2023-08-10 13:20:22

Kazachstan

Kraj zorientowany na przyszłość, szanujący swoje tradycje kulturowe i z powodzeniem realizujący swój ogromny potencjał twórczy we współczesnym świecie.

 

Ludzie mieszkali tu już we wczesnym paleolicie. W I tysiącleciu p.n.e. okolicznych mieszkańców nazywano Sakami. Ogromny wpływ na rozwój cywilizacji na tych terenach miał handel, gdyż przez te tereny przebiegał Jedwabny Szlak. Potem była era najazdu mongolskiego. Zbiór praw i reguł opracowanych przez Czyngis-chana stał się podstawą aparatu państwowego chanatu kazachskiego. Przez długi czas kraj znajdował się pod panowaniem Imperium Rosyjskiego, a następnie ZSRR. W 1991 roku Kazachstan uzyskał niepodległość.

Potencjał turystyczny tego kraju jest po prostu ogromny: niepowtarzalne krajobrazy naturalne, zabytki, bogata kultura, wyśmienita kuchnia, kurorty i sanatoria lecznicze. W Kazachstanie możesz spędzić wakacje sam na sam z naturą: wspinać się po górach, odkrywać bezkresne stepy, podziwiać rzeki i jeziora. Możesz poświęcić swoją wycieczkę na zanurzenie się w lokalnym smaku: zobacz tradycyjne jurty, konie pasące się w pobliżu, spróbuj lokalnych potraw, porozmawiaj z lokalnymi mieszkańcami i zobacz ich niesamowitą gościnność. Ten kraj z pewnością zaskoczy Cię innymi atrakcjami i rozrywką.

Niektóre oficjalne dane:

Stolica: Astana;

Język urzędowy: kazachski;

Waluta: tenge;

Religia: islam, prawosławie.


Turystyka zaczęła się tu rozwijać w latach 20. i 30. XX wieku. Ułatwiły to władze Związku Radzieckiego, które spopularyzowały aktywny wypoczynek. W tym okresie powstało wiele sanatoriów i pensjonatów, rozpoczął się rozwój ciekawych obiektów przyrodniczych. Ale w latach 80. rozwój tego obszaru wygasł. Odrodził się po odzyskaniu niepodległości, kiedy do kraju zaczęli napływać zagraniczni podróżnicy.

Dziś powody, dla których warto odwiedzić ten kraj to:

Niesamowita natura. Przyciągała turystów zarówno dawniej, jak i obecnie. Masyw górski Zailiysky Ałatau zaskoczy Cię błękitnym jeziorem Issyk, Kanion Szaryński z pomarańczowymi skałami przypomni Ci scenerię Wielkiego Kanionu, a Wielkie Jezioro Ałmaty zachwyci Cię swoim turkusowym kolorem i ogromną powierzchnią.

Starożytne miejsca. Jednym z nich jest starożytne miasto Turkiestan — skupisko zabytków i centrum pielgrzymek muzułmańskich.

Kuchnia narodowa. Cechą charakterystyczną tradycyjnych receptur jest baza mięsna. Do gotowania używa się jagnięciny, wołowiny, koniny i czasami wielbłąda. Ulubionym napojem Kazachów jest kumys i shubat. Wytwarzane są z mleka kobylego i wielbłądziego, kumys i szubat są uważane za napoje narodowe. Cechą charakterystyczną jest to, że nie tylko gaszą pragnienie, ale także mają ogromne właściwości zdrowotne.

Odpoczynek w kurortach. Narciarstwo można uprawiać w bazach Shymbulak i Medeo. Niewielka odległość od Ałmaty, klimat i rozwinięta infrastruktura stworzyły idealne warunki na rodzinne wakacje. Możesz wyzdrowieć w sanatoriach Kostanay. Do leczenia wykorzystywane są miejscowe wody mineralne i borowiny, a czyste powietrze przesycone iglastym zapachem sosen potęguje efekty zabiegów.

Rozrywka w stolicy. Przede wszystkim Astana zaskakuje kontrastem: nowoczesne miasto na tle gorącego stepu. Tutaj znajduje się największe oddalone od wybrzeża oceanarium, tańcząca fontanna z pokazem muzyki i światła, park etnograficzny, a sama stolica została nagrodzona przez UNESCO tytułem „Miasta Świata”.

Szlaki turystyczne tutaj dopiero się rozwijają, ale już teraz jest wiele powodów, by odwiedzić ten kraj. Malownicze naturalne widoki, zabytki historyczne, przyjaźni mieszkańcy zapewnią Ci ciepłe wspomnienia z podróży.

Rodzaje rozrywki według regionu

 • Kazachstan jest jednym z największych krajów na świecie. Z turystycznego punktu widzenia można wyróżnić następujące obszary:
 • Najpopularniejszymi celami turystyki ekologicznej i przyrodniczej są Wielkie Jezioro Ałmaty, Jezioro Górskie Medeo, Kanion Szaryński, Wąwóz Turgen i parki narodowe.
 • Możesz zanurzyć się w historii i kulturze, odwiedzając starożytne osady Otrar, Koskuduk, Baskukkuk, Turkiestan.
 • Na największym kosmodromie świata – Bajkonurze będziecie mieli okazję zobaczyć, jak wystrzeliwane są rakiety w kosmos.
 • Główne zabytki architektury znajdują się w południowej części kraju.
 • Turystyka górska czeka na Ciebie we wschodnim Kazachstanie.

Klimat

Pogoda jest tu stosunkowo sucha. W obszarach górskich występuje dużo opadów. Klimat ma charakter ostro kontynentalny. Ze względu na duże terytorium Kazachstanu występują duże różnice temperatur w różnych regionach. Zima jest mroźna z silnymi mrozami, które mogą osiągnąć -57,2°C. Lato jest często gorące do + 30-40°C.

Waluta

Walutą narodową jest tenge. Możesz wymieniać waluty w bankach i specjalnych punktach. Dowody wymiany lepiej zachować do końca wyjazdu. Sklepy, restauracje, duże hotele w dużych miastach akceptują karty kredytowe międzynarodowych systemów płatniczych.

Główne państwowe święta:

 • Święto Konstytucji — 30 sierpnia;
 • Dzień Pierwszego Prezydenta — 1 grudnia;
 • Święto Niepodległości - 16 grudnia.

Wszystkie te uroczystości są ważne dla Kazachów. Obchodzone są wystawnymi koncertami, hucznymi przyjęciami i imprezami masowymi.

Medycyna

Aby nie martwić się o zapłatę za nieprzewidziane okoliczności związane ze zdrowiem, lepiej wykupić ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku sytuacji ubezpieczeniowej koniecznie skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i podaj wszystkie niezbędne dane.

Przydatne zalecenia

 • Po przyjeździe konieczne jest zarejestrowanie dokumentów tożsamości w ciągu 3 dni. Odbywa się to w policji, biurach podróży, specjalnych punktach na dworcach i lotniskach.
 • Odwiedzając sanktuaria muzułmańskie i prawosławne, noś zakryte ubranie.
 • W zatłoczonych miejscach miej oko na swoje kosztowności, aby uniknąć kieszonkowców.
 • Jeśli planujesz być w różnych regionach, weź pod uwagę zmiany klimatyczne. W różnych częściach kraju temperatura waha się o 10-15°C, dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędne ubrania.
 • Wegetarianie i weganie muszą być przygotowani na to, że nie każdy lokal będzie w stanie podać im odpowiednie dania.
 • Jeśli w Twoich planach są samodzielne wyjazdy samochodem, pamiętaj, że odległości tutaj są duże, a miejsca, w których można zatankować i odpocząć, są rzadkością. Dlatego weź ze sobą zapas benzyny i jedzenia.
 • Kupując antyki i przedmioty o wartości kulturowej, zadbaj o niezbędną dokumentację, aby łatwo odprawić odprawę celną.

Autor:
KOMPAS Touroperator | Tłumaczenie: Polina Andreiko

Żródło:
https://kompastour.com/ua/ukr/country/kazakhstan/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.