Strona Główna >> Rosja >> Polityka >> Incydent z udziałem drona w USA może nie eskalować, ale ryzyko wzrasta wraz ze zwiększaniem przez USA globalnego rozpoznania

2023-03-18 18:50:02

Incydent z udziałem drona w USA może nie eskalować, ale ryzyko wzrasta wraz ze zwiększaniem przez USA globalnego rozpoznania

Incydent rosyjskiego myśliwca, który rzekomo zderzył się z amerykańskim dronem, przyciągnął uwagę całego świata, z rosnącymi obawami o nasilenie bezpośredniej konfrontacji między Rosją a USA w związku z kryzysem na Ukrainie...

Zdjęcie z pliku drona MQ-9 Reaper. Zdjęcie: VCG

Incydent rosyjskiego myśliwca, który rzekomo zderzył się z amerykańskim dronem, przyciągnął uwagę całego świata, z rosnącymi obawami o nasilenie bezpośredniej konfrontacji między Rosją a USA w związku z kryzysem na Ukrainie. Analitycy twierdzą, że incydent może się nie nasilić, ponieważ zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja nie chcą, aby wymknął się spod kontroli, ale ryzyko podobnych incydentów może wzrosnąć, jeśli Stany Zjednoczone będą kontynuować swoje częste i agresywne globalne rozpoznanie. 

We wtorek Pentagon twierdził, że dwa rosyjskie odrzutowce Su-27 przechwyciły drona MQ-9 „Reaper” w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, zanim jeden z nim zderzył się, powodując rozbicie amerykańskiego drona szpiegowskiego na Morzu Czarnym, poinformował Reuters. 

Jednak rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło, że jego samolot miał kontakt z bezzałogowym samolotem amerykańskim i powiedział, że rozbił się po „ostrym manewrowaniu”. Rosja poinformowała, że ​​dron został wykryty w pobliżu półwyspu Krym. Rosja "poinformowała o tej przestrzeni, która została zidentyfikowana jako strefa specjalnej operacji wojskowej" - podały media. 

Incydent ten jest pierwszym bezpośrednim fizycznym kontaktem rosyjskich i amerykańskich samolotów wojskowych od czasu rozpoczęcia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w 2022 roku. Analitycy stwierdzili, że pojawienie się amerykańskich dronów na Morzu Czarnym pokazało głębokie zaangażowanie armii USA w konflikt i jego częste wykorzystywanie dronów do zbierania danych wywiadowczych oraz wzrosło ryzyko bezpośredniej konfrontacji z rosyjskimi myśliwcami. 

Możliwe, że rosyjskie myśliwce miały elektroniczne zasobniki bojowe i powodowały zakłócenia elektromagnetyczne, przez co amerykański dron tracił kontrolę i aktywował program samozniszczenia. Rosja określiła tę strefę dla swojej specjalnej operacji wojskowej i musi podjąć stanowcze kroki, aby powstrzymać Stany Zjednoczone, powiedział Song Zhongping, chiński ekspert wojskowy i komentator telewizyjny, w rozmowie z Global Times. 

Incydent odzwierciedla, że ​​zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja badają wyniki finansowe każdej ze stron, a po przerwie mogą stopniowo badać i ustalać nowe milczące zasady dotyczące lotów i przechwytywania wokół pola bitwy konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, twierdzą analitycy.                       

Ostrzegli, że incydent podkreśla wysiłki USA na rzecz wzmocnienia monitorowania i gromadzenia informacji za pomocą dronów, zwłaszcza w stosunku do krajów, które postrzegają jako rywali, co może prowadzić do bardziej bezpośrednich konfrontacji i incydentów oraz podważyć globalną stabilność. 

Stany Zjednoczone często wysyłają drony, w tym MQ-4C, w celu przeprowadzenia bliskiego rozpoznania Chin na Morzu Południowochińskim, wynika z monitorowania inicjatywy South China Sea Strategic Situation Probing Initiative, think tanku z siedzibą w Pekinie.

Takie amerykańskie ruchy ryzykują wypadki, podobnie jak ten na Morzu Czarnym, twierdzą analitycy.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) podejmuje profesjonalne, odpowiednie środki przeciwko prowokacyjnym próbom USA, gdyby zagrażały one bezpieczeństwu narodowemu Chin, w tym śledzenie, monitorowanie, eskortowanie i wydalanie, twierdzą eksperci. 

Po zestrzeleniu myśliwcem przez USA bezzałogowego chińskiego cywilnego statku powietrznego, który przypadkowo wleciał w przestrzeń powietrzną USA na początku lutego, starszy pułkownik Tan Kefei, rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, powiedział, że Chiny zastrzegają sobie prawo do podjęcia niezbędnych działań w radzeniu sobie z podobnymi sytuacjami.

 

Dział:

Autor:
Liu Xin i Liu Xuanzun

Żródło:
https://www.globaltimes.cn/page/202303/1287361.shtml

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.