Strona Główna >> Rosja >> Lifestyle >> Rosja podstępem nakłania amerykańskich aktorów do występowania w propagandowych filmikach

2024-01-02 11:44:56

Rosja podstępem nakłania amerykańskich aktorów do występowania w propagandowych filmikach

Rosja oszukała kilku amerykańskich aktorów na platformie wiadomości wideo Cameo, by rozpowszechnili nieprawdziwe informacje o ukraińskim prezydencie Wołodomyrze Zełenskim.

Zdjęcie: Getty Images

Najnowsza akcja propagandowa została opisana w czwartkowym raporcie Centrum Analizy Zagrożeń Microsoftu. W filmach celebryci, tacy jak aktor Elijah Wood, wydają się wysyłać osobistą wiadomość do pana Zełenskiego, prosząc go, aby uzyskał pomoc w nadużywaniu substancji psychoaktywnych.

Cameo stwierdziło, że te filmy mogą naruszać jego wytyczne.

Platforma, która zyskała ogromną popularność podczas pandemii Covid-19, pozwala użytkownikom żądać nagranych wiadomości od celebrytów i innych osób publicznych w zamian za opłatę.

W raporcie Microsoftu stwierdzono, że celebryci występujący w filmach zostali prawdopodobnie poproszeni przez użytkownika Cameo o wysłanie wiadomości do kogoś o imieniu ,,Vladimir", błagając go żeby uzyskał pomoc w leczeniu alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków, nieświadomi, że ich filmy zostaną wykorzystane w rosyjskiej propagandzie.

Rosja od dawna fałszywie twierdzi, że pan Zełenski i inni ukraińscy przywódcy zmagają się z uzależnieniem od narkotyków, starając się zdobyć poparcie dla trwającej inwazji na Ukrainę.

W jednym z filmów nagranych przez Wooda, znanego z roli Frodo Bagginsa we Władcy Pierścieni, aktor mówi: ,,Mam nadzieję, że otrzymasz pomoc, której potrzebujesz. Dużo miłości, Vladimir, uważaj na siebie".

Filmy Cameo zostały następnie zmodyfikowane tak, aby zawierały emotikony i logo mediów, a następnie były rozpowszechniane w mediach społecznościowych, czasami za pośrednictwem rosyjskich mediów rządowych lub wspieranych przez rząd.

W jednym przypadku filmy zostały podobno omówione w rosyjskim politycznym talk show w czasie największej oglądalności.

Microsoft poinformował, że od lipca 2023 r. wykrył siedem takich filmów z udziałem takich celebrytów jak Priscilla Presley, aktor Breaking Bad Dean Norris, aktorka The US Office Kate Flannery i gwiazda Scrubs John C. McGinley.

Cameo oświadczyło, że nie będzie publicznie komentować żadnego z trwających dochodzeń w sprawie zaufania i bezpieczeństwa, ale dodało, że wykorzystanie jego filmów w rosyjskiej propagandzie stanowiłoby naruszenie wytycznych dotyczących społeczności.

,,W przypadkach, w których takie naruszenia są uzasadnione, Cameo zazwyczaj podejmuje kroki w celu usunięcia problematycznych treści i zawieszenia konta nabywcy, aby zapobiec dalszym problemom" - powiedział rzecznik Cameo w oświadczeniu.

Rzecznik Wooda powiedział mediom, że aktor odpowiadał jedynie na prośbę za pośrednictwem Cameo, a wideo ,,w żaden sposób nie było skierowane do Zelensky'ego ani nie miało nic wspólnego z Rosją, Ukrainą czy wojną".

Rosja coraz częściej wykorzystuje różne metody rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat wojny na Ukrainie w mediach społecznościowych.

Ostatnio raport amerykańskiego magazynu technologicznego Wired wykazał, że zdjęcia celebrytów, takich jak Taylor Swift i Kim Kardashian, były umieszczane obok antyukraińskich cytatów, sprawiając wrażenie, jakby celebtyci mówili takie rzeczy.

Jak donosi Wired, ta kampania dezinformacyjna dotarła do co najmniej 7,6 miliona osób na samym Facebooku. Badacze powiązali ją z rosyjską operacją wpływu, która miała wcześniejsze powiązania z Kremlem.

Dział: Lifestyle

Autor:
Nadine Yousif | Tłumaczenie: Magdalena Makowska

Żródło:
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67644699?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.