Strona Główna >> Gruzja >> Dla podróżnych >> Top 10 najpiękniejszych miejsc w Gruzji, pełnych atrakcji przyrodniczych i historycznych, które powinien odwiedzić każdy turysta

2023-11-06 13:55:57

Top 10 najpiękniejszych miejsc w Gruzji, pełnych atrakcji przyrodniczych i historycznych, które powinien odwiedzić każdy turysta

Kraj jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych dla wielu turystów na świecie. Znajduje się tu ogromna ilość atrakcji, co związane jest z bogatą przeszłością historyczną i wygodnym umiejscowieniem w górach.

Monaster Dżwari, Gruzja | Źródło: https://madloba.info/blog/pro-gruziyu/top-desyat-luchshikh-mest-v-gruzii/

Klimat w Gruzji jest całkiem korzystny dla komfortowego odpoczynku w dowolnym okresie roku. Zimą można pojeździć na nartach, a latem popływać w Morzu Czarnym. W kraju jest znacznie więcej urzekających miejsc, niż przedstawiono w zestawieniu, ale postaraliśmy się zebrać dla Was dziesięć według nas najważniejszych. 

Miejsce 10. – Tuszetia

Jeśli lubicie sporty górskie, to obowiązkowo powinniście zatrzymać się w Tuszetii. Niestety dany rejon na odwiedziny turystów jest otwarty tylko w czasie letnim i jesiennym. Droga do tego miejsca jest dosyć niebezpieczna, dlatego należy zachować czujność i ostrożność w czasie podróży. Ale jeśli w drogę wyruszycie z doświadczonym przewodnikiem, który żyje w kraju, uwierzcie – nie ma powodów do zmartwień! Nacieszycie się tu unikatowymi pejzażami i widokami przyrody, a po odjeździe nigdy nie zapomnicie tego miasta.

Miejsce 9. – cerkiew-jaskinia Wardzia

Wardzia skrywa w sobie całkiem sporo tajemnic i zagadek. Ta jaskiniowa cerkiew powstała w XII w. Celem budowy była obrona i zapewnienie bezpieczeństwa carycy Tamarze. Z powodu trzęsienia ziemi duża część świątyni uległa zniszczeniu. Obecnie żyją w niej mnisi. W świątyni znajduje się 365 komnat. Zgodzicie się, że to naprawdę dużo! Jest tu też niemało schodów, dlatego przygotujcie się na dłuższą wspinaczkę i nie zapomnijcie zabrać ze sobą butelki wody w celu ugaszenia pragnienia. U góry, na obwodzie cerkwi, umieszczono wiele pięknych i barwnych fresków.

Miejsce 8. – miasto Batumi

Batumi to drugie pod względem wielkości miasto w kraju. Ma w sobie nutę romantyzmu. Batumi jest dosłownie utkane z promieni słonecznego światła, które oświetla place i bulwary miasta praktycznie w dowolnym okresie roku. Pobyt sprawi, że odkryjecie najróżniejsze rozrywki i zachwycające atrakcje turystyczne. Jeśli przechadzka wzdłuż miejskich uliczek okaże się zbyt męcząca, można bez problemu przycupnąć obok rzeki w parku i poczytać ciekawą książkę albo po prostu pospać jakiś czas na świeżym powietrzu. Młodzież może posmakować nocnego stylu życia Batumi: spędzić czas w klubie, restauracji, pospacerować po bulwarze lub też wypróbować dania miejscowej kuchni gruzińskiej.

Miejsce 7. – miasto Signagi

Wizyta w Signagi sprawi, że wprost zakochacie się w tym kraju. Miasteczko wyróżnia się niewielką powierzchnią, wąskimi uliczkami i komfortowymi restauracjami. To świetne miejsce, aby spróbować domowego wina gruzińskiego. Ponadto nacieszycie się wspaniałymi i niezapomnianymi widokami gór. 

