Strona Główna >> Rosja >> Gospodarka >> Rubel rosyjski spada do najniższego poziomu od prawie 17 miesięcy i na krótko przekracza 100 w stosunku do dolara

2023-11-23 18:45:18

Rubel rosyjski spada do najniższego poziomu od prawie 17 miesięcy i na krótko przekracza 100 w stosunku do dolara

W poniedziałek rubel rosyjski na krótko osiągnął poziom 100 w stosunku do dolara amerykańskiego, zbliżając się do najniższego poziomu od 17 miesięcy, po tym jak doradca ekonomiczny prezydenta Władimira Putina obwinił za szybką deprecjację luźną politykę pieniężną.

To zdjęcie rozpowszechniane przez agencję Sputnik przedstawia spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z gubernatorem obwodu twerskiego na Kremlu w Moskwie 9 sierpnia 2023 r. Mikhail Klimentyev /AFP/Getty Images 

Kluczowe punkty  

  • Od przełomu roku rubel stracił około 30% w stosunku do dolara. 
  • Bank Rosji obwinia kurczący się bilans handlowy kraju, ponieważ nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Rosji spadła o 85% rok do roku od stycznia do lipca. 

Od przełomu roku rubel stracił około 30% w stosunku do dolara. Bank Rosji obwinia kurczący się bilans handlowy kraju, ponieważ nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Rosji spadła o 85% rok do roku od stycznia do lipca. Po południu w Londynie kurs rubla za dolara wynosił nieco powyżej 101. Bank centralny Rosji ogłosił później, że we wtorek zorganizuje nadzwyczajne posiedzenie w sprawie stóp procentowych. W oświadczeniu napisano, że spotkanie odbędzie się „w celu rozważenia kwestii kluczowego poziomu stóp procentowych”, a decyzja zarządu zostanie ogłoszona o godzinie 10:30 czasu moskiewskiego. 

Doradca ekonomiczny Putina, Maksym Oreszkin, powiedział państwowej agencji prasowej Tass, że deprecjacja waluty i przyspieszenie inflacji wynikają głównie z „luźnej polityki pieniężnej” oraz że bank centralny posiada „wszystkie niezbędne narzędzia do normalizacji sytuacji w kraju w najbliższej przyszłości."  

„Słaby rubel komplikuje restrukturyzację gospodarki i negatywnie wpływa na realne dochody ludności. W interesie rosyjskiej gospodarki - mocny rubel” – stwierdził, według tłumaczenia Google. Bank centralny w czwartek wstrzymał zakupy walut obcych na resztę roku, próbując wzmocnić walutę, co podsyca obawy przed rosnącą inflacją, w miarę jak Rosja próbuje fundamentalnie przekształcić swoją gospodarkę w obliczu rosnącej izolacji i karnych sankcji Zachodu. 

Nowe dane Federalnej Służby Statystycznej pokazały w piątek, że rosyjski PKB wzrósł w drugim kwartale o 4,9% rok do roku, przekraczając oczekiwania i odbijając od spadku o 1,8% w pierwszym kwartale. Jednak William Jackson, główny ekonomista ds. rynków wschodzących w Capital Economics, zauważył, że ograniczony zastój w gospodarce prawdopodobnie zwiększy presję inflacyjną i doprowadzi do zaostrzenia polityki pieniężnej, potencjalnie osłabiając wzrost gospodarczy przez pozostałą część roku i wchodząc w 2024 r. 

„Być może kluczowym ryzykiem dla gospodarki będzie kontynuowanie przez rząd luźnej polityki fiskalnej w celu wsparcia wysiłków wojennych, co spowodowałoby dalsze pogorszenie wrażliwości gospodarczej Rosji” – dodał Jackson. 

Dział:

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE