Strona Główna >> Mołdawia >> Społeczeństwo >> Nowa fala covidu w Mołdawii. Co mają z tym wspólnego klimatyzatory, ile osób już zachorowało i czy potrzebne są szczepionki i maski?

2024-08-26 10:08:30

Nowa fala covidu w Mołdawii. Co mają z tym wspólnego klimatyzatory, ile osób już zachorowało i czy potrzebne są szczepionki i maski?

Od początku lata w Mołdawii wykryto ponad 5 tys. przypadków zakażenia COVID-19, a 14 osób zmarło z powodu powikłań.

Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia Republiki Mołdawii

Od początku lata w Mołdawii wykryto ponad 5 tys. przypadków zakażenia COVID-19, a 14 osób zmarło z powodu powikłań. W ostatnim czasie liczba zakażeń rośnie: w ubiegłym tygodniu wzrosła o 60%. NM zbadało, czy można spodziewać się dalszego wzrostu aktywności koronawirusa, czy nowy szczep FLiRT dotarł już do kraju i czy w Mołdawii jest wystarczająca ilość szczepionek.

Wzrost zakażeń

W ubiegłym tygodniu, od 12 do 18 sierpnia, w Mołdawii wykryto 2213 przypadków zakażenia COVID-19, w tym 303 przypadki w Naddniestrzu. To o 60,2% więcej w porównaniu z poprzednim tygodniem. Wśród zakażonych w ubiegłym tygodniu było 416 dzieci poniżej 14. roku życia — o 63,1% więcej niż na początku sierpnia. Od początku lata w Mołdawii wykryto 5401 przypadków zakażenia COVID-19, jak poinformowało NM Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego (ANSP). Według danych instytucji, od 3 do 30 czerwca w Mołdawii wykryto 97 przypadków zakażenia COVID-19, od 1 lipca do 4 sierpnia — 1710, a od 5 do 18 sierpnia — 3594. Z powodu powikłań po COVID-19 od początku lata w Mołdawii zmarło 14 osób. O nowej fali COVID-19 poinformowały również władze Kiszyniowa: w ubiegłym tygodniu w stolicy zarejestrowano 453 przypadki koronawirusa — o 170 więcej niż w poprzednim tygodniu. Instytut Ratownictwa Medycznego w Kiszyniowie wezwał mieszkańców do noszenia masek w miejscach publicznych, częstego mycia rąk, zachowania dystansu społecznego i szczepienia się.

Nowy szczep

Lekarka epidemiolog ANSP Alina Druk powiedziała NM, że nowa fala zakażeń COVID-19 jest związana z pojawieniem się nowych szczepów wirusa oraz z charakterystycznymi cechami okresu letniego: ludzie na wakacjach uczestniczą w masowych wydarzeniach, a w biurach wirus szybciej się rozprzestrzenia z powodu klimatyzatorów. Pani doktor wyjaśniła, że tej wiosny pojawił się nowy, bardziej patogenny szczep COVID-19 o nazwie FLiRT, który łatwiej się rozprzestrzenia: „Z powodu mutacji ten szczep łatwiej przełamuje ochronę immunologiczną uzyskaną po zakażeniu innymi szczepami lub po szczepieniu. Ludzie nie mają jeszcze odporności na szczep FLiRT, dlatego populacja szybciej się zakaża”. Dodatkowo, do szybszego rozprzestrzeniania się wirusa przyczynia się okres wakacyjny: ludzie więcej podróżują, uczestniczą w masowych wydarzeniach, co również przyczynia się do rozprzestrzeniania wirusa, zauważyła Alina Druk. „Ci, którzy nie są na wakacjach, w upalnym okresie przebywają w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach, gdzie działają klimatyzatory. Jeśli wcześniej chory pracownik mógł zarazić jedynie osoby znajdujące się w jego bezpośrednim otoczeniu, to teraz, gdy włączamy klimatyzację, wirus roznosi się po całym budynku” — wyjaśniła epidemiolog.

FLiRT w Mołdawii

Od 12 do 18 sierpnia w Mołdawii wykonano 10 tys. testów PCR i testów ekspresowych. To o 34,1% więcej w porównaniu z poprzednim tygodniem. 20,7% testów dało wynik pozytywny. ANSP zapewniło, że wszystkie placówki medyczne w Mołdawii są zaopatrzone w testy, a w magazynach znajduje się jeszcze 100 tys. testów. Jednocześnie w instytucji nie byli w stanie odpowiedzieć, czy w kraju wykryto nowy szczep koronawirusa FLiRT. Od 1 do 13 czerwca w laboratoriach ANSP przeanalizowano 46 próbek — wszystkie wykazały obecność szczepu „Omikron”. Kolejne pobranie próbek odbędzie się pod koniec sierpnia i nie wyklucza się, że wśród nich zostanie wykryty szczep FLiRT.

Szczepionki

ANSP wezwało mieszkańców Mołdawii do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Według zastępcy szefa ANSP Wiaczesława Gucu, w Mołdawii dostępnych jest 10 tys. dawek szczepionek dla dorosłych i 3 tys. dawek dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Obie szczepionki są produkcji Pfizer-BioNTech. „Osoby, które chcą się zaszczepić, mogą zgłosić się do swoich lekarzy rodzinnych. Od 12 do 18 sierpnia zaszczepiły się 132 osoby. Poza szczepieniem, które według WHO jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed ciężkimi powikłaniami i śmiercią, instytucja zaleca przestrzeganie dystansu społecznego, higieny rąk i dróg oddechowych oraz unikanie miejsc o dużym zagęszczeniu ludzi” — powiedziała epidemiolog Alina Druk. Według niej władze spodziewają się dalszego wzrostu liczby zachorowań, ale zależy to nie tylko od obecności nowych szczepów wirusa w kraju, lecz także od zachowań społeczeństwa — czy będą przestrzegać zaleceń władz.

Fala zakażeń COVID-19 została zarejestrowana tego lata na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w lipcu na całym świecie odnotowano 201 tys. przypadków zakażenia COVID-19, czyli o 34 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Szczep FLiRT to subwariant szczepu Omikron. Z powodu specyficznych mutacji w białku kolcowym nowy szczep lepiej wiąże się z komórkami i unika odpowiedzi immunologicznej. Objawy nowego szczepu to podwyższona temperatura ciała, głównie w pierwszych dniach choroby, kaszel, bóle głowy lub mięśni.

Początkowo wirus został wykryty w Indiach, a następnie rozprzestrzenił się na całym świecie: przypadki odnotowano w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Izraelu. Na dzień 5 sierpnia 2024 roku na Ukrainie wykryto szczep FLiRT u pięciu osób.

Dział:

Autor:
Alina Michalkina | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
https://newsmaker.md/rus/novosti/moldovu-nakryl-flirt-chto-izvestno-o-letney-volne-covid-19/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE