Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Główny dyplomata Josep Borrell czyni UE stroną wojenną

2023-03-13 16:39:41

Główny dyplomata Josep Borrell czyni UE stroną wojenną

Wojna na Ukrainie: Główny dyplomata Josep Borrell czyni UE stroną wojenną i pozbawia uprawnienia państw narodowych

Od czasu inwazji na Ukrainę główny dyplomata UE Josep Borrell znacznie rozszerzył zakres odpowiedzialności UE. APA/AFP/FRYDERYK FLORIN

Aż do inwazji na Ukrainę państwa narodowe były odpowiedzialne za zamawianie i dostarczanie broni. Teraz Bruksela przejęła to zadanie pod przewodnictwem głównego dyplomaty Borrella. To nielegalne – krytykuje prof. Markus C. Kerber (TU Berlin). UE stanie się państwem centralnym, które przejmie naszą politykę bezpieczeństwa.

Prof. Markus C. Kerber kręci głową: „UE podważa prawo krajowe.” To, co się obecnie dzieje, jest po prostu „oburzające”, mówi eXXpress profesor finansów publicznych i polityki gospodarczej Politechniki Berlińskiej.
 

Prof. Markus C. Kerber w rozmowie z eXXpress eXXpressTV

Bruksela dostarcza Ukrainie broń i sprzęt za pośrednictwem nowego instrumentu finansowego, w szczególności nazwanego „Instrumentem Pokojowym”. Zasugerował to rok temu wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej Josep Borrell. Od tego czasu UE przekazała Kijowowi broń o wartości 3,6 mld euro w ramach Instrumentu na rzecz Pokoju. Bruksela przejęła więc politykę bezpieczeństwa, i to nielegalnie, jak dobitnie podkreśla Kerber. 

Borrell: „Zabójczy sprzęt dla bohaterskiej armii ukraińskiej”

Po rosyjskiej wojnie napastniczej niektóre państwa NATO nie chciały pozostać bezczynne. Holandia, Estonia i inne kraje oświadczyły, że teraz zaopatrują Kijów w broń obronną, taką jak pociski przeciwpancerne. Mają też taką możliwość, ponieważ jako kraje NATO mogą to zrobić bez zbędnych ceregieli. Ale wtedy interweniował Josep Borrell. Na jego sugestię Rada Ministrów Spraw Zagranicznych UE podjęła pod koniec lutego decyzję o wspólnym zakupie broni i dostawie jej do Kijowa.
 

Borrell (z prawej) z wizytą u Zełenskiego w Kijowie APA/AFP/SŁUŻBA PRASOWA PREZYDENTA UKRAINY/Zdjęcie: Stringer

Dobór słów Borrella był wówczas dość wojskowy: środki miałyby „mieć na celu sfinansowanie dostawy śmiercionośnego sprzętu dla bohaterskiej armii ukraińskiej, która z determinacją walczy z rosyjskimi najeźdźcami”. Na zakończenie nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Borrell zapowiedział, że UE dostarczy ukraińskiej armii broń o wartości 450 mln euro i sprzęt o wartości 50 mln euro.

Kerber: Rosja może teraz ogłosić UE stroną wojenną

Ale to nie koniec: dwa tygodnie później, na szczycie UE w Wersalu, Borrell zadeklarował, że ponownie dostarczy ukraińskiej armii broń i sprzęt o wartości 500 mln euro. Następnie podczas wizyty w Kijowie szef dyplomacji UE obiecał wysłać dodatkową broń o wartości 500 mln euro.
 

UE wydaje obecnie miliardy na dostawy broni na Ukrainę.

Instytut Technologii Obronnych, Ekonomiki Sił Zbrojnych i Geopolityki (IVSG), którego szefem jest prof. Markus C. Kerber, uważa podejście Borrella za wysoce wątpliwe, i to nie tylko ze względu na „mało problematyczną obsługę dostaw broni do walcząca partia". Rosja mogłaby teraz „niezaprzeczalnie twierdzić, że dostarczając broń Ukrainie, UE staje się stroną wojny”. Jednak zgodnie z orzecznictwem obronność i polityka zagraniczna muszą być traktowane jako „koniecznie sprawy narodowe”.

Dział: Polityka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE