Strona Główna >> Ukraina >> Społeczeństwo >> Zakarpackie wino otrzymało oficjalne oznaczenie geograficzne

2024-06-02 21:44:26

Zakarpackie wino otrzymało oficjalne oznaczenie geograficzne

Nowe oznaczenie będzie stosowane dla białych, różowych i czerwonych win produkowanych na terenie południowo-zachodniej części obwodu zakarpackiego.

Zdjęcie ilustratywne 

Ukraiński Narodowy Urząd Własności Intelektualnej i Innowacji zarejestrował nowe oznaczenie geograficzne - „Zakarpattia/Zakarpackie wino”. O tym informuje służba prasowa Ministerstwa Gospodarki. Będzie ono stosowane dla białych, różowych i czerwonych win produkowanych na terenie południowo-zachodniej części obwodu zakarpackiego, gdzie Równina Panońska przechodzi w stoki Karpat. „Teraz, na równi z takimi markami, jak Cava (katalońskie wino musujące) i Prosecco (produkowane wyłącznie w 9 prowincjach we Włoszech), ukraińskie wino z Zakarpacia ma szansę stać się wysokiej jakości produktem o ugruntowanych tradycjach produkcji, który wejdzie na rynek europejski i będzie reprezentować Ukrainę na arenie międzynarodowej”- czytamy w komunikacie. Zaznaczono, że wcześniej Ukraińska Korporacja Winiarska wpisała do odpowiedniego rejestru USA winnice i regiony winiarskie, co dało Ukrainie oficjalne uznanie jako kraju winiarskiego. 

Obecnie trwa rejestracja marki Wine of Ukraine, co przyczyni się do zwiększenia międzynarodowego uznania ukraińskich win. „To wydarzenie ma doniosłe znaczenie nie tylko dla regionu Zakarpacia, ale dla całej Ukrainy, podkreślając unikalność kultury ukraińskiej i przyczyniając się do jej promocji na arenie międzynarodowej. Rejestracja geograficznego oznaczenia „Zakarpattia/Zakarpackie wino” otwiera nowe możliwości dla ukraińskich producentów i przyczynia się do uznania naszego kraju jako narodu winiarskiego” - podkreślił wiceminister gospodarki Ukrainy Witalij Kindratiew. Wcześniej informowano, że ukraińscy producenci zajmujący się produkcją sera feta wymyślili dla niego nową nazwę - nabil. Konieczność znalezienia nowej nazwy dla produktu pojawiła się w związku z wdrożeniem Umowy o Stowarzyszeniu z Unią Europejską. Feta jest chroniona w UE jako oznaczenie geograficzne, dlatego od 2023 roku ukraińskie firmy nie mają prawa nazywać swojego produktu w ten sposób. 

 

 

Dział:

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.