Strona Główna >> Rosja >> Nauka i technologie >> „Najbardziej śmiercionośny pocisk” Rosji – Kh-50 – zaczyna działać; może penetrować sporną przestrzeń powietrzną lepiej niż jakikolwiek inny pocisk

2023-08-16 20:38:06

„Najbardziej śmiercionośny pocisk” Rosji – Kh-50 – zaczyna działać; może penetrować sporną przestrzeń powietrzną lepiej niż jakikolwiek inny pocisk

Ostatnie doniesienia, jeśli są prawdziwe, o operacyjnym użyciu pocisku Kh-50 przez Rosję, z pewnością spowodują dreszcze na kolektywnych przywódcach Ukrainy.

Relacje po raz pierwszy pojawiły się w rosyjskojęzycznej blogosferze. Później zaczęły pojawiać się w mediach tradycyjnych. Rossijskaja Gazieta 3 sierpnia, powołując się na anonimowe media, pisała o wzroście produkcji i aktywnym wykorzystaniu Ch-50.

O co tyle szumu?

Rosja ma kilka zdolnych pocisków manewrujących, ale wszystkie mają poważne wady w kontekście wojny na Ukrainie. Są albo bardzo ciężkie (Kh-101, Kh-55), albo nie są niewidoczne (3M14 Kalibr, Kh-55), albo jedno i drugie (Kh-55).

Niektóre nie mają zasięgu (Onyx). Te naprawdę dobre – niszczycielskie i niepowstrzymane (Kinzhal i Iskander-M) – są żałośnie drogie i trzeba ich używać oszczędnie.

Problem z ciężkimi pociskami rakietowymi, takimi jak Kh-101 i Kh-55, polega na tym, że musiały zostać wciągnięte w powietrze w celu wystrzelenia przez ciężkie bombowce. Sygnatury cieplne z czterech silników bombowców są odbierane przez amerykańskie satelity SBIRS, gdy tylko bombowce rozpoczynają kołowanie, dając Ukrainie ostrzeżenie na 1 do 2 godzin!

Po ich wystrzeleniu z bombowców, sygnatura cieplna silników turboodrzutowych napędzających ciężkie pociski jest prawdopodobnie śledzona przez amerykańskie satelity, niezależnie od kształtu pocisku LO (nisko obserwowalnego).

Lżejsze pociski inne niż LO są łatwo śledzone przez ukraińskie radary obserwacyjne i obrony powietrznej (AD), a także przez amerykańskie/NATO AWACS. Wiele z nich zostaje zestrzelonych, zanim dotrą do celu.

To, czego Rosja najbardziej potrzebuje, a czego nie ma, to pocisk typu Storm Shadow/Scalp-EG o zasięgu 1500 km. Cóż, Kh-50 to właśnie to!

Czy raporty o używaniu Kh-50 są wiarygodne?

Jednym z powodów wiarygodności doniesień jest to, że to ukraiński Sztab Generalny jako pierwszy w połowie kwietnia 2023 roku stwierdził, że Rosja wznawia produkcję uśpionego dotąd projektu rakietowego Kh-50.

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział mediom, że Rosja chce ożywić stare projekty, takie jak plany produkcji pocisków Ch-50.

„Wcześniej projekt Kh-50 był dla Rosji niepraktyczny, ponieważ mieli lepszy pocisk – Kh-101” – powiedział Ihnat.

Rosyjski pocisk Kh-50.

Zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow powiedział, że Rosja zamierza do jesieni tego roku rozpocząć masową produkcję pocisków manewrujących Ch-50.

Przez pewien czas gromadzony będzie zapas takich produktów, które następnie zaczną być wykorzystywane w uderzeniach na cele ukraińskie.

Funkcje Kh-50

Biuro projektowe Raduga z Dubnej opracowało Kh-50 w ramach programu Kh-SD (Sredney Dalnosti, średni zasięg). Prace badawczo-rozwojowe nad Kh-SD rozpoczęły się na początku lat 90., ale następnie zostały zawieszone na kilka lat.

Według Janes, Kh-50 ma około sześciu metrów długości i waży około 1600 kg. Jest napędzany silnikiem turbowentylatorowym OMKB izdeliye 37-04 (lub TRDD-50B).

Szacuje się, że pocisk ma zasięg ponad 1500 km, prędkość przelotową 700 km/h, a prędkość maksymalna 950 km/h. (Szybszy rejs skutkowałby krótszym zasięgiem.)

Szacuje się, że pocisk ma głowicę o masie 450 kb.

Płatowiec pocisku ma spłaszczony przekrój i fasetowane boki. Kształt łączy wymagania niskiego przekroju poprzecznego radaru i najbardziej efektywnego wykorzystania pojemności komory uzbrojenia ciężkiego bombowca po załadowaniu go na sześciostrzałową obrotową wyrzutnię.

Pod kilkoma względami Kh-50 jest zminiaturyzowanym Kh-101. Podobnie jak Kh-101, Kh-50 reprezentuje najnowocześniejszą technologię pocisków manewrujących. Obie rakiety posiadają:

  1. Kształtowanie LO
  2.  Płatowiec kompozytowy do redukcji sygnatur radarowych
  3. Nawigacja INS z mocowaniem SATNAV / TERCOM (porównanie terenu)
  4. Rozpoznawanie celu optycznego / IR

Elektrooptyczny cyfrowy system korelacji Kh-50 do nawigacji i rozpoznawania celów, zwany „Otblesk”, jest z grubsza analogiczny do amerykańskiego DSMAC.

Kh-50 jest o około 1,5 metra krótszy niż Kh-101 i około 800 kg lżejszy. Oba pociski mają głowicę o masie 400-450 kg.

Ze względu na mniejszy rozmiar Kh-50 przewozi mniej paliwa, a co za tym idzie, ma krótszy zasięg. Szacunkowy zasięg dla Kh-101 to 5500 km, a dla Kh-55 tylko 1500 km.

Zalety pocisków Kh-50

Będąc mniejszym, Kh-50 prawdopodobnie ma niższą sygnaturę radaru.

Dodatkowo jest przystosowany do lotów na małych wysokościach i posiada zestaw obronny składający się z pułapek termicznych EW i rozbłysków. Pocisk może nie tylko uniknąć wykrycia przez radar, ale może również chronić się przed pociskami obrony powietrznej i powietrze-powietrze wyposażonymi w detektory RF i IIR.

Pocisk Kh-50. Kh-50 może penetrować silnie sporną przestrzeń powietrzną lepiej niż jakikolwiek inny rosyjski pocisk manewrujący.

Aby zaprzeczyć wyższości rosyjskich myśliwców, Zachód hojnie przekazał Ukrainie swoje najlepsze systemy przeciwpancerne. Kh-50 jest przystosowany do latania bez szwanku przez systemy NASAMS, IRIS-T i Patriot, które broniły przestrzeni powietrznej.

W kontekście Ukrainy krótszy zasięg pocisku Kh-50 wynoszący 1500 km jest błogosławieństwem, a nie przeszkodą. Oprócz tego, że pocisk jest bardziej niewidoczny, czyni go tańszym i bardziej opłacalnym.

Mniejszy rozmiar i większa prędkość Tu-22M3 skomplikuje wykrywanie wystrzeliwanych pocisków i prawdopodobnie pozwoli platformie startowej zbliżyć się do frontu bitwy, skracając czas lotu i ostrzegania.

Wniosek

Nikt nie widział Kh-50 i nikt nie został poinformowany o cechach pocisków Kh-50.

Podobnie jak ślepcy z bajki – The Five Blind Men of Hindustan – możemy powiedzieć, że Kh-50 to zminiaturyzowany Kh-101 lub podrasowany Storm Shadow. W każdym razie po części mielibyśmy rację.

Niezależnie od tego, jak spojrzeć na pocisk, jego operacyjne wprowadzenie do specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie prawdopodobnie da Rosji poważną przewagę, podobnie jak śmigłowiec Ka-52, dron Lancet Kamikaze i bomba szybująca FAB-500M62.

O autorze:
Vijainder K Thakur jest emerytowanym pilotem Jaguara IAF. Jest także autorem, architektem oprogramowania, przedsiębiorcą i analitykiem wojskowym.

Dział: Technologie

Autor:
Vijainder K Thakur | Tłumaczenie i opracowanie: Redakcja JPM

Żródło:
https://www.eurasiantimes.com/russias-deadliest-missile-kh-50-gets-operational-can-penetrate/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.