Oprócz przytulnej atmosfery miasto posiada także mnóstwo atrakcji historycznych i zabytków architektury. Na szczególną uwagę zasługuje mur obronny, wzniesiony pod koniec XVIII wieku na polecenie cara Herakliusza II. Mur w niezwykły sposób odtwarza linię gór, które na przestrzeni wielu lat zabezpieczały mieszkańców Signagi przed wrogimi napaściami. 

Miejsce 6. – Kazbegi

Jeśli jesteście zagorzałymi miłośnikami fotografii, koniecznie musicie odwiedzić Kazbegi, gdzie występują niezwykle piękne górskie pejzaże. Okolica wydaje się odpowiednia dla tych, którzy cenią uroki przyrody. Będąc na miejscu również nie przegapcie okazji obejrzenia tamtejszego soboru, który poruszy was swoim wystrojem wnętrza.

Górska wioska Stepancminda znana jest wśród turystów z różnorodnych aktywności, interesujących atrakcji turystycznych i malowniczej gruzińskiej przyrody. Warto tu przyjechać, aby wyciszyć się w otoczeniu kultury Kazbeku i odpocząć od miejskiego hałasu i pośpiechu.

Miejsce 5. – starożytne miasto Tbilisi

Starożytna część miasta sprzyja spacerom z bliskimi i nie tylko. Maleńkie i wąskie uliczki napełnione romantyczną atmosferą wprawiają w osłupienie każdego turystę. Nowoczesne kawiarnie i restauracje wpasowują się w lokalną architekturę. Nie znudzą was nieskończone spacery w tej części miasta, gdyż natraficie na zachwycające ogrody, nowoczesną zabudowę, a także na starożytne i unikatowe konstrukcje.

Miejsce 4. – kanion Martwili

W kanionie Martwili znajduje się ogromna ilość wodospadów z krystalicznie czystą i przejrzystą wodą. Jeśli chcielibyście doświadczyć wielu pozytywnych wrażeń, wynajmijcie łódkę i popływajcie po zbiorniku. Uwierzcie – te emocje i odczucia pozostaną z wami na długo!

Miejsce 3. – Jaskinia Prometeusza

Jaskinia Prometeusza została odkryta w 1984 roku. Rozciąga się ona niedaleko pewnego gruzińskiego miasteczka. Wnętrze jaskini Prometeusza jest w całości oświetlone przy pomocy niezwykle efektownych lamp, które tworzą spektakularne efekty optyczne. Czeluść ta jest miejscem, w którym można zyskać nowe i niezapomniane wrażenia na całe życie.

Miejsce 2. – kanion Okatse

Ów kanion otaczają zachwycające góry, które rozbudzają wyobraźnię wszystkich turystów. Drewniana ścieżka ułatwia podziwianie kanionu. Wizyta w Okatse pozwala napawać się niezwykłym pięknem lasów, gór i wodospadów.

Unikatowy pomnik przyrody, położony w zachodniej części Gruzji i Imeretii, fascynuje turystów zachwycającym krajobrazem kipiącej górskiej rzeki. Prawdziwą rozrywką będzie spacer po moście wiszącym, rozłożonym na wysokości 140 metrów nad przepaścią. Na końcu przejścia czeka punkt widokowy, z którego rozpościera się niepowtarzalna panorama gruzińskich gór.

Miejsce 1. – wysokogórski kurort Swanetia

Swanetia to najbardziej zaludniony region kraju. To unikatowy krajobraz, którego większą część stanowią góry. Miejsce to umożliwia zorganizowanie wycieczek: piknik na łonie natury, turystyka piesza dla podtrzymania pogody ducha. Tutaj spróbujecie rewelacyjnych gruzińskich dań, a także zapoznacie się z niektórymi tradycjami tubylców. Kurort zdobył popularność wśród turystów dzięki zabytkowym wieżom strażniczym, które musicie zwiedzić. Niezapomniane emocje, adrenalina, radość ze spędzonego czasu – wszystko to sprezentuje wam ten zachwycający kurort.

Autor:
Aleksandr Niekraszewicz | Tłumaczenie: Wioletta Sitarska

Żródło:
https://madloba.info/blog/pro-gruziyu/top-desyat-luchshikh-mest-v-gruzii/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.