Strona Główna >> Rosja >> Polityka >> Putin składa wizytę w Mariupolu - symbolu Ukraińskiego oporu

2023-03-20 18:26:11

Putin składa wizytę w Mariupolu - symbolu Ukraińskiego oporu

Władimir Putin odwiedził Mariupol, który jest obecnie okupowany przez Rosjan, jego pierwsza wizyta na terytorium przejętym przez jego wojska podczas tego rocznego konfliktu...

Putin machający do mieszkańców, odwiedzając ich nowe mieszkania podczas swojej wizyty w Mariupolu w kontrolowanym przez Rosjan obwodzie Donieckim.

Ten ogłoszony przez Kremla wyzywający ruch został wykonany tylko kilka dni po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania na Władimira Putina. Zapoczątkowała ona również oburzenie Ukrainy – Ministerstwo Obrony porównało Putina do „złodzieja” działającego „pod osłoną nocy” – miasto jest obecnie w ruinie po atakach Rosjan. Został on przetransportowany do Mariupola helikopterem oraz zwiedzał dystrykty miasta za pomocą samochodu, zostało to przedstawione na nagraniu opublikowanym przez rosyjskie władze. Nagranie ukazuje prezydenta Rosji spotykającego zaskoczonych mieszkańców. Putin powiedział do jednego z mieszkańców " Musimy zacząć się lepiej poznawać."

Oświadczenie Kremla mówi, że wizyta była spontaniczna i nie podało daty tego wydarzenia, chociaż w sobotę, w dziewiątą rocznicę przyłączenia odwiedził on Krym. Nagrania opublikowane z wizyty są ciemne, najprawdopodobniej aby pozwolić rządowi ukryć prawdziwą skalę zniszczenia.

Putin talks with local residents during his visit to Mariupol.

Putin rozmawiający z mieszkańcami Mariupola

Informacje o wizycie zostały opublikowane po tym jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania Putina i Marii Lvova-Belova za domniemany plan deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

Wizyta może zostać uznana przez Ukraińców jako wyzywająca, ponieważ Mariupol przez długi czas był symbolem oporu, który doświadczył dużej ilości walki od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w zeszłym roku. Kreml ogłosił, że podczas podróży Putin zbadał wybrzeże Mariupola, odwiedzając klub jachtowy i budynek teatru.

Rosyjski wicepremier Marat Khusnullin, który mu towarzyszył, rozmawiał z Putinem o szczegółach "trwającej budowy i odnowy" miasta, włączając obecne tam lotnisko. 

W nagraniu Khusnullin powiadomił Putina, że „Jest plan, aby zrekonstruować to wszystko przed upłynięciem trzeciego roku. Planujemy, aby było to w pełni funkcjonalne lotnisko, z którego będą odbywać się loty do Rosji, ale również innych państw.”

Kreml dodał, że Putin zorganizował spotkanie w stacji dowodzenia specjalną misją wojskową – właśnie w taki sposób Rosja nazywa ta inwazję - w Rostov-on-Don. 

Doradca prezydenta Ukrainy Volodymyra Zelenskiego, Mykhailo Podolyak, mówił o „cynizmie” i „braku poczucia winy” ze względu na wizytę Putina. „Przestępca zawsze wraca na miejsce zbrodni” ogłosił na Twitterze Podolyak.

Mariupol, miasto portowe na morzu Azowskim, jest ulokowane w obwodzie Donieckim oraz jest kontrolowane przez Rosjan od maja 2022 roku.

To właśnie w Mariupolu Rosyjskie wojska przeprowadziły najbardziej notoryczne ataki, włączając atak na oddział położniczy w marcu 2022 roku i bombardowanie teatru, które zmusiło wiele osób do szukania schronienia.

Mariupol stał się symbolem ukraińskiego oporu podczas tygodni nieskończonych ataków Rosjan w zeszłym roku. Nawet kiedy większa część miasta upadła, jego obrońcy nadal utrzymywali się w Azowstalu przez kilka tygodni przed upadkiem.

Analityk obrony poprzednio powiedział CNN, że rosyjskie wojska próbowały zrównać z ziemią Mariupol aby stał się łatwiejszy do kontrolowania. Z 450 tysięcy mieszkańców miasta ponad jedna trzecia już je opuściła.

 

Dział: Polityka

Autor:
Sandi Sidhu | Tłumaczenie: Patrycja Jan

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/03/19/europe/putin-mariupol-visit-icc-intl-hnk/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.