Strona Główna >> Białoruś >> Kultura >> Na zamku w Lubczy pojawiła się kolejna kopuła: wieżę pod nią odbudowano w ciągu roku

2024-04-05 08:02:06

Na zamku w Lubczy pojawiła się kolejna kopuła: wieżę pod nią odbudowano w ciągu roku

Ostatecznie zamontowano kopułę na północnej wieży zamku w Lubczy. Stało się to pod koniec marca 2024 roku – podał kanał VKL Telegram .

Zamek Lubcza z nową kopułą na wieży północnej. Źródło: kanał telegramu „VKL”.

Kopułę zbudowano na terenie zamku. Procesem kierował szef fundacji charytatywnej Zamek Lubcza Iwan Peczyński. Wieżę strażniczą, na której umieszczono kopułę, odbudowano w ciągu jednego roku.

Drewniana rama kopuły była już gotowa i od 2020 roku stoi na terenie zamku. W 2022 roku został pokryty cyną.

Kiedy pojawił się Zamek Lubcza?

Zamek Lubcza był pierwotnie drewniany. Budowę rozpoczął Jan Kiszka w 1581 roku. Z kamienia wykonano wówczas jedynie wieżę wejściową. Budowę kamiennego zamku ukończono w XVII wieku za czasów Radziwiłłów. W tym samym czasie miasto Lubcza otrzymało od króla Zygmunta Wazy prawa magdeburskie.

W czasie wojny Rzeczypospolitej Obojga Narodów z Rosją w latach 1654-1667 zamek w Lubczy uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Zaczęto go odnawiać dopiero w XIX wieku. Dokonali tego nowi właściciele, Falz-Feins. Na miejscu domu mistrza zbudowali dwupiętrowy pałac w stylu neogotyku angielskiego, a obok wieży frontowej - dom gościnny.

W czasie I i II wojny światowej pałac uległ zniszczeniu. Zachowały się jedynie dwie wieże na narożach. Po wojnach na fundamentach pałacu wybudowano szkołę.

Odbudowę zamku rozpoczął w 2003 roku Iwan Peczyński. Przez długi czas odbudowa opierała się niemal wyłącznie na jego inicjatywie i pracy wolontariuszy. Później do renowacji zamku włączył się Priorbank i inne organizacje.

Autor:
Kanał telegram VKL | Tłumaczenie: Palina Siamenava

Żródło:
https://ru.hrodna.life/2024/04/03/liubca-kupal/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE