Strona Główna >> Armenia >> Kuchnia >> Jaka jest kuchnia narodowa, tradycyjne dania i jedzenie w Armenii?

2023-10-15 13:16:32

Jaka jest kuchnia narodowa, tradycyjne dania i jedzenie w Armenii?

12 popularnych dań Armenii, których warto spróbować

Ormiańska pachlawa, źródło: https://travelask.ru/armenia/kakaya-natsionalnaya-kuhnya-traditsionnye-blyuda-i-eda-v-armenii

Kuchnia ormiańska jest jedną z najstarszych w Azji, a najstarszą na Zakaukaziu. Jej cechy charakterystyczne formowały się na przestrzeni tysiącleci, co było spowodowane nieustannym koczowaniem narodu ormiańskiego. Przygotowanie się do przyrządzania potraw to rzecz złożona i pracochłonna. W kuchni ormiańskiej występuje mnóstwo przepisów na farsz mięsny, ryby, nadziewane warzywa itd.

Wiele przepisów zachowało się jeszcze z dawnych czasów – przykładowo po dziś dzień popularny jest chorowac (szaszłyk) i burek (ciasto przełożone farszem mięsnym). Ormianie gotują te potrawy praktycznie od 1500 lat.

Jako przyprawy Ormianie wykorzystują około 300 rodzajów ziół i dzikich roślin. Czasem są one podawane nawet jako osobne potrawy.

Na jakość i wyjątkowość smaku dań silny wpływ wywiera klimat i inne warunki geograficzne. Jedzenie ormiańskie jest bardzo pożywne. Świąteczny stół dosłownie załamuje się od nadmiaru i różnorodności potraw, sałatek i deserów. Nie można wyobrazić sobie ormiańskiego posiłku bez kolendry, estragonu, pietruszki, kopru, kardamonu, bazylii, melisy i szczypiorku.

Ormianie jedzą dużo mięsa, wołowiny, wieprzowiny, drobiu, baraniny i ryb. Mięso smażą na rożnie na ognisku albo w tandyrze (gliniany piec w kształcie amfory), co nadaje szczególny aromat chorowacowi. Podaje się go z warzywami z grilla. Chorowac to ulubiona potrawa Ormian.

Chasz – potrawa przygotowywana z krowich nóg. Spożywany jest z czosnkiem i suszonym lawaszem. To bardzo pożywne danie, dlatego serwuje się je o poranku zimą.

Inne potrawy ormiańskie

Lawasz – tradycyjny cienki chleb przygotowywany w tandyrze.

Sudżuch – pikantna kiełbasa z czosnkiem, podstawę stanowi wołowina i przyprawy.

Basturma – suszona wołowina otoczona cienką warstwą kozieradki z kminkiem. 

Spas – zupa jogurtowa z pszenicą.

Ryba – Ormianie wykorzystują ryby harius i iszchan, pstrąga sewańskiego z jeziora Sewan.

Harisa – papkowata masa z mięsa drobiowego i pszenicy.

Chaszlama – gotowana wołowina z ziemniakami, pomidorami i cebulą.

Dolma – farsz mięsny z ryżem, zawinięty w liście winogron lub kapusty, mogą być też napełnione pomidorami, bakłażanami, papryką.

Lahmadżun – pizza ormiańska; na chlebowy placuszek nakłada się cienką warstwę pikantnego farszu mięsnego (zazwyczaj wykorzystuje się baraninę).

Chaczapuri – ciasto przekładane serem albo mięsem.

Ormianom smakują także rosyjskie pielmieni, gruzińskie chinkali i niektóre potrawy arabskie.

Desery Armenii

W Armenii występuje mnóstwo słodkich owoców: moreli, granatów, jabłek, gruszek, winogron, wiśni, brzoskwiń, śliwek, pigw, fig, melonów, arbuzów, morwy czarnej i białej, truskawek, malin, borówek, jeżyn, dzikiej róży itd. Szczerze mówiąc, morela dla Ormian to coś więcej, niż tylko owoc. Symbolizuje jeden z kolorów ormiańskiej trójbarwnej flagi (czerwony, niebieski i morelowy). Trudno wyobrazić sobie ormiański deser bez wyśmienitych bakalii, zielonych owoców i rodzynek, które z reguły powstają z jabłek, śliwek, brzoskwiń, winogron i oczywiście moreli (czyli „ciran” w języku ormiańskim). Dobre są miejscowe lody i wyroby cukiernicze, wśród których dużym zainteresowaniem cieszą się gata (tradycyjny szeroki placek z ciasta francuskiego z nadzieniem z masła i cukru) i pachlawa (przekładany miodowy wypiek z gęstym orzechowym nadzieniem). Wschodnia kawa stanowi zwykle zwieńczenie posiłku. Czasem zamiast kawy podaje się nalewkę z macierzanki, mięty albo dzikiej róży.

Dział: Kuchnia

Autor:
Aleksandr Iwanczenko | Tłumaczenie: Wioletta Sitarska

Żródło:
https://travelask.ru/armenia/kakaya-natsionalnaya-kuhnya-traditsionnye-blyuda-i-eda-v-armenii

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.