Strona Główna >> Ukraina >> Polityka >> Plan wznowienia ściśle tajnych programów na Ukrainie ujawnia ukryte motywy Waszyngtonu

2023-03-13 14:10:35

Plan wznowienia ściśle tajnych programów na Ukrainie ujawnia ukryte motywy Waszyngtonu

W konflikcie rosyjsko-ukraińskim Waszyngton próbuje kształtować się jako „outsider”

Ilustracja: Liu Rui/GT

W konflikcie rosyjsko-ukraińskim Waszyngton próbuje kształtować się jako „outsider”, ale za kulisami coraz bardziej wkracza w konflikt. Raport Washington Post niedawno ujawnił, że Pentagon wzywa Kongres do wznowienia finansowania dwóch ściśle tajnych programów na Ukrainie. Jeśli posunięcie to zostanie zatwierdzone, umożliwiłoby amerykańskim żołnierzom operacji specjalnych zatrudnienie ukraińskich agentów do obserwowania rosyjskich ruchów wojskowych i przeciwdziałania dezinformacji.

Mimo silnego wsparcia USA i Zachodu Ukraina nie może uzyskać zdecydowanej przewagi na polu walki. Wydaje się, że Kijów miał trudności z bezpośrednią konfrontacją z Rosją. Bez dalszej interwencji USA będzie oczywiście odczuwać presję, by poradzić sobie z działaniami wojskowymi ze strony Rosji.

W tej sytuacji ujawnienie przez amerykańskie media głównego nurtu informacji o wznowieniu tajnych programów USA na Ukrainie jest silnym sygnałem politycznym – Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by utrzymać rząd w Kijowie, aby mógł on kontrolować intensywność konfliktu w kolejnej fazie, międzynarodowej zauważyli znawcy relacji.

Jednak dodatkowo dowodzi to roli Ukrainy jako pełnomocnika. Nie jest tajemnicą, że Stany Zjednoczone osiągają swoje cele geopolityczne poprzez wojny zastępcze. Jest to mniej kosztowne i bardziej ukrywające dla USA niż wtedy, gdy jest bezpośrednio zaangażowane. 

Postawa rozwojowa ze wszystkich stron wskazuje, że sytuacja między Rosją a Ukrainą może ulec poważnym zmianom w następnej fazie. Uważa się, że USA nie chcą zbyt długo przeciągać konfliktu w obecnym stanie i pożądany jest szybki wynik prowadzący do stanu końcowego. 

Stany Zjednoczone mogą udzielić Ukrainie krótkoterminowej i dużej pomocy militarnej i gospodarczej, a konflikt może stopniowo wejść w stan względnie stabilnej sytuacji. Jednak Ukraina miała zbyt duży wpływ na amerykańską energię i zasoby. Stany Zjednoczone muszą dokonać strategicznego dostosowania i ponownie skoncentrować swoją uwagę na regionie Azji i Pacyfiku. 

Zdaniem ekspertów, podczas tego procesu USA mogą wyjść na linię frontu zza kulis i bezpośrednio zaangażować się i negocjować z Rosją w sprawie Ukrainy. Uważają, że wymaga to od USA większej dźwigni i większej siły dyskursu na Ukrainie. Jest to główny powód, dla którego popycha do przodu ściśle tajne plany w tym momencie, powiedzieli eksperci. 

Song Zhongping, ekspert wojskowy i komentator telewizyjny, uważa, że ​​USA chcą wesprzeć ukraińskie siły specjalne, co ma na celu dobre zrozumienie rzeczywistej siły bojowej Rosji oraz rzeczywistego poziomu technicznego rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu. Wszystko to wymaga od ukraińskich sił specjalnych użycia sprzętu amerykańskiego i prowadzenia obserwacji zgodnie z amerykańskim myśleniem. USA mogą przeprowadzić profesjonalne szkolenia dla ukraińskiego personelu lub wysłać do projektu własny personel. Zmienia to partycypację pośrednią w partycypację bezpośrednią, ale nadal wykorzystuje ukraińskie siły specjalne jako przykrywkę dla ukrycia prawdziwego celu swojej interwencji, jakim jest osłabienie Rosji.

Sama Ukraina nie jest w stanie odnieść tak zwanego zwycięstwa na rosyjsko-ukraińskim polu walki. Bez wsparcia i pomocy USA i NATO Ukraina nie byłaby w stanie tak długo konfrontować się z Rosją. Jeśli USA chcą osłabić Rosję, muszą pogłębić swoją wiedzę na temat rzeczywistej siły bojowej Rosji, poznać słabości i braki w sile bojowej Rosji, a następnie pozwolić armii ukraińskiej na podjęcie działań militarnych przeciwko brakom Rosji. 

Jest bardzo prawdopodobne, że celem USA nie jest „restart” tajnego programu, ale zwiększenie wydatków na obronę w celu jego wzmocnienia. Rosja jest zaangażowana w „tajną bitwę” z USA na polu pośrednim. Jeśli Stany Zjednoczone będą bezpośrednio zaangażowane, nieuchronnie doprowadzi to do bezpośredniego konfliktu między USA a Rosją. Stany Zjednoczone muszą się dwa razy zastanowić, czy mogą ponieść konsekwencje. 

Jak cytował RT.com ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow: „Dyskusje na łamach jednego z czołowych amerykańskich mediów na temat ewentualnego wysłania sił specjalnych na Ukrainę są bardzo niezwykłe. Takie publikacje po raz kolejny świadczą o tym, że w Waszyngtonie istnieje obsesja na punkcie nierealnego marzenia o zadaniu strategicznej klęski Rosji i gotowość do poniesienia nieopisanego ryzyka w tym dążeniu”.

Autor:
Global Times | tłumaczenie: Redakcja

Żródło:
opinia@globaltimes.com.cn

Dział:

INNE WIADOMOŚĆI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Kontakt
kontakt@gloswschodu.org
redakcja@gloswschodu.org
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Głoswschodu.org Wszelkie prawa zastrzeżone.