Strona Główna >> Białoruś >> Polityka >> Putin przed samą wojną powiedział, że „Ukraina i Białoruś są częściami Rosji”. Co to oznacza? – opinia ekspertów

2024-06-02 21:48:44

Putin przed samą wojną powiedział, że „Ukraina i Białoruś są częściami Rosji”. Co to oznacza? – opinia ekspertów

Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że na terenie obwodu charkowskiego „trwa kontynuacja natarcia w głąb obrony przeciwnika”. Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że najbardziej intensywnym odcinkiem frontu pozostaje kierunek Pokrowski. Oto o czym jeszcze mówią raporty sztabów obu walczących stron oraz wnioski ekspertów w 825. Dniu wojny na Ukrainie.

Żołnierze 117. Oddzielnej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy. Fot. Facebook/GeneralStaff.ua

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: rosyjskie wojska kontynuują niszczenie Wołczanska przy użyciu KABów

Według stanu na godzinę 16:30 28 maja liczba starć z przeciwnikiem wzrosła do 76. Najbardziej intensywnym odcinkiem frontu pozostaje kierunek Pokrowski, informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na kierunku charkowskim trwa dwa starcia zbrojne w rejonie miejscowości Lipcy. Jednocześnie rosyjskie wojska kontynuują niszczenie Wołczanska przy użyciu KABów – od północy na miasto zrzucono sześć bomb. Jednocześnie ukraińskie wojsko wzmacnia obronę i aktywnie przeciwstawia się najeźdźcom.

Na kierunku kupiańskim miało miejsce 14 starć zbrojnych w ciągu obecnego dnia. Wojska ukraińskie odeprawiły dziesięć ataków przeciwnika. Obecnie walki trwają w rejonach Sinkiwki, Petropawliwki i Niewskiego.

Na kierunku limańskim Siły Zbrojne Ukrainy odparły osiem z dziesięciu ataków przeciwnika w rejonach Toruńskiego i Srebrzyńskiego lasku. Nie dopuszczono do utraty pozycji. W pobliżu miejscowości Terny toczą się dwa starcia zbrojne.

Na kierunku pokrowskim Rosjanie przeprowadzili 20 ataków na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły obronne odeprawiły 14 z nich, pozostałe sześć trwa w rejonach Nowooleksandriwki i Postępu. Przeciwnik przeprowadził uderzenia KABami na Jewheniwkę i na Nowosiłówkę Pierwszą, ponadto na tę ostatnią również niekierowane rakietami lotniczymi.

Na kierunku kurowym przeciwnik również używa korygowanych bomb lotniczych. Na tym kierunku doszło do czterech starć zbrojnych od początku dnia. Jedno trwa nad Wodjaniem.

Na kierunku wremiewskim armia rosyjska kontynuuje ataki w rejonie Starymajorskiego. Trzy ataki oddziały Sił Obrony Ukrainy odeprawiły, jedno trwa nadal. Ukraińskie oddziały kontrolują sytuację.

Na kierunku dnieprowskim, na przyczółkach na lewym brzegu Dniepru, przeciwnik podejmował siedem prób wyparcia oddziałów Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Krynok, ale wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. Jedno starcie zbrojne trwa.

O pozostałych kierunkach nie ma istotnych zmian, poinformowano w Sztabie Generalnym Ukrainy.

W ciągu ostatnich 24 godzin miało miejsce 115 starć z przeciwnikiem. Rosyjska armia przeprowadziła dwa ataki rakietowe oraz 61 nalotów na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy i miejscowości na terytorium Ukrainy, przeprowadziła także ponad cztery tysiące ostrzałów z różnych rodzajów broni, w tym z systemów rakietowych wieloprowadnicowych.

W ciągu ostatnich 24 godzin siły powietrzne, rakietowe oraz artyleria Sił Zbrojnych Ukrainy zaatakowały 24 obszary koncentracji osobowego, a także dwa artyleryjskie systemy rosyjskiej armii.

Ministerstwo Obrony Rosji: zestrzelono samolot MiG-29 Sił Powietrznych Ukrainy.

Jednostki grupy wojsk „Północ” kontynuują natarcie w głąb obrony przeciwnika. Zniszczono siły żywe oraz technikę 42., 57. Oraz 3. Brygady zmechanizowanej, 125. Brygady obrony terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach osad Petro Pawłówka i Lipsy w obwodzie charkowskim. Ponadto odparto pięć kontratak grup szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach osad Wołczansk i Staryca w obwodzie charkowskim.

Jednostki grupy wojsk „Zachód” zajęły bardziej korzystne rubieże i zniszczyły formacje 57. Zmechanizowanej oraz 95. Desantowo-szturmowej brygady Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach osad Kupiańsk w obwodzie charkowskim oraz Krasnyj Łymań w obwodzie donieckim. Odparto trzy kontrataki grup szturmowych 115. Zmechanizowanej brygady Sił Zbrojnych Ukrainy oraz 31. Brygady Narodowej Gwardii w rejonach osad Biełohoriwka i Czerwona Dibrowa w obwodzie ługańskim.

Jednostki grupy wojsk „Południe” poprawiły pozycje na froncie, zniszczono siły żywe oraz technikę 54. Zmechanizowanej oraz 46. Brygady aeromobilnej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach osad Iwano-Dariowka, Krasnogorówka i Konstantyniwka w obwodzie donieckim.

Jednostki grupy wojsk „Centrum” poprawiły taktyczne położenie i zniszczono formacje 47. Zmechanizowanej brygady Sił Zbrojnych Ukrainy oraz 109. Brygady obrony terytorialnej w rejonach osad Jewheniwka, Sokół i Karłówka w obwodzie donieckim. Odparto sześć kontratak grup szturmowych 23., 24., 47. Zmechanizowanych, 144. Piechoty oraz 25. Powietrznodesantowej brygady Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach osad Szumy, Oczeretyno, Nowooleksandrówka, Nowopokrowskoje, Słowiewo i Umanśke.

Jednostki sił zgrupowania „Wschód” zajęły bardziej korzystne pozycje oraz zadziałały na żywą siłę i technikę 58. Brygady Zmechanizowanej i 128. Brygady Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach osiedli Urożajne i Makarówka w obwodzie donieckim.

Jednostki sił zgrupowania „Dniepr” zaatakowały żywą siłę i technikę 35. Brygady Piechoty Morskiej w rejonie osiedla Tiahynka w obwodzie chersońskim.

Całkowita liczba ataków w ciągu doby, według danych Ministerstwa Obrony Rosji, obejmowała naloty lotnictwa, dronów, oddziały rakietowe i artylerię na skupiska żywej siły i techniki wojskowej Ukrainy w 118 rejonach.

Samolot MiG-29 Sił Powietrznych Ukrainy został zestrzelony przez systemy obrony powietrznej, a także zniszczono 39 bezzałogowych aparatów latających, pocisk operacyjno-taktyczny ATACMS, siedem naprowadzanych bomb lotniczych Hammer i pocisk rakietowy HIMARS.

Instytut Badań nad Wojną (ISW): Wojska Ukrainy odzyskały część terytorium w okolicach Lypców, armia rosyjska posunęła się naprzód w okolicach Awdejewki i Swatowo

Podano, że prezydent Rosji Władimir Putin powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę, że Ukraina nie jest niepodległym państwem. Ukraińskie media doniosły, że Scholz powiedział na festiwalu „Wolność dla demokracji” w Berlinie 26 maja, że Putin podczas spotkania przed wojną stwierdził, iż „Ukraina i Białoruś są częściami Rosji”. Łukaszenka zdaje sobie z tego sprawę i nie ma złudzeń, dodał kanclerz. Pośród innych powodów wojny Putin wymienił wtedy, że „Ukraina zamierza dołączyć do NATO”. Scholz, jego zdaniem, otwarcie powiedział Putinowi, że „o tym nie ma mowy, przynajmniej jeszcze przez kolejne 30 lat”. Dyskusja z Putinem pokazała, że ten uważa, że granice można zmieniać „siłą”, zauważył Scholz. Putin konsekwentnie demonstruje, że nie uznaje Ukrainy za niezależne państwo ze swoją własną historią, tożsamością i kulturą, o czym świadczy jego esej z 2021 roku „O historycznym zjednoczeniu Rosjan i Ukraińców”, a jego celem wojskowym jest całkowite pokonanie Ukrainy, zauważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

Ukraińskie wojska nieznacznie posunęły się na północ od Charkowa w kierunku Lypców. Dane geolokalizacyjne opublikowane 27 maja pokazały, że Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały część terytorium na polach na północ od Lypców. Rosyjski bloger wojskowy twierdził, że rosyjskie wojska posunęły się na głębokość do 500 metrów na północ od Lypców, jednak ISW nie potwierdził tych informacji. 27 maja rosyjskie wojska kontynuowały ataki na północny wschód od Charkowa w okolicach Wołczanska, ale nie odnotowano potwierdzonych zmian na linii frontu.

Mapa operacji wojskowych w obwodzie charkowskim. Il. ISW

Rosyjscy żołnierze potwierdzili postępy wzdłuż linii Kupiańsk – Sławutów – Kremenka. Zgeolokalizowane nagrania, opublikowane 26 maja, pokazują, że rosyjscy żołnierze posuwali się na wschód od Miążarówki (na zachód od Sławutowa). Dodatkowe nagrania, opublikowane 26 i 27 maja, pokazują, że rosyjscy żołnierze również posunęli się na zachód od Nowowodjanego (na południowy-zachód od Sławutowa). Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że rosyjscy żołnierze zajęli Iwanówkę (na południowy-wschód od Kupiańska). Rosyjscy blogerzy twierdzili, że rosyjscy żołnierze posunęli się w kierunku Stielmachówki (na północny-zachód od Sławutowa), na północny-zachód od Nowosielowskiego (na północny-zachód od Sławutowa), o 300 metrów w granicach Berestowego (na północny-zachód od Sławutowa) i w granicach Biełohorówki (na południe od Kremenki). Jednak ISW nie widział potwierdzenia tych twierdzeń. Znany rosyjski bloger stwierdził, że dostępne nagrania tylko częściowo potwierdzają oświadczenie Ministerstwa Obrony Rosji z 26 maja o tym, że rosyjscy żołnierze zajęli Berestowe, ale wieś jest na tyle mała, że jest całkowicie możliwe, że rosyjscy żołnierze zajęli całą osadę.

Rosyjskie wojska potwierdziły natarcie na północny-zachód od Awdijiwki. Zgeolokalizowane nagrania, opublikowane 25, 26 i 27 maja, pokazują, że rosyjskie wojska posuwały się na zachód od Oczeretina (na północny-zachód od Awdijiwki), na północny-wschód od Sokoła (na północny-zachód od Awdijiwki) i na zachód od Sołowieva (na północny-zachód od Awdijiwki). Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że rosyjskie wojska zajęły Netaiłowo (na zachód od Awdijiwki), a rosyjscy blogerzy twierdzą, że rosyjskie wojska posunęły się na północny-zachód i południe od miejscowości. W instytucie zauważają, że rosyjskie wojska prawdopodobnie zajęły N 
etaiłowo 26 maja.

Mapa walki. Il. ISW

Dział:

Autor:
The Mirror | Demian Chrupkowski

Żródło:
https://news.zerkalo.io/world/69271.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE