Strona Główna >> Ukraina >> Społeczeństwo >> Koci i psi wolontariusze pomagają Ukraińcom radzić sobie z wojną

2023-08-20 11:36:29

Koci i psi wolontariusze pomagają Ukraińcom radzić sobie z wojną

Od zbierania funduszy po wykrywanie materiałów wybuchowych, koty i psy pomagają Ukraińcom radzić sobie z niszczycielskimi skutkami rosyjskiej inwazji.

Patron, pies wykrywający miny, jest jednym z nich. Pracuje dla Ukraińskiej Państwowej Służby Ratowniczej - ale jego umiejętności w zakresie usuwania min i najwyraźniej urzekająca charyzma przyniosły mu również setki tysięcy fanów w Internecie.

On i wiele innych zwierząt - niektóre prawdziwe, niektóre z kreskówek - oferują wsparcie emocjonalne, a na ich profilach w mediach społecznościowych są zamieszczane praktyczne porady.

Począwszy od wskazówek, jak radzić sobie z emocjami spowodowanymi wojną, po wskazówki, co zrobić, gdy zobaczysz ładunek wybuchowy.

Dzięki swojej pracy Patron spotkał wiele osobowości i celebrytów odwiedzających Kijów, w tym gwiazdę Władcy Pierścieni Orlando Blooma, premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka i premiera Kanady Justina Trudeau.

Ukraińska poczta wydrukowała znaczki z psim bohaterem, który został również odznaczony medalem za "oddaną służbę" przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.


Patron rasy Jack Russell Terrier, pojawił się na znaczkach pocztowych w całej Ukrainie.

Właściciel i opiekun Patrona, Mykhaylo Ilyev, mówi, że jego spotkania z zagranicznymi osobowościami pomogły Ukraińskim służbom ratunkowym zabezpieczyć darowizny składające się ze sprzętu do usuwania min.

Jack Russel Terrier był zaangażowany w zbieranie funduszy dla osób dotkniętych wojną, w szczególności dla swoich kolegów, rannych podczas usuwania min. Brał również udział w zbiórkach charytatywnych na rzecz zwierząt.

"Nasi mali przyjaciele przechodzą przez trudny okres po tym, jak zostali porzuceni lub skrzywdzeni. Zdajemy sobie sprawę, że one również chcą żyć i potrzebują pomocy" - powiedział BBC Ilyev.


Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, spotkał ukraińskiego psa-bohatera polującego na miny podczas zeszłorocznej podróży do Kijowa. 

Konto Patrona na Instagramie oferuje nie tylko zdjęcia charyzmatycznego psa, ale także nadzieję, inspirację i porady dla Ukraińców zmagających się z koszmarem wojny.

"Nadzieja ma znaczenie. Mamy nadzieję, że to się wkrótce skończy. Mamy nadzieję, że zwycięstwo jest blisko. Mamy nadzieję, że ludzie nie będą już mordowani. Czasami nadzieja jest wszystkim, co mamy" - czytamy w jednym z jego postów.

"Nie trać nadziei, błagam cię. A teraz pozwól, że dam ci liźnięcie pełne nadziei!".

Patron występuje również w serii kreskówek edukacyjnych dla dzieci na temat zagrożeń stwarzanych przez niewypały. Pomimo statusu celebryty, Patron nadal wykonuje swoją codzienną pracę polegającą na tropieniu min - mówi Ilyev.

Kot zbierający fundusze


Stepan pomógł zebrać tysiące na pomoc zwierzętom dotkniętym wojną. 

Kot Stepan pochodzi z Saltivki, okręgu w drugim co do wielkości mieście Ukrainy, Charkowie, który został poważnie zniszczony przez rosyjskie ostrzały.

Przed wojną Stepan był po prostu kolejnym niezwykle uroczym kotem z Internetu. Ale od czasu inwazji Rosji na pełną skalę, jego konto na Instagramie zaczęło oferować coś więcej niż tylko zdjęcia - zaczęło komentować wojnę.

Teraz konto Stepana zmieniło również język na ukraiński, mimo że wcześniej używało języka rosyjskiego, który był powszechnie używany w niektórych częściach na wschodzie i
południu. Wiele osób na Ukrainie zrobiło to samo po rosyjskiej inwazji.

"Wszyscy zmieniliśmy się mentalnie po tym, jak zobaczyliśmy, czym naprawdę jest ten rosyjski świat", mówi BBC właścicielka Stepana, Anna, odnosząc się do idei promowanej przez Rosję w celu uzasadnienia interwencji za granicą, rzekomo wspierającej rosyjskojęzycznych. "Ukraiński jest częścią mojego życia, życia mojego kraju i narodu" - mówi.

Konto Stepana, które ma 1,3 miliona obserwujących na Instagramie, wykorzystało swoją popularność, aby pomóc zwierzętom, które ucierpiały podczas wojny. W ubiegłym roku pomogło zebrać prawie 15 000 euro (12 900 funtów), które zostały przeznaczone na żywność, leki i inną opiekę dla nich.

W czerwcu, po zniszczeniu zapory w Kachowce na południu Ukrainy, kot pomógł zebrać fundusze na ewakuację zwierząt z zalanych terenów. Jego konto było również zaangażowane w zbiórkę na naprawę biblioteki uszkodzonej w wyniku ostrzału w Charkowie.


Wiele zwierząt potrzebowało ratunku z terenów objętych powodzią po tym, jak dwa miesiące temu zniszczona została tama w Kachowce. 

Ale nie chodzi tylko o pieniądze przekazywane na konto Stepna "Oferuje wsparcie ludziom, zwłaszcza dzieciom, aby mogły choć na chwilę zapomnieć o koszmarze tej wojny. Dlatego w jego postach jest trochę humoru" - mówi Anna.

Stepan odnosi się również do realiów wojny w swoich postach, między innymi: "Och, jak bardzo chcę, żeby mój kraj wygrał tak szybko, jak to możliwe! Aby zapanował pokój, dla którego ludzie na linii frontu poświęcili swoje życie. Żeby nie było więcej rakiet, żeby ludzie i zwierzęta przestali ginąć".

Kreskówkowy kot


Olena Pavlova opisuje swojego rysunkowego kota jako "naturalny antydepresant".

Ludzie są bardziej otwarci na rady, jeśli wyglądają jakby dawał je puszysty zwierzak - mówi Olena Pavlova, która stworzyła postać kreskówkowego kota o imieniu Inżyr.

"Zdjęcie kota dociera znacznie dalej niż słowa. Widziałam to wiele razy" - mówi. "Obrazy i memy z kotami mogą pomóc w przekazywaniu wielu ważnych idei. Są łatwiejsze do przyswojenia. Zdjęcia kotów pomagają nam uporać się z problemami".

"Kot Inżyr jest naturalnym środkiem antydepresyjnym. Stworzyłam go, aby poprawić samopoczucie sobie i moim czytelnikom. Jest pozytywny, przytulny i miły, i pomaga ludziom odnaleźć w sobie nadzieję i światło" - mówi Pavlova.

Konta Inżyra w mediach społecznościowych zachęcają Ukraińców do czytania większej liczby książek i oferują porady w kwestiach takich jak pozyskiwanie funduszy, wypalenie zawodowe i dlaczego każdy powinien być jak kot.

"Koty nie marnują wysiłku, ale są zdeterminowane do osiągania swoich celów" - czytamy w jednym z jego postów.

To dobra rada dla każdego, niezależnie od tego, czy jest na wojnie, czy nie.


Inżyr, kreskówkowy kot, mówi: "Marzenia się spełniają, jeśli tylko spróbujesz".

Autor:
Vitaly Shevchenko | Tłumaczenie: Eliza Kotys

Żródło:
BBC World

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.