Strona Główna >> Białoruś >> Kultura >> Japońska animacja i jej związki z Białorusią

2024-02-16 10:48:12

Japońska animacja i jej związki z Białorusią

Prawie wszyscy na świecie znają termin „anime”. Z biegiem lat zainteresowanie tym gatunkiem stale rośnie, przyciągając uwagę zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Ludzie na całym świecie przebierają się za ulubione postacie, organizują festiwale, a sklepy tematyczne z anime zdobywają popularność. Białoruś, podobnie jak wiele innych krajów, nie jest wyjątkiem.

Białoruś w anime  „Hetalia i kraje Osi” Zdjęcie: budzma.org

Anime zyskiwało na popularności na całym świecie, docierając także do ZSRR. Pierwsze japońskie anime trafiło do kin radzieckich pod koniec 1969 roku. Był to pełnometrażowy film animowany „Flying Phantom Ship”, oparty na mandze o tym samym tytule. Datuje się to jako początki kultury fanów anime w Związku Radzieckim.

W późniejszych latach, wraz z globalnym rozwojem anime, także Białoruś stała się częścią tego fenomenu. Corocznie odbywa się festiwal „Higan” w Mińsku, poświęcony anime i kulturze japońskiej. To wydarzenie, rozpoczęte w 2006 roku, zjednoczyło miłośników anime na Białorusi, oferując różnorodne atrakcje, takie jak występy sceniczne, konkursy cosplay, wystawy i panele tematyczne.

Białoruś zdobyła także swoje miejsce w anime poprzez reprezentację w popularnych serialach animowanych. W serialu „Hetalia: Axis Powers”, Białoruś jest przedstawiona jako piękna, ale trudna w charakterze dziewczyna, siostra Rosji i Ukrainy. Jej obecność w anime dodaje koloru i interesującej dynamiki.

W „Hetalia: Axis Powers” bohaterami są realne kraje, takie jak Włochy, Niemcy, USA, Anglia, Kanada i inne. Rola Białorusi jest epizodyczna w pierwszym odcinku, jednak bardziej uwagi poświęcono jej w 42 i 43 odcinku.

W 42 odcinku Rosja prezentuje widzom swoje siostry - środkową Ukrainę, „na którą zawsze można liczyć”, i młodszą Białoruś, którą określa jako „piękną dziewczynę”. Jednak Rosja zdradza, że obie siostry są trochę dziwne. Białoruś głęboko kocha swojego starszego brata Rosję, aż do tego stopnia, tak mocno pragnie się z nim ożenić, że przypomina postać z horroru. To bardzo niepokoi Rosję.

Pod koniec 42 odcinka widzowie mogą zobaczyć krótką charakterystykę postaci Białorusi: „Młodsza siostra Rosji. Zawsze dokonuje szalonych czynów i sprawia swojemu bratu wiele kłopotów. Nazwano ją ostatnim dyktatorskim państwem Europy. Biegle posługuje się metodą kija i marchewki. Stan jej gospodarki jest okropny, ale angażuje wszystkie siły i środki w rolnictwo. Tak bardzo kocha Rosję, że prawie zapomniała o swoim języku. Rosja nie jest zachwycona, ponieważ ta bliskość nigdy nie prowadziła do niczego dobrego. Jednak będzie to kłopotliwe, jeśli Białoruś, podobnie jak Ukraina, zauroczy się Ameryką. Rosja znalazła się więc w trudnej sytuacji”. Postać Białorusi jest bardziej rozwinięta w 43 odcinku, gdzie porównuje Rosję do innych krajów, w tym swojej siostry Ukrainy.

Słonim w anime

Słonim w anime Zdjęcie: budzma.org

W innym anime, „Code Geass: Akito the Exiled”, pokazane jest białoruskie miasto Słonim. Obywateli Białorusi zauważyli, że miasto zostało dokładnie odwzorowane, porównując je nawet z rzeczywistym Słonimem. Choć znaleźli kilka nieścisłości, takich jak zastąpienie Lenina postacią z wymyślonej wojny i zmiana napisu z „milicja” na „policja”, ogólnie miasto zostało przedstawione dość realistycznie.

Porównanie prawdziwego i malowanego słonia Zdjęcie: budzma.org

Nie jest znane, jak Słonim trafił do japońskiego anime. Być może ktoś z twórców był z Białorusi, albo ktoś z Japonii odwiedził to miasto i zainspirował się jego atmosferą. Istnieje również możliwość, że wybór tego miasta był przypadkowy, oparty na dostępnych fotografiach.

Dział: Film

Autor:
budzma.org | Tłumaczenie: Palina Siamenava

Żródło:
https://budzma.org/news/anime-suvyaz-z-belarussyu.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE