Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Jak dwa szwedzkie samoloty zmienią sytuację na polu bitwy na Ukrainie

2024-06-06 12:16:15

Jak dwa szwedzkie samoloty zmienią sytuację na polu bitwy na Ukrainie

W największym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy, o którym 29 maja ogłosiła Szwecja, znalazły się dwa samoloty ASC 890 firmy Saab AB z radarami Erieye.

Samolot F-16. Fot. Wikipedia

Ukraiński obserwator wojskowo-polityczny z grupy „Resistance Information” Aleksandr Kowalenko powiedział serwisowi Charter97.org, o jakie samoloty chodzi i jak mogą one zmienić sytuację na polu bitwy:

-ASC 890, czyli Saab 340, to samolot do dalekiego rozpoznania radiolokacyjnego i obserwacji, który w przypadku Ukrainy jest przeznaczony przede wszystkim do wsparcia samolotów F-16, dlatego też są one przekazywane. Obecnie otrzymujemy informacje rozpoznawcze od naszych partnerów, korzystając z ich AWACS (system dalekiego wykrywania i kontroli powietrznej — przyp. red.), które znajdują się w przestrzeni powietrznej Polski, Rumunii, Bułgarii lub nad Morzem Czarnym. Dodatkowo jest jeszcze rozpoznanie satelitarne, dzięki czemu wszystkie te informacje są bezpośrednio przekazywane Ukrainie.

Ale przy wykonywaniu pewnych konkretnych zadań, na przykład wskazywania celów dla rakiet o dużym zasięgu, przekraczających 100 kilometrów, konieczne jest dodatkowe działanie AWACS w połączeniu z F-16. I tutaj pojawia się dylemat — kraje NATO nie mogą przebywać w przestrzeni powietrznej Ukrainy, aby na przykład wspierać F-16, które wykonuje zadania bojowe na wschodzie.

Jeśli mówimy o południu Ukrainy, to tutaj F-16, które wykonywałoby określone zadania z odpowiednim uzbrojeniem rakietowym na lewobrzeżnej części Hersonu i nawet na obszarze obwodu zaporoskiego, mogłoby otrzymywać wsparcie z przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, Rumunią lub nawet Mołdawią.

Ale gdy mówimy o wschodzie Ukrainy, to zasięg środków rozpoznawczych samolotów AWACS, które działają w Polsce, na przykład, po prostu nie wystarczał. Dlatego konieczne jest, aby taki samolot znajdował się gdzieś w przestrzeni powietrznej zachodniej Ukrainy lub nawet bliżej centralnej części kraju. Nie mogłyby to być samoloty NATO. Natomiast przekazanie samolotu Saab 340 Ukrainie pozwoli nam wykonywać takie zadania bojowe na wschodzie kraju. I nie tylko na wschodzie — jeśli otrzymamy zgodę na uderzenia z odpowiednim uzbrojeniem na terytorium Federacji Rosyjskiej, to umożliwi nam to również przeprowadzanie ataków, co znacząco poszerzy nasze możliwości.

Sam samolot może spokojnie krążyć w okolicach zachodniej lub centralnej Ukrainy, nie wchodząc w strefę ryzyka, zapewniając nasze myśliwce wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Dział: Polityka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE