Po niedawnej śmierci Islama Karimowa parlament Uzbekistanu wyznaczył na pełniącego obowiązki prezydenta kraju Shavkata Mirziyoyeva.

Jak za dawnych dobrych czasów przykład Mirziyoyeva świadczy o tym, że jeśli jest się przewodniczącym komitetu pogrzebowego i gospodarzem uroczystości pogrzebowych głowy państwa, to wówczas można liczyć na szybki, ale raczej spodziewany awans. Śmierć Karimowa nie była zaskoczeniem, w ciągu ostatnich lat informacje o jego stanie zdrowia nie napawały optymizmem. Przy okazji nie obyło się bez wpadki oficjalnych mediów uzbeckich, stan zdrowia Karimowa był tak zły, że prawdopodobnie przez pomyłkę na stronie rządowej pojawił się przedwczesny komunikat o jego śmieci , który niebawem zdementowano. Zaskakuje natomiast wyznaczenie na jego zastępcę właśnie Mirziyoyeva, ponieważ obowiązki te powinien pełnić według konstytucji uzbeckiej przewodniczący senatu Nig’matila Yo’ldosheva. Ten ostatni jednak szybko zrezygnował ze splendoru, który na niego spłynął i parlament podjął wspomnianą powyżej decyzję.

Nowy przywódca Uzbeków należy do tego samego grona osób co zmarły prezydent, więc nie można liczyć na jakiekolwiek zmiany w tym kraju. Przes ostatnie trzynaście lat pełnił funkcję premiera. Obserwatorzy wskazują, że nad nominacją mógł objąć piecze Kreml, ponieważ kontakty Uzbekistanu z Rosją uchodzą za wzorowe, ale dość niesymetryczne.

Zbigniew Wolski

Źródła: http://reporters.pl/2211/w-uzbekistanie-wybrano-nastepce-prezydenta-karimowa-zgodnie-z-konstytucja-powinien-byc-inny/

http://reporters.pl/2120/smierc-prezydenta-uzbekistanu-anulowana-przedwczesnie-go-pochowali-wciskajac-enter/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.