Strona Główna >> Uzbekistan >> Gospodarka >> Uzbekistańscy hodowcy bawełny będą mogli na własną rękę sprzedawać część zbiorów na giełdzie

2023-12-12 00:45:15

Uzbekistańscy hodowcy bawełny będą mogli na własną rękę sprzedawać część zbiorów na giełdzie

Władze Uzbekistanu zezwoliły rolnikom, zajmującym się produkcją bawełny, samodzielnie sprzedawać część towaru na giełdzie, a także zawierać kontrakty terminowe z dowolnym klastrem branżowym w granicach jednego regionu republiki. O nowościach w mechanizmie działania danej gałęzi rolnictwa na posiedzeniu, 9 listopada, mówił prezydent kraju Szawkat Mirzijojew – podaje Fergana.

Zdjęcie: dunyo.news.

Prezydent zaznaczył także, że odtąd bezpośrednio przyznawane będą rolnikom kredyty na preferencyjnych warunkach w formie 60% zaliczki na uprawę bawełny pod urodzaj w kolejnym sezonie. Z kolei finansowanie klastrów zostanie zachowane odnośnie do przeznaczenia środków na zbiór i zakup dojrzałej bawełny oraz jej głębokie przetworzenie.

Podkreślano, że konieczność zmian w systemie wzajemnych relacji pomiędzy dechkanami a klastrami jest podyktowana problemami w sektorze. 

Wiele przedsiębiorstw narusza dyscyplinę finansową. 122 klastry mają długi u agrariuszy i Funduszu Rolnictwa. Ponadto sześciu otrzymało ulgowe kredyty, mimo że nie dysponują zdolnościami produkcyjnymi. 

Oprócz tego w szeregu regionów rentowność przedsiębiorstw nie przewyższa 11% z powodu niskiego poziomu wydajności i wysokich kosztów własnych produkcji. 

W związku z tym zadecydowano o zaprzestaniu sadzenia gatunków bawełny o wydajności poniżej 30 kwintali i zamieniono je na alternatywne gatunki, opracowane przez instytucje nasienne. 

Nowym klastrom, które będą wybierane w drodze otwartego konkursu, zostaną przedstawione surowsze wymagania finansowe, a także wymagania związane ze zdolnościami produkcyjnymi, techniką i obróbką surowca. 

Według szacunków specjalistów w wyniku pełnej przeróbki zbiorów bawełny tego roku w 2024 produkcja przemysłowa osiągnie 9,6 mld dolarów, a eksport 4,5 mld dolarów.

Kontynuując temat, prezydent wymienił kilka perspektywicznych przedsiębiorstw tekstylnych, stworzonych na warunkach hipoteki przemysłowej. Miedzy innymi: w przyszłym roku w wilajecie taszkenckim zostanie uruchomiony projekt o wartości 350 mln dolarów, mający na celu zorganizowanie produkcji i farbowania tkanin, a w Karakałpacji – fabrykę sztucznych nici i tkanin, w którą zainwestowano 60 mln dolarów.

W celu wsparcia sektora Mirzijojew podpisał dekret o udzieleniu takim podmiotom całego szeregu ulg:

  • Przedsiębiorstwa, sprzedające na rynku wewnętrznym nie mniej niż 50% tkanin farbowanych, płacą podatek socjalny według stawki 1%;
  • zezwala się na rozłożenie podatku majątkowego na raty na okres 3 lat;
  • do stycznia 2025 roku państwo będzie rekompensować 50% kosztów transportu, związanych z importem bawełny i włókna sztucznego;
  • urządzenia technologiczne i części zamienne, importowane przez przedsiębiorstwa tekstylne i krawiecko‑dziewiarskie, są zwolnione z opłaty celnej.

Poza tym prezydent zapowiedział rewizję systemu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom rolnym. Zatem okres rozpatrzenia projektów kredytowych zostanie skrócony z roku do dwóch miesięcy, a banki będą wydawać środki nie na maksymalnie 7 lat, lecz na 15 lat z trzyletnim okresem karencji.

Mirzijojew polecił także Ministerstwu Rolnictwa powołać służbę audytu wewnętrznego do spraw świadomego wykorzystania środków banków komercyjnych, międzynarodowych instytucji finansowych i budżetu państwa. 

Dział:

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE