Strona Główna >> Kazachstan >> Dla podróżnych >> Siedem miejsc w Kazachstanie, które warto odwiedzić

2023-08-10 11:25:55

Siedem miejsc w Kazachstanie, które warto odwiedzić

Majestatyczne góry, jeziora, kaniony, morze i rozległe dzikie stepy - to wszystko o Kazachstanie. Duży kraj na styku Europy i Azji, który łączy wschodni spokój i zachodni luksus z pieczołowicie chronionymi tradycjami.

 

W Kazachstanie od wieków współistnieje wiele kultur i narodowości, co sprawiło, że kraj ten jest różnorodny i niepowtarzalny. Zawsze ciepło wita swoich gości, a pomniki naturalne i sztuczne, historyczne i współczesne będą przedstawiać ogromną liczbę żywych emocji. Porozmawiamy o miejscach, które turyści powinni odwiedzić. Wszystkie znajdują się w dwóch wiodących miastach kraju - Astanie i Ałmaty.

Co zwiedzić w stolicy?

Jedną z ciekawostek na temat Astany jest to, że ostatnio przez kilka lat nazywała się Nur-Sułtan. Teraz miasto stało się symbolem postępu i nowoczesnej architektury. Chociaż nie ma tu starożytnych zabytków historycznych, wciąż jest coś do zobaczenia i miejsc do odwiedzenia.

Jednym z symboli współczesnej stolicy jest wieża Bajterek. 105-metrowy budynek wznosi się na głównym placu miasta. Każdy może podziwiać wieżę, spacerując wzdłuż strefy dla pieszych. Jeśli chcesz wejść do środka, pod pomnikiem znajduje się poziom podziemny, w którym znajduje się galeria, sklepy z pamiątkami i kawiarnia. Na 86 piętrze znajduje się najlepszy w mieście taras widokowy, z którego można podziwiać całe jego piękno.

 

Innym miejscem, które możesz odwiedzić w Astanie jest Meczet Äzyret Sułtan. To jedno z największych sanktuariów w Azji, w tym samym czasie może się tu modlić dziesięć tysięcy wiernych. Majestatyczny budynek jest dość młody, swoje historyczne odliczanie rozpoczął dopiero w 2012 roku, ale już podbił serca milionów turystów i jest uważany za główny meczet stolicy.

Okazały budynek z białego marmuru jest ozdobiony tradycyjnymi kazachskimi ornamentami i trójwymiarowym wystrojem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Przed głównym wejściem zobaczysz fontanny. Szczególnie pięknie jest tu nocą, bo zapala się oświetlenie i wtedy przypomina baśniowy orientalny pałac. Jest też restauracja serwująca dania halal. Odbywają się iftar (wieczorny posiłek w miesiącu Ramadan), obiady charytatywne i uroczystości weselne.

Aby zobaczyć liczne zabytki miasta i zanurzyć się w kolorze, warto odwiedzić Nurzhol Boulevard. Zaczyna się od rezydencji prezydenckiej, a kończy w centrum handlowym Khan Shatyr. To duży, piękny deptak w centrum stolicy, należący do nowoczesnej części miasta i idealne miejsce na długie spacery i poznawanie Astany.

Bulwar podzielony jest na trzy poziomy. Niższy poziom to droga i parking. Jeśli jesteś zmęczony i chcesz coś zjeść lub chcesz się zabawić, powinieneś zwrócić uwagę na średni poziom. Trzeci poziom jest dla miłośników pieszych wędrówek, gdzie znajduje się wiele fontann, rzeźb i ławek.

Odważne rozwiązania architektoniczne zanurzą Cię w estetyce przyszłości. Spacer bulwarem daje możliwość zobaczenia „Dzielnicy Szmaragdów”. Popularnym miejscem wśród turystów jest centrum handlowe „Keruen”, w którym można kupić pamiątki i ubrania , zjedz przekąskę i po prostu zrelaksuj się. Każdy budynek na bulwarze jest wyjątkowy i indywidualnie zaprojektowany.

 

Dusza Kazachstanu

Ałmaty to ogromna metropolia, w czasie swojego istnienia zdążyła być fortyfikacją wojskową, a nawet miała status stolicy kraju. Jest kulturalnym i gospodarczym centrum kraju. Jeśli wybierzesz jedno miejsce na poznanie kraju, każdy Kazach doradzi Ci, aby odwiedzić to miejsce. Koegzystują tu pieśni ludowe i współczesny pop, a tradycyjny kumys pije się wraz z modną filtrowaną kawą.

Niezwykły rodzinny weekend można spędzić w Kok-Tobe. To jeden z najważniejszych zabytków Ałmaty. Można się do niego dostać samochodem, kolejką linową, a nawet pieszo. Z tarasów widokowych na wysokości 1130 metrów roztacza się malowniczy widok na miasto i zieleń pasma górskiego Tien Szan, zwłaszcza nocą.

Na górze Kok-Tobe znajduje się wiele miejsc kulturalnych i rozrywkowych. Na przykład galeria sztuki, fontanna życzeń w kształcie jabłka, małe zoo, w którym każdy może pogłaskać małego jelonka, koło widokowe i kolejka górska z przepięknym widokiem na miasto. W 2007 roku odsłonięto tu pomnik dla fanów The Beatles.

Osoby zainteresowane zabytkami historycznymi i kulturowymi mogą odwiedzić Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego w Ałmaty. Jest to najwyższa drewniana cerkiew na świecie, w której jednocześnie może modlić się 1800 wiernych.

Jasny i przestronny budynek z czasów carskich to unikatowy zabytek architektury drewnianej w stylu ukraińskiego baroku. Wewnątrz ściany zdobią kolorowe freski i malowany ikonostas. Ciekawe, że nad wystrojem wnętrz katedry pracowali mistrzowie z Ukrainy i innych krajów. Budowa wysokiej drewnianej świątyni, w której w każdej chwili mogło dojść do trzęsienia ziemi, była bardzo ryzykowna. Na szczęście świątynia godnie wytrzymała próbę trzęsienia ziemi. Pomimo wysokości budynek okazał się bardzo odporny na zniszczenia i uszkodzenia. W czasach sowieckich w katedrze mieściło się muzeum, a dzwonnica służyła jako pierwsza stacja radiowa w Kazachstanie. Nabożeństwa w katedrze zostały wznowione dopiero w 1995 roku.

 

Kolejne ciekawe i malownicze miejsce znajduje się poza miastem, ale warto zobaczyć piękno kanionu Szaryńskiego. Znajduje się na terenie Szaryńskiego Parku Narodowego, który został utworzony w celu ochrony flory i fauny tego regionu. Wyjątkowe miejsce, które jest porównywane do Wielkiego Kanionu w USA.

To tutaj można zobaczyć rzadkie rośliny i zwierzęta wymienione w Czerwonej Księdze. Głębokość kanionu wynosi 200 metrów, a wysokość gór sięga 150-300 metrów. Kiedy słońce zaczyna chować się za horyzont, skąpany w ostatnich promieniach słońca kanion mieni się kolorami czerwieni, pomarańczy, różu.

 

Kazachstan jest bogaty w miejsca, gdzie przyroda urzeka swoim pięknem, a jednym z nich jest Wielkie Jezioro Ałmatyńskie. Malowniczy zbiornik wodny znajduje się 20 kilometrów od Ałmaty i tuż przy granicy państwowej Kirgistanu, ale aby zobaczyć to piękno, nie są wymagane żadne przepustki. Jezioro leży w głębokim wąwozie utworzonym przez bardzo silne trzęsienie ziemi. Otaczają go cztery majestatyczne góry, których wysokość waha się od 3600 do 4300 metrów.

W gorące letnie dni jezioro nagrzewa się maksymalnie do 12 stopni, tafla świeżej czystej wody odbija otaczające je ze wszystkich stron zalesione zbocza. W odległości 400 metrów znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na jeziora, gdzie można zrobić niezwykle piękne zdjęcia na pamiątkę. W tym malowniczym miejscu obowiązują zasady: nie śmiecenie, zakaz pływania i wędkowania, zakaz pikników i noclegów. W pobliżu jeziora znajduje się również hotel i restauracja, gdzie można odpocząć po wycieczce.

 

Kazachstan to ojczyzna nomadów, ogromny kraj o zróżnicowanych krajobrazach. Tutaj będzie można doświadczyć zarówno wielowiekowych tradycji, które przetrwały do ​​dziś, jak i nowoczesnych trendów oraz architektury, która urzeka od pierwszego wejrzenia. Dla każdego turysty znajdzie się trasa podróży, od rozrywki w centrum handlowym po spacery w parku przyrody, więc zdecydowanie warto ją odwiedzić.

Dział: Poznaj kraj

Autor:
Anna Khmelnytska | Tłumaczenie: Polina Andreiko

Żródło:
https://otiumportal.com/sim-mists-kazakhstanu-iaki-varto-vidvidaty

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.