Strona Główna >> Ukraina >> Kultura >> Ukraina wygrała walkę z Rosją o „Scytyjskie złoto”

2023-11-27 17:30:25

Ukraina wygrała walkę z Rosją o „Scytyjskie złoto”

Epopeja z powrotem ,,złota scytyjskiego”, które przez 9 lat znajdowało się w Europie z powodu rosyjskiej aneksji Krymu, zakończyła się.

,,Scytyjskie złoto”. Zdjęcie: BBC 

Ukraińskie Ministerstwo Kultury i Muzeum Allarda Pearsona-Muzeum Archeologiczne Uniwersytetu w Amsterdamie uzgodniły zwrot przedmiotów muzealnych, a ponadto Ukrainie umorzono długi za przechowywanie. O tym informuje służba prasowa Ministerstwa Kultury i polityki informacyjnej Ukrainy. Odpowiedni dokument został podpisany przez W. I. O. Ministra Kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Rostysława Karandeeva i pełniącego obowiązki dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu w Amsterdamie dr Freda Virmena. 

Obiekty muzealne obejmują Kolekcje krymskich instytucji republikańskich Centralne Muzeum Taurydy”, „Kerczeński Rezerwat Historyczno-Kulturalny”, „Bachisarajski Rezerwat Historyczno-Kulturalny” oraz Rezerwat Narodowy „Taurid Chersonese”. 

,,Zwrot artefaktów o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym jest procesem znaczącym i wieloaspektowym. Łączy aspekty prawne, muzealne, dyplomatyczne i logistyczne. Z niecierpliwością czekamy na powrót kolekcji, z których jedna znana jest jako ,,złoto scytyjskie”, do domu na Ukrainę “ – powiedział Karandejew i wyraził wdzięczność Muzeum Allarda Pearsona za przechowywanie kolekcji przez 9 lat, a także za decyzję strony holenderskiej o nie pobieraniu kosztów za przechowywanie eksponatów muzealnych. 

W lutym 2014 roku kolekcja ,,złota scytyjskