkie pranie.

Wielki Piątek. Głównym obrzędem chrześcijańskim w Wielki Piątek jest wynoszenie całunu zwanego płaszczenicą. Całun symbolizuje płótno, w które Jezus Chrystus został owinięty po zdjęciu z krzyża. Po Zmartwychwstaniu na płótnie pojawiło się odbicie Jego Obrazu, które powstało, jak badali naukowcy, dzięki wielkiemu promieniowaniu.

Wielka Sobota. W Wielką Sobotę nic nie można robić, jest pewien zestaw reguł cerkiewnych, o których należy pamiętać. W szczególności tego dnia wspomina się leżące w trumnie Ciało Chrystusa. W ten dzień, jak piszą księgi cerkiewne, dusza Jezusa Chrystusa odwiedziła piekło i opowiedziała tam o tym, że życie triumfuje nad śmiercią.

Wielką Noc warto spędzić w modlitwie prosząc o odpuszczenie grzechów i oczyszczenie duszy. Jeśli w tym czasie ktoś nie jest w cerkwi, to o północy trzeba zapalić świecę przyniesioną ze świątyni w Wierzbną Niedzielę.

Tłumacz: Iryna Panasiuk

Źródło: 24tv.ua

 

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.