2022-09-01 13:36:23

„Zmiana” nadeszła: czy rosyjski brojler będzie w stanie wyprzeć amerykańskie kurczaki?

MOSKWA, 18 sierpnia - RIA Novosti, Nikołaj Guryanow. Mięso z kurczaka jest najpopularniejszym mięsem wśród Rosjan. Większość jest produkowana w Rosji, ale 95 procent materiału hodowlanego i j...

MOSKWA, 18 sierpnia - RIA Novosti, Nikołaj Guryanow. Mięso z kurczaka jest najpopularniejszym mięsem wśród Rosjan. Większość jest produkowana w Rosji, ale 95 procent materiału hodowlanego i jaj jest importowanych. Genetycy wymyślili rozwiązanie: wyhodowali własne brojlery. Czy będą w stanie całkowicie zastąpić zagraniczne - w materiale RIA Novosti.

Zachodnie kurczaki opanowały Rosję

Kurczak odpowiada za prawie połowę konsumpcji mięsa w kraju, przy 34 kilogramach na osobę rocznie. Produkty pochodzą głównie z rosyjskich ferm drobiu. Natomiast jaja i jednodniowe pisklęta kupowane są z zagranicy.

Producent stada hodowlanego otrzymuje hybrydę (krzyżówkę) krzyżując tzw. linie - ptaki jednorodne genetycznie o określonych cechach. Zwykle biorą rasy Cornish i Plymouth Rock. Pierwsza to mięso, z dużymi mięśniami klatki piersiowej, ud i podudzi. Drugi ma lepszą reprodukcję. To są przodkowie. Rodzą rodziców o wysokiej produkcji jaj. A ich kurczaki, a właściwie brojlery, są dość mięsiste. Przodkowie i rodzice trafiają do ferm drobiu, które już wytwarzają produkt końcowy.

Schemat uzyskania hybrydy wykończeniowej z czteroliniowym krzyżem

ZSRR istniało kilkanaście własnych linii kurcząt – jajecznych, mięsnych i mięsno-jajecznych. Ale przemysł nie przetrwał kryzysu lat dziewięćdziesiątych. W ostatnich dziesięcioleciach rynek rosyjski został właściwie podzielony między dwóch producentów materiału hodowlanego – brytyjską Aviagen Group i amerykańską Cobb Vantress. Brytyjscy krzyżówki dostawcze (mieszańce krzyżowe) kurcząt Ross 308, Amerykanie - Cobb 500. Według różnych szacunków kontrolują od 95 do 98 procent rynku (niektórzy eksperci mówią nawet o 99).

To zupełnie nie odpowiadało rządowi. Dodatkowo dominacja tylko dwóch graczy miała negatywny wpływ na cenę. Zakłócenie logistyki w środku pandemii zaostrzyło problem. A teraz kwestia własnej genetyki stała się egzystencjalna dla rosyjskiego przemysłu drobiowego.

„Zmiana” zamiast Ross

Aktywny rozwój własnych analogów rozpoczął się kilka lat temu. Przyjęty w 2020 roku podprogram tworzenia konkurencyjnej krzyżówki brojlerów zakładał, że udział rosyjskich kurcząt hodowlanych w rynku wzrośnie do 15 proc. Postawili na Ogólnorosyjski Instytut Badawczy Drobiu im. Siergiewa Posada (VNITIP) Rosyjskiej Akademii Nauk.

Ośrodek selekcji i genetyki „Zmiana” w instytucie jest jedyną taką sowiecką instytucją, która przetrwała próbę gospodarki rynkowej. Udało się uratować ekipę i pół wieku doświadczenia hodowlanego.

W 2016 r. na bazie Instytutu utworzono Federalne Centrum Naukowe (FSC), które oprócz VNITIP obejmowało Weterynaryjny Instytut Hodowli Drobiu ( Obwód Leningradzki ) i Wszechrosyjski Instytut Przemysłu Drobiarskiego (Solnechnogorsk powiat, obwód moskiewski ). Do tej bazy naukowej dołączyły trzy ośrodki hodowlane. W rezultacie powstał krzyż „Smena-9”.

Niedawno zakończone testy produkcyjne. „Najciekawsze zostały przeprowadzone w przedsiębiorstwach, w których uprawia się Ross 308 - na tym samym sprzęcie, z tym samym personelem, na tej samej paszy. Zgodnie z wnioskiem z tych fabryk nasz krzyż nie jest gorszy niż importowany pod względem wydajności, a w niektórych wskaźnikach jest lepiej”, mówi RIA Novosti, dyrektor SGC „Zmiana” Anatolij Komarow.

Czerwona książka w menu: jak kłusownicy dostarczają mięso do elitarnych restauracji

Kurczaki Awanturników

Wśród zalet tego krzyża jest jego zdolność przystosowania się do warunków rosyjskich. Jak wyjaśnia Komarow, chodzi przede wszystkim o przystosowanie ptaka do lokalnej paszy – w tym sensie jest mniej wymagający.

Kolejnym plusem Smeny-9 jest stabilna reprodukcja przy stabilnym tempie wzrostu. „Koguty ojcowskiej formy rodzicielskiej zapewniają wysoką płodność jaj przez cały okres przetrzymywania, więc przesadzanie młodego koguta nie jest wymagane” – donosi VNITIP.

