Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Biden zezwala Ukrainie na uderzenie bronią USA w niektóre cele w Rosji

2024-06-03 19:51:04

Biden zezwala Ukrainie na uderzenie bronią USA w niektóre cele w Rosji

Prezydent USA Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonej przez Amerykanów broni do atakowania celów w Rosji, ale tylko w pobliżu regionu Charkowa, twierdzą amerykańscy urzędnicy.

USA dostarczyło broń Ukrainie, w tym haubice. Źródło: Reuters

Jeden z nich powiedział dla BBC News, że jego zespół został poinstruowany, aby zapewnić Ukrainie możliwość użycia amerykańskiej broni do „celów przeciwogniowych” w celu „uderzenia w siły rosyjskie, które na nie uderzyły lub przygotowują się do ataku”. W ostatnich tygodniach siły rosyjskie zdobyły region Charkowa po niespodziewanej ofensywie na tym obszarze, w pobliżu granicy z Rosją. W piątek ukraińscy urzędnicy poinformowali, że w rosyjskim ostrzale budynku mieszkalnego na przedmieściach Charkowa zginęły trzy osoby, a 16 zostało rannych. Amerykański urzędnik powiedział również BBC: „Nasza polityka w odniesieniu do zakazu używania Wojskowego taktycznego systemu rakietowego (ATACMS) lub uderzeń dalekiego zasięgu wewnątrz Rosji nie uległa zmianie”. Zapytany przez CBS, amerykańskiego partnera BBC, czy nowa polityka obejmuje atakowanie rosyjskich samolotów, urzędnik powiedział: - „Nigdy nie powiedzieliśmy im (Ukrainie), że nie mogą zestrzelić rosyjskiego samolotu nad rosyjską ziemią, który leci, by ich zaatakować”. Biały Dom i Departament Stanu nie udzieliły natychmiastowego komentarza. Wielka Brytania zasygnalizowała wcześniej, że jest otwarta na złagodzenie ograniczeń dotyczących sposobu, w jaki Ukraina może korzystać z broni dostarczanej przez Zachód. 

Pomimo obaw, że taki rozwój wydarzeń mógłby doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu, kilku europejskich przywódców również wezwało ostatnio do złagodzenia ograniczeń dotyczących użycia takiej broni. Jednak Waszyngton, który dostarcza Ukrainie większość uzbrojenia, opierał się złagodzeniu tych ograniczeń w obawie przed eskalacją. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zasugerował zmianę podczas środowej wizyty w Mołdawii. „Na każdym kroku dostosowywaliśmy i zmienialiśmy się w razie potrzeby”, powiedział. „I dokładnie to samo będziemy robić w przyszłości”. Wydaje się, że siły rosyjskie wykorzystały ostatnio okazję, by wepchnąć się głębiej na terytorium Ukrainy w Charkowie, podczas gdy Kijów czeka na przybycie na front kolejnych zachodnich sił zbrojnych. Co najmniej 12 osób zginęło, a dziesiątki innych zostało rannych w zeszłym tygodniu po tym, jak siły rosyjskie uderzyły w supermarket w Charkowie dwiema bombami szybującymi. Na początku piątku gubernator obwodu charkowskiego Oleh Syniehubov powiedział na Telegramie, że rosyjski ostrzał uderzył w pięciopiętrowy blok mieszkalny w dzielnicy Novobavarskyi w Charkowie, niszcząc część budynku i powodując pożar. Co najmniej trzy osoby zginęły, a 16 zostało rannych, w tym 12-letni chłopiec i 12-letnia dziewczynka, którzy zostali przewiezieni do szpitala. Ukraiński urzędnik oskarżył siły rosyjskie o celowanie w „wyłącznie cywilną infrastrukturę” i stosowanie „taktyki podwójnego uderzenia”, atakując w miejsce po raz drugi po przybyciu medyków i ratowników. 

 

 

 

Dział: Polityka

Autor:
BBC | Tłumaczenie: Bartosz Stefański

Żródło:
https://www.bbc.com/news/articles/cy770l9llnzo

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE