Strona Główna >> Mołdawia >> Dla podróżnych >> Zabytki Mołdawii: Stare Orhei, Twierdza w Sorokach, Ogród Botaniczny w Kiszyniowie, Winiarnia Cricova

2023-08-10 09:49:19

Zabytki Mołdawii: Stare Orhei, Twierdza w Sorokach, Ogród Botaniczny w Kiszyniowie, Winiarnia Cricova

Republika Mołdawii to niewielki kraj położony między Ukrainą a Rumunią. Turystyka w tym kraju jest na etapie rozwoju, ale Mołdawia wie, jak zabawiać swoich gości. Jedną z głównych atrakcji Mołdawii są jej słynne winnice, które można zwiedzać w ramach popularnych wycieczek winiarskich.

 

Te wycieczki opowiadają turystom o produkcji win i koniaków, a także oferują wypróbowanie lub zakup napojów, które im się podobają. Miłośnicy starożytności powinni odwiedzić malowniczy Stary Orhei, a także owiany legendami klasztor w Cypowie. Liczne muzea i parki przyjemnie uzupełniają resztę mołdawskich turystów.

Piwnice winne w Milestii Mici

Niedaleko Kiszyniowa, w miejscowości Milesti Micі, znajdują się słynne piwnice winne, które w 2005 roku zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe w Europie. Podziemna galeria, w której przechowywanych jest około 1,5 miliona butelek lokalnego wina, ma długość 200 km. Tutaj możesz spróbować, a następnie kupić doskonałe wino.

 

Stary Orhei

Muzeum-rezerwat, położony w malowniczym miejscu w odległości 60 km od stolicy. Jest to jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych Mołdawii. Podczas wykopalisk, które rozpoczęły się w latach czterdziestych XX wieku, na terenie Starego Ochrei odkryto wiele śladów kilku cywilizacji, z których najstarsze pochodzą z VI wieku pne.

 

Winiarnia Cricova

Fabryka Cricova została założona w 1952 roku i zyskała popularność dzięki produkcji win musujących klasycznymi metodami szampańskimi. Produkowane są tu również wina rocznikowe i zwykłe, które można degustować lub kupić podczas wizyty w zakładzie. Najstarsza próbka wina przechowywana w tutejszych piwnicach pochodzi z 1902 roku.

 

Ogród Botaniczny w Kiszyniowie

Ogród Botaniczny w Kiszyniowie jest popularnym miejscem wypoczynku, mimo że znajduje się na obrzeżach miasta. Został założony w 1950 roku, ale w obecnym miejscu znalazł się dopiero w 1965 roku. Całkowita powierzchnia ogrodu to 104 hektary, a rośnie tu ponad 10 000 gatunków roślin.

 

Monastyr Curchi

W małej wsi Curchi, niedaleko lasu i rzeki, znajduje się popularny klasztor prawosławny. Pustelnia, przekształcona później w klasztor, została założona w 1773 roku. Według legendy pustelnię założył mieszkający w tych miejscach zbójnik. Do klasztoru można dojechać taksówką z Kiszyniowa.

 

Narodowe Muzeum Historii Mołdawii

Od 1987 roku w dawnym budynku Liceum Regionalnego mieści się Narodowe Muzeum Historii Mołdawii. Powierzchnia muzeum wynosi 1700 m2, a liczbę eksponatów szacuje się na 300 tys. Ilustrują historię Mołdawii od czasów starożytnych. Prezentowane są tu dokumenty, fotografie, znaleziska archeologiczne, a także przedmioty gospodarstwa domowego i dzieła sztuki.

 

Monaster Țipova

W VI wieku w malowniczym miejscu nad brzegiem Dniestru powstał duży skalny klasztor. Według jednej z legend miał tu wziąć ślub gospodarz Stefan III Wielki. Okres rozkwitu klasztoru przypadł na XVIII wiek, a w czasach sowieckich miejsce to było zamknięte. Od 1994 r. w klasztorze ponownie odbywają się nabożeństwa.

 

Muzeum Etnografii i Historii Naturalnej

Narodowe Muzeum Etnografii i Historii Naturalnej to najstarsze muzeum w Mołdawii, działające od 1889 roku. W swojej historii muzeum przeszło wiele reorganizacji, a obecną nazwę otrzymało dopiero w 1991 roku. Muzeum zajmuje się dwoma kierunkami - badaniem przyrody i kultury regionu Besarabii. Zachował się tu unikalny szkielet gigantycznego deinotherium.

 

Monaster Căpriana

W pobliżu Kiszyniowa znajduje się jeden z najstarszych klasztorów prawosławnych na Besarabii - Klasztor Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1420 roku. Metropolita Gavriil został tu pochowany w 1821 roku, a od 1962 do 1989 roku klasztor był zamknięty. Po renowacji w latach 2002-2005 klasztor został ponownie otwarty dla życia duchowego.

 

Twierdza w Sorokach

W mieście Soroki, na północ od stolicy, znajduje się twierdza zbudowana w XV wieku. Głównym celem twierdzy Sorok jest ochrona przed atakami mongolskich hord. Budynek twierdzy zachował się doskonale do dziś, co sprawia, że ​​twierdza jest popularnym ośrodkiem turystycznym.

 

Park Stefana Wielkiego (Ştefan cel Mare)

Parki w Kiszyniowie „Stefan cel Mare” to popularny teren rekreacyjny, który powstał w 1818 roku. Dziś w parku można zobaczyć pomnik Stefana Wielkiego, ustawiony w pobliżu jednego z 7 wejść do parku w 1928 r., a także 4 fontanny.

Dział: Poznaj kraj

Autor:
sights.com.ua | Tłumaczenie: Polina Andreiko

Żródło:
https://sights.com.ua/country/vyznachni-miscya-moldova/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.