Strona Główna >> Białoruś >> Kultura >> 4 obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO na terytorium Białorusi
4 obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO na terytorium Białorusi
Na Białorusi znajduje się wiele urokliwych miejsc i unikalnych zabytków architektury. Niektóre z nich mają wartość nie tylko dla Białorusinów, ale także dla całej ludzkości. W tym artykule opowiemy o czterech miejscach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: mirzamak.by.
UNESCO jest wyspecjalizowaną agencją w systemie ONZ, która została założona w listopadzie 1945 roku. Promuje pokój, dobrobyt i dialog międzykulturowy poprzez edukację, naukę, kulturę, komunikację i informację. Obecnie, zgodnie z informacjami na stronie internetowej instytucji, członkami UNESCO jest 167 państw. Białoruś dołączyła do UNESCO w 1954 roku.
Miejsca światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO na Białorusi
Puszcza Białowieska
Jest to jeden z największych lasów w Europie, który przetrwał do dziś w stosunkowo nienaruszonym stanie. W czasach starożytnych, gdy nadchodziły wiosenne powodzie, obszar wokół Puszczy Białowieskiej zamieniał się w ogromne morze, nad którym niczym wyspa górował las, dokąd zwierzęta uciekały przed powodziami.
Według starożytnych kronik Puszczę zamieszkiwało plemię Jatwiagów. Zajmowali się łowiectwem, rybołówstwem i napadali na sąsiednie ziemie. Pochodzenie Jatwiagów nie zostało w pełni ustalone. Niektórzy naukowcy uważają ich za Litwinów, inni za Słowian, jeszcze inni identyfikują ich jako migrantów z wybrzeża Morza Czarnego.
Bogactwo dzikiej przyrody sprawiło, że Puszcza Białowieska stała się ulubionym miejscem polowań szlachty. Od niepamiętnych czasów polowali tu książęta Wielkiego Księstwa Litewskiego i królowie Rzeczypospolitej, carowie rosyjscy, urzędnicy partyjni i głowy państw socjalistycznych.
W 1992 roku, decyzją UNESCO, najlepiej zachowany obszar plantacji wysokopiennych Puszczy Białowieskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości.
Zespół zamkowy w Mirze
Pierwsza wzmianka o Mirzu pochodzi z 1434 roku, a w latach 20. XVI wieku właścicielem tego terytorium został Jerzy Illnicz, pod rządami którego rozpoczęto budowę zamku w Mirze.
Powodów budowy było kilka: obrona przed najazdami Tatarów krymskich oraz przed feudalnymi sąsiadami, z którymi rodzina była skłócona, czy chęć uzyskania tytułu hrabiego Świętego Cesarstwa Rzymskiego – a do tego niezbędny był kamienny zamek.
Rodzina Jerzego posiadała Mir przez 40 lat, ale w tym czasie nie udało im się ukończyć budowy zamku. Wnuk założyciela zamku zapisał hrabstwo swojemu kuzynowi Mikołajowi Krzysztofowi Radziwiłłowi „Sierotce”. W ten sposób Mir stał się rezydencją Radziwiłłów.
Zespół architektoniczno‑kulturalny rezydencji Radziwiłłów w Nieświeżu
Budowa kamiennego zamku w Nieświeżu związana jest z działalnością Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki”. Postanowił on wznieść potężną twierdzę, która dobitnie świadczyłaby o wielkości rodu. Prace rozpoczęły się w latach 1582‑1583 i zostały ukończone do 1600 roku. Nowy zamek stał się jedną z najwspanialszych twierdz Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Z polecenia Mikołaja Radziwiłła „Sierotki” wzniesiono kościół Bożego Ciała. Budowa trwała sześć lat. Projekt opracował włoski architekt Jan Maria Bernardoni, za wzór posłużył kościół Il Gesu w Rzymie.
Źródło: niasvizh.by.
Południk Struvego
Południk Struvego został nazwany na cześć rosyjskiego astronoma – Wasilija Jakowlewicza Struvego. Składa się z łańcuchu 258 trójkątów, które tworzą sieć triangulacyjną, i 265 głównych punktów pomiarowych.
Został stworzony w celu zbadania kształtu Ziemi i zweryfikowania danych dotyczących jej wielkości. Łuk rozpoczyna się na wybrzeżu Morza Barentsa, a kończy w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego w południowo‑zachodniej Ukrainie. Całkowita długość wynosi 2 820 kilometrów.
Łuk przebiega przez terytoria Norwegii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.
Na terytorium Białorusi 5 najlepiej zachowanych obiektów zostało wpisanych na listę UNESCO: Czekutsk, Leskowicze, Osownica w obwodzie brzeskim oraz Łopaty i Tupiszki w obwodzie grodzieńskim.
Źródło: mirplaneta.com.
Dział: Kultura
Autor:
Violetta Radkevich | Tłumaczenie: Palina Siamenava
Żródło:
https://adukar.com/by/news/abiturientu/pamyatniki-yunesko-v-belarusi