Strona Główna >> Mołdawia >> Dla podróżnych >> Dlaczego miłośnicy wina powinni zaplanować wycieczkę do Mołdawii

2023-08-10 14:06:54

Dlaczego miłośnicy wina powinni zaplanować wycieczkę do Mołdawii

Po dziesięcioleciach sankcji mołdawskie wino w końcu zaczyna podbijać światowe podniebienia, a mały kraj Europy Wschodniej przekształca się w coraz popularniejsze miejsce wśród koneserów wina. Odkryj historię przynależności tego narodu do wina oraz dlaczego nieustraszeni podróżnicy polujący na winogrona powinni zacząć planować podróż już teraz.

 

Wino to siła napędowa Mołdawii

Zdjęcie: visualpower/Shutterstock

 

Mołdawia, wciśnięta między Rumunię i Ukrainę, posiada nie do pozazdroszczenia tytuły zarówno najbiedniejszego, jak i trzeciego najrzadziej odwiedzanego kraju w Europie. Ale 3,5-milionowy naród ma tajemnicę poliszynela, która z każdym dniem przyciąga coraz więcej uwagi: to niesamowite miejsce na fermentowane napoje. W szczególności wino i brandy. Przemysł winiarski produkuje rocznie ponad 125 milionów litrów dobrego towaru, co odpowiada około miliardowi kieliszków wina.

Mołdawia wygląda nawet jak kiść winogron na mapie, przy odrobinie wyobraźni. W czasach ZSRR pochodziła stąd jedna na dwie butelki wina produkowanego w całym rozległym imperium. Dziś jest 20. największym producentem wina na świecie. Tutaj traktują to poważnie, do tego stopnia, że Milesti Mici, niedaleko stolicy, posiada rekord świata Guinnessa za największą na świecie piwnicę z winami. Rozciąga się na ponad 250 kilometrów i mieści ponad dwa miliony butelek.

Przy produkcji wina pracuje co piąty Mołdawianin.

Zdjęcie: Serghei Starus/Shutterstock

 

Prawie jedna piąta ludności Mołdawii odgrywa rolę w produkcji wina. Niektórzy uprawiają winogrona i robią wino, inni pracują w piwnicach winnych i na eksporcie. Rozwój branży w całym kraju nie odbył się jednak bez trudności. Mołdawskie wino wielokrotnie prawie zniknęło w ciągu ostatnich trzech dekad, poczynając od antyalkoholowej kampanii Michaiła Gorbaczowa w latach 80. Potem przyszedł upadek Związku Radzieckiego, a następnie ostatnie sankcje nałożone przez Rosję zarówno w 2006, jak i 2013 r., ograniczające import.

Na szczęście bliższe związki z Europą zainspirowały eksplozję sprzedaży na Zachodzie. Sponsorowana przez państwo kampania powoli umieszcza Mołdawię na mapie. Pomimo tego, że pozostaje stosunkowo nieznany, eksport tego kraju wzrósł o prawie 20 procent w latach 2015-2017, a inwestycje w przemysł obiecują mocno ugruntowaną pozycję w przyszłości. To z kolei napędza turystykę do Balti oraz innych ważnych regionów w całej Mołdawii, więc ogólnie kraj zdecydowanie się rozwija.

Mołdawia produkuje wino od starożytności.

Produkcja wina w Mołdawii nie jest nowa. Krajowe odmiany winorośli, uprawy i techniki warzenia były udoskonalane przez tysiące lat, aby udoskonalić dzisiejsze smaki i marki. Najwcześniejsze winorośle w Mołdawii rosły 9000 lat temu, a archeolodzy uważają, że pierwsi mieszkańcy tego regionu warzyli wino co najmniej 5000 lat temu. To zaledwie 1000 lat po najstarszej znanej na świecie winiarni Areni-1, która została znaleziona w ormiańskiej jaskini i prawdopodobnie produkowała wino około 6100 lat temu.

Starożytni Mołdawianie używali wina jako waluty i nagrody za odwagę. Gdy Europa Zachodnia w XV wieku wkroczyła w renesans, tak samo stało się z przemysłem winiarskim Mołdawii. Król Stefan Wielki ma dwie spuścizny: bronił się przed inwazją Osmanów i zrewolucjonizował produkcję wina. Król zbudował piwnice; zostały importowane i hodowane nowe odmiany winorośli, z których wiele nadal rośnie; i wprowadził lepszą technologię. Prawie każde miasto w Mołdawii ma teraz ulicę Stefana Cel Mare jako świadectwo ukochanego króla kraju. Kiedy Imperium Rosyjskie, a później Związek Radziecki wchłonął maleńki naród, carowie importowali francuskie winogrona, w tym cabernet sauvignon. Sowieci zbudowali podziemne miasta do przechowywania wina, w tym Cricova, Milestii Mici i Branesti.

Kraj ten uprawia jedne z najlepszych winogron w Europie.

Zdjęcie: vmargineanu/Shutterstock

 

Półki pękają od wina Bordeaux w supermarketach i sklepach z winami na całym świecie. Mołdawia leży na prawie tej samej szerokości geograficznej co Bordeaux, co daje podobny klimat. Żyzna gleba Mołdawii spoczywa na wapiennym podłożu skalnym, które nasyca składniki odżywcze i minerały, tworząc winogrona, których nie ma nigdzie indziej na świecie. Mołdawia ma cztery regiony winiarskie: Codru, Valul lui Traian, Stefan Voda i Balti. Każdy region ma niewielkie różnice w klimacie i glebie, ale w każdym z nich większość odmian winorośli była importowana na przestrzeni wielu stuleci.

Południowa Mołdawia produkuje jedne z najlepszych czerwonych winogron w Europie, a popularne czerwone wina to Purcari Chateau i Alb de Purcari. Regiony środkowe i północne są bardziej odpowiednie dla win białych. Północne Balti pozostaje stosunkowo nieodkryte — co oznacza, że znajdziesz lepsze oferty na wszystko, od degustacji po zakwaterowanie i wyżywienie.

Każdy region jest niedrogim celem wycieczek.

Zdjęcie: FrimuFilms/Shutterstock

 

Pierwszą rzeczą, którą znajdziesz w Mołdawii, jest to, jak niedrogie jest zwiedzanie win. Możesz przeżyć niedrogą, luksusową i elegancką przygodę za ułamek ceny podobnego doświadczenia we Włoszech lub Francji. Kieliszek włoskiego wina w Toskanii kosztuje mniej więcej tyle samo, co trzy butelki w Mołdawii. Zjedz w eleganckiej restauracji w Kiszyniowie lub Balti, zamów posiłek dla dwojga i butelkę wina musującego, a rachunek często kosztuje mniej niż 20 dolarów. Czterogwiazdkowe zakwaterowanie kosztuje około 50 USD za noc zarówno w Kiszyniowie, jak i na Balti, a wycieczki po winnicach zaczynają się już od 15 USD. Dla osób udających się do północnej Mołdawii podróż będzie jeszcze tańsza.

Możesz zaostrzyć swoje podniebienie mołdawską wersją koniaku.

Zdjęcie: Ievgenii Meyer/Shutterstock

 

Mołdawska brandy trafia na pierwsze strony gazet z właściwych powodów. Bursztynowy, owocowy napój — popularny i powszechny w całej Mołdawii — był równie sławny w Związku Radzieckim jak mołdawskie wino. Mołdawska brandy to zasadniczo koniak, ale opatentowany francuski napój uniemożliwia Mołdawii jej używanie. Zamiast tego koniak mołdawski nazywa się divin. Lokalnie pozyskiwane winogrona produkują marki VS, VSOP i XO, które są dostępne w supermarketach i restauracjach w całym kraju. Zamiast stromej ceny, butelka XO (najwyższej jakości) często kosztuje mniej niż 15 USD. Mołdawia ma dwóch producentów divin: KVINT w Tyraspolu i Barza Alba w Balti. Obie destylarnie są otwarte na wycieczki z przewodnikiem i sesje divin-sampling.

Wiele innych rzeczy do zrobienia

Zdjęcie: Chumash Maxim/Shutterstock

 

Balti prawie nie widzi turystów, pomimo niesamowitych winnic, zapewniających najlepszą przygodę poza utartymi szlakami. Ortodoksyjne katedry ze złotymi kopułami znajdują się w pobliżu prawie zapomnianej synagogi, a w Teatrze Narodowym Balti regularnie odbywają się przedstawienia teatralne i opery, na które bilety kosztują zaledwie kilka dolarów. Firmy turystyczne mogą zorganizować wycieczkę do Royal Forest, Padurea Domneasca, rozległego rezerwatu przyrody oddalonego o 50 kilometrów od Balti.

Wskazówki dotyczące podróży do Mołdawii

Zdjęcie: Serghei Starus/Shutterstock

 

Najszybszym sposobem, aby dostać się do mołdawskiego kraju winiarskiego, jest lot na lotnisko Wines of Moldova (dawniej międzynarodowe lotnisko w Kiszyniowie). Kiszyniów, stolica, działa jako brama do reszty kraju z godzinnymi połączeniami autobusowymi do Balti. Miasta oferują zakwaterowanie od średniej do luksusowej w przystępnych cenach; jednak opcje są bardziej ograniczone. Najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem.

Wycieczki z przewodnikiem to najlepsza opcja na zwiedzanie winnic i destylarni Divin, ponieważ pogarszające się warunki drogowe i złe standardy jazdy mogą utrudniać jazdę lub jazdę na rowerze. Ten sam klimat, który sprawia, że Mołdawia jest gigantem winiarskim, chroni ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Lata są długie i słoneczne, a zimy oscylują wokół punktu zamarzania. Lato jest lepsze na dłuższą mołdawską przygodę, ale przyjedź jesienią na winobranie i Narodowy Dzień Wina w pierwszy weekend października.

Dział: Poznaj kraj

Autor:
Sam Gilbert | Tłumaczenie: Polina Andreiko

Żródło:
https://matadornetwork.com/read/wine-lovers-moldova/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.