Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Milionowe wsparcie Szwecji dla ukraińskich dzieci

2024-06-04 23:17:16

Milionowe wsparcie Szwecji dla ukraińskich dzieci

Rząd podjął decyzję o przekazaniu funduszy o łącznej wartości 135 milionów koron. Środki mają wesprzeć działania Unicefu i organizacji Save the Children w Ukrainie i Mołdawii.

Według wyliczeń szwedzkiego rządu zapomoga ma wesprzeć 10 tys. dzieci. Zdjęcie: Sergey Bobok/AFP 

„Nie możemy zapominać, że za każdym raportem wojennym kryje się mnóstwo cierpiących cywili, nie tylko dzieci”– mówi minister ds. międzynarodowej pomocy i globalnego rozwoju Johan Forssell. Wsparcie ma zostać wypłacone niebawem według następującego podziału: 105 milionów koron dla dziecięcego funduszu Unicefu i pozostałe 30 milionów dla Save the Children. Celem jest między innymi przeniesienie ukraińskich dzieci z placówek, gdzie obecnie przebywają, do rodzin zastępczych. „Mimo trwającej wojny i przerażających doświadczeń, mamy nadzieję, że dziecięca codzienność może zbliżyć się do normy”– oznajmia Johan Forssell. 

J

Johan Forssell, minister ds. międzynarodowej pomocy i globalnego rozwoju. Zdjęcie: Lisa Mattisson 

Pieniądze, o których mowa, będą przeznaczone na wsparcie działalności obu organizacji w Ukrainie i Mołdawii. „Mołdawia jest krajem, który charakteryzuje wysoki poziom ubóstwa wśród dzieci. Rozwiązanie tej sytuacji będzie dla niej szczególnie ważne ze względu na m.in. chęć dołączenia do Unii Europejskiej” – mówi ministra polityki społecznej Camilla Waltersson-Grönvall.  „Musimy być świadomi ogromnej liczby Ukraińców (nie tylko dzieci), którzy uciekli przed wojną do Mołdawii właśnie.”  

Camilla Waltersson-Grönvall, ministra polityki społecznej. Zdjęcie: Thomas Karlsson 

Rząd szacuje, że sumarycznie 10 tys. ukraińskich i mołdawskich dzieci zostanie objętych wsparciem. Dotacja daje nadzieję na to, że więcej rozbitych rodzin będzie mogło znów być razem. „Wojna rozdziela rodziny, które muszą uciekać. Priorytetem jest zagwarantowanie dzieciom powrotu do swoich rodziców”– stwierdza Johan Forssell. 

 

Dział: Polityka

Autor:
Alfons Westerberg | Tłumaczenie: Natalia Pelka

Żródło:
https://www.dn.se/varlden/sverige-skickar-miljonstod-till-ukrainas-barn/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE