Strona Główna >> Ukraina >> Społeczeństwo >> Sowiecki symbol został zdemontowany w Kijowie - zniknął sierp i młot

2023-08-06 15:32:54

Sowiecki symbol został zdemontowany w Kijowie - zniknął sierp i młot

Sowieckie symbole są usuwane z ukraińskich ulic i placów. Rozpoczęły się prace nad jednym z najsłynniejszych zabytków kraju - Pomnikiem Ojczyzny w Kijowie.

Oczekuje się, że prace związane z demontażem tarczy i instalacją nowych symboli potrwają kilka tygodni. Zdjęcie: Sergei Supinsky/AFP 

Gigantyczny pomnik, znany również jako „Matka Ukraina”, został wzniesiony w 1981 roku, aby uhonorować tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Pomnik stoi na szczycie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy z czasów II wojny światowej i jest uważany za jeden z najwyższych w Europie. Łącznie z budynkiem muzeum, który staje się rodzajem postumentu, pomnik mierzy 102 metry. 

Od czasu wzniesienia pomnika, jego tarcza była ozdobiona sowieckim symbolem młota i sierpa. Obecnie rozpoczęły się prace nad zastąpieniem tego symbolu. 

Själva statyn mäter 62 meter. Med sockeln är höjden 102 meter. 

Sam posąg „Matki Ukrainy” mierzy 62 metry. Wraz z podstawą wysokość wynosi 102 metry. Zdjęcie: Ruslan Kaniuka/Ukrinform 

Prace te są częścią ukraińskiej próby zdystansowania się od Rosji i Związku Radzieckiego. W kwietniu 2015 r. ukraiński parlament postanowił zakazać wszelkich symboli radzieckich i komunistycznych. To z kolei doprowadziło do dyskusji na temat obecności lub braku tarczy na Pomniku Ojczyzny

W maju tego roku parlament przyjął nową ustawę o usunięciu wszystkich pozostałych symboli radzieckich z ukraińskich pomników. Trzy dni później ówczesny Minister Kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko ogłosił usunięcie młota i sierpa z Pomnika Ojczyzny. 

Tarcza nosi radziecki symbol od czasu jej inauguracji w 1981 roku. Zdjęcie: Sergei Supinsky/AFP 

Pomysł polega na zastąpieniu tego symbolu ukraińskim tryzubem, trójzębem znajdującym się w herbie narodowym. Oczekuje się, że nowa tarcza zostanie zainstalowana i będzie gotowa na Dzień Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia. 

- „Spotkaliśmy się z różnymi opiniami na ten temat, ale teraz, w tej sytuacji, potrzebne są szybkie działania i decyzje” - powiedział agencji AP Jurij Sawczuk, dyrektor Narodowego Muzeum Historii Ukrainy z czasów II wojny światowej. 

Autor:
Alfons Westerberg | Tłumaczenie: Agnieszka Dudziak

Żródło:
https://www.dn.se/kultur/sovjetsymbol-tas-bort-i-kiev-hammaren-och-skaran-forsvinner/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.