Wszystkie inne kluczowe parametry są zbliżone do zagranicznych analogów. "Ptak ma dobrą wagę, nie ma przypadku" - mówi Aleksander Timofiejew, profesor nadzwyczajny Wydziału Ekonomii Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego . "Mięso jest nie tylko na klatce piersiowej, ale także na łapach, udach. Jest dużo go nawet na skrzydłach. Dobrze rosną. Waga tuszy po rozcięciu to 1600-2450 gram, najczęściej 1800-1900. Cena też mile zaskakuje - o połowę mniej niż w przypadku brojlerów importowanych."

Różnice w stosunku do krzyży zachodnich są minimalne. Rolnicy zauważają zwiększoną różnicę w masie samców i samic. Smena-9 ma więcej tłuszczu, ale nie jest to krytyczne. Ponadto hodowcy twierdzą, że nasz brojler ma bardziej skandaliczny charakter: ptak nie lubi być podrywany i bez opieki może drapać ostrymi pazurami i dziobem. 

Region moskiewski planuje dostarczać mięso z kurczaka do Chin

Twój jest smaczniejszy

Opinie na temat smaku mięsa są różne. Niektórzy lubią to bardziej niż Ross czy Cobb, inni mniej. Jednak zdaniem ekspertów konsument nie zauważy różnicy.

Komarow, odnosząc się do profesjonalnych degustatorów, twierdzi, że "Smena-9" jest jeszcze trochę smaczniejsza niż zagraniczne odpowiedniki i przewyższa je delikatnością , soczystością, bogactwem bulionu i właściwościami aromatycznymi.

Na smak, oprócz genetyki, ma wpływ baza paszowa oraz stopień dojrzałości mięsa.

„Jeśli rośnie bardzo szybko, to nie ma czasu na uzyskanie niezbędnych cech" - wyjaśnia Komarov. „Nasz drób utrzymuje równowagę wzrostu i dojrzewania, mięso dostaje wszystko, czego potrzebuje do najlepszego smaku".

Die Welt: „Inflacja mięsa” uderzyła w Niemców u szczytu sezonu grillowego

Nie gorzej niż konkurenci

Aby naprawdę porównać rosyjski krzyż z zagranicznymi, potrzeba dużo więcej danych, mówią eksperci.

„Jak dotąd pomnożenie stad hodowlanych Smena-9 nie wystarcza, aby porównać wyniki komercyjne z krzyżówkami Cobb 500 i Ross 308” – mówi Albert Davleev, prezes międzynarodowej firmy konsultingowej Agrifood Strategies. konwersja paszy, produkcja jaj i wiele innych jest wymaganymi parametrami. Dziś nie można obiektywnie ocenić możliwości krajowego przełajowego z punktu widzenia nauki, statystyki i praktyki.”

Ekspert zauważa jednak, że pierwsze wyniki eksperymentalnych i limitowanych partii przemysłowych są stosunkowo porównywalne z wynikami konkurencji z zagranicy.

„Kiedy hybryda wkracza do nowego środowiska, dobrze radzi sobie w pierwszej generacji, jednak nie jest jasne, czy uda się utrzymać ten sam poziom” – dodaje.

Według niego warunki na fermach drobiu mogą być inne – z reguły nie są one tak upalne, jak tam, gdzie hodowali pierwsi rodzice i dziadkowie.

Eksperci mówili o perspektywach rosyjskiego przemysłu mięsnego

Połowa kurczaków będzie po rosyjsku

Główną zaletą Smeny-9 jest to, że jest rosyjski. „Niezależnie od tego, jakie środki podejmą wobec nas nasi „przyjaciele”, niezawodnie otrzymamy produkty hodowlane” – mówi Galina Bobyleva, dyrektor generalna Rosyjskiego Związku Drobiarstwa.

Według rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa, udział rosyjskich kurcząt hodowlanych ustalony przez program państwowy - co najmniej 15 procent - może zostać znacznie zwiększony w ramach sankcji.

„Smena-9” została już przetestowana na fermach drobiu. Kolejnym zadaniem jest uformowanie niezbędnej liczby ptaków lęgowych form rodzicielskich do nabycia ferm drobiu. W tym celu na bazie instytutu budowany jest ośrodek hodowli brojlerów. Na projekt przeznaczono pięć miliardów rubli. Portal VNITIP podaje , że nowe moce pozwolą na zastąpienie importu o 50 proc. do 2025 roku.

W ślad za Siergijewem Posadem w całym kraju powstają kompleksy hodowli drobiu przodków. W ten sposób „Smena” zawarła kontrakty na budowę głośników pierwszego (gdzie hodowane są stada dziadków) i drugiego (rodzicielskiego) zamówienia z przedsiębiorstwami z kilku regionów Rosji. Jeden z nich powstaje w obwodzie narofomińskim na bazie fermy drobiu Elinar-Broiler.

"Ale to dopiero początek" - podkreśla Davleev. "Obiekt jest na etapie projektowania. Oznacza to, że dowiemy się o odtwarzalności tych nowych próbek nie wcześniej niż za półtora do dwóch lat. ”

W przypadku sukcesu możliwy jest również eksport krzyża rosyjskiego. Zainteresowanie brojlerami Sergiev Posad wykazywały już Białoruś , Kazachstan , Uzbekistan i Tadżykistan .

Dział: Gospodarka

Autor:
Redakcja

Żródło:
PressGlobal.pl

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE