Strona Główna >> Ukraina >> Plotki >> Lokalne media donoszą: żona szefa ukraińskiego wywiadu została otruta

2023-11-29 20:10:51

Lokalne media donoszą: żona szefa ukraińskiego wywiadu została otruta

Żona szefa ukraińskiego wywiadu, generała Kyryło Budanowa, została otruta „metalami ciężkimi” – donoszą lokalne media, powołując się na źródła.

Marianna Budanowa jest magistrem psychologii. Kilka lat temu pracowała jako doradca burmistrza Kijowa. (Źródło: YouTube)

Marianna Budanowa została przewieziona do szpitala po tym, jak źle się czuła przez „dłuższy czas” – podał portal Babel za przedstawicielami wywiadu.

Dwa inne ukraińskie media opublikowały później podobne informacje, opierając się na własnych źródłach.

Ukraiński wywiad wojskowy nie skomentował publicznie tych doniesień.

W raportach nie podano, czy za domniemanym atakiem stoi Rosja.

Ukraińska strona internetowa Ukraińska Prawda podała, że kilku innych urzędników wywiadu również zostało otrutych. Nie pojawiły się jednak żadne sugestie, że celem ataku mógł być również ww. generał.

Generał, który kieruje Główną Dyrekcją Wywiadu (DIU) ukraińskiego ministerstwa obrony, odegrał kluczową rolę w planowaniu, a niekiedy przeprowadzaniu głównych operacji wojskowych przeciwko siłom rosyjskim po inwazji Moskwy na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Portal informacyjny Babel, który we wtorek jako pierwszy poinformował o możliwym otruciu, zacytował jedno ze swoich źródeł w ukraińskim wywiadzie, mówiąc, że Budanowa kończy obecnie leczenie i będzie pod kontrolą lekarzy.

Niewymieniony z nazwiska urzędnik dodał, że substancje, którymi została otruta Marianna Budanowa, „nie były w żaden sposób wykorzystywane w życiu codziennym ani w operacjach wojskowych”. Urzędnik nie podał dalszych szczegółów.

Portal informacyjny Ukraińska Prawda zacytował później własne źródła, według których otrucie Budanowej zostało potwierdzone po przeprowadzeniu testów.

Dodano, że najprawdopodobniej podano jej zatrute jedzenie, ale teraz „czuje się lepiej” po zakończeniu wstępnego leczenia.

Ukraińska agencja informacyjna Unian zacytowała własne źródła, które przekazały, że Budanowa jest leczona w szpitalu w Ukrainie, a nie za granicą.

Marianna Budanowa, urodzona w 1993 roku w Kijowie, ma tytuł magistra psychologii. Później zaangażowała się w politykę, pracując jako doradca mera Kijowa.

W 2022 roku powiedziała magazynowi Elle, że w latach 2015‑17 pracowała również jako wolontariuszka w szpitalu wojskowym w Kijowie.

We wrześniu 37‑letni generał Budanow powiedział portalowi War Zone, że on i jego żona przebywali w biurze „od czasu lutowej inwazji” ze względów bezpieczeństwa.

„Ona [Marianna] jest właściwie profesorem w naszej krajowej akademii policyjnej. Wykłada psychologię prawną. Nie jest to dla niej problemem, jak mogłoby być dla kogoś innego.” 

Na początku tego roku starszy urzędnik DIU Andrij Jusow powiedział Ukraińskiej Prawdzie, że było ponad 10 prób zamachu na generała Budanowa.

Dział: Plotki

Autor:
Jaroslav Lukiv | Tłumaczenie: Mateusz Mral

Żródło:
https://www.bbc.com/news/world-europe-67552036

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.