Strona Główna >> Białoruś >> Kultura >> Kupala na Białorusi

2024-02-13 11:19:27

Kupala na Białorusi

Kupala, czyli słowiańskie święto letnie, zajmuje wyjątkowe miejsce w białoruskim kalendarzu, łącząc w sobie tradycje zarówno pogańskie, jak i chrześcijańskie.

Obchody święta Kupali. Zdjęcie ze strony www.bestbelarus.by.

To wyjątkowe wydarzenie nie tylko celebruje letnie przesilenie słońca, ale także tworzy atmosferę radości i jedności z przyrodą.

Początkowo, Kupala był związany z kultem słońca i płodności ziemi. Ludzie oddawali cześć przyrodnym siłom, składając ofiary i uczestnicząc w obrzędach, które wyrażały ich harmonię z otaczającym światem. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa święto zostało związane z narodzinami św. Jana Chrzciciela, jednak nazwa "Ivana Kupala" pozostała, będąc świadkiem dawnych wierzeń splatających się z elementami chrześcijańskimi.

Obecnie Kupala to nie tylko okres radosnych obchodów, ale także czas, gdy tradycja, magia i jedność z przyrodą przeplatają się w niezapomniany sposób. Kobiety zbierają polne kwiaty, które są później święcone w kościele, a następnie suszone, by znaleźć zastosowanie w ludowej medycynie. Młode dziewczyny plecą wianki, które puszcza się po wodzie, symbolizując nadzieję na miłość i szczęście.

Kąpiele w jeziorach mają magiczną moc oczyszczania, wprowadzając uczestników w stan harmonii z przyrodą. Ognisko, zainicjowane przez mężczyzn, staje się sercem obchodów, symbolizującym słońce, które rozświetla mrok. Ludzie tańczą wokół ogniska, śpiewają kupalskie pieśni, tworząc atmosferę pełną radości i entuzjazmu.

Kupala to okazja do wróżb i poszukiwań tajemniczego kwiatu paproci, który według legendy nadaje zdolność zrozumienia mowy zwierząt i obcowania z nadprzyrodzonymi istotami. Poszukiwania tego kwiatu były dla odważnych, którzy o północy wchodzili w gęsty las, zapalali świecę i oczekiwali na cudowne zakwitnięcie paproci.

Inny popularny zwyczaj to wróżenie z wianków. Młode dziewczyny plecą dwa wianki – jeden dla swojego wybranka, drugi dla siebie. Następnie puszcza się je po rzece lub jeziorze. Jeśli oba wianki złączą się, wróżono udane małżeństwo. Jeśli jeden z nich utonie, może to oznaczać trudności w miłości.

Kulminacyjnym punktem obchodów jest kupalowski kociołek, który gromadzi ludzi z całej społeczności. Podczas wspólnego posiłku składają życzenia, modlą się o dobre zbiory, zdrowie i pomyślność. Przygotowywany wcześniej ognisko jest miejscem, gdzie wrzuca się niepotrzebne przedmioty, zwłaszcza odzież osób chorych, wierząc, że znikną wraz z ogniem wszelkie niedole.

Współczesne obchody Kupalii na Białorusi przyciągają tłumy. Corocznie, zwłaszcza w nocy z 6 na 7 lipca, odbywają się liczne festiwale, koncerty, pokazy sztucznych ogni, a oczywiście główne wydarzenie to symboliczne palenie kupały. To nie tylko tradycja, ale także sposób na podtrzymanie ducha jedności społeczności i przekazywanie kultury z pokolenia na pokolenie.

Kupala na Białorusi to więcej niż święto letnie – to czas, gdy historia, tradycja i magia splatają się w jedną niezapomnianą chwilę. Dla Białorusinów to okazja do celebrowania swojej tożsamości, jedności z naturą i radości płynącej ze wspólnego świętowania.

Dział: Kultura

Autor:
BESTBELARUS.BY | Tłumaczenie: Palina Siamenava

Żródło:
https://bestbelarus.by/info/blog/kak-otmechayut-kupale-v-belarusi/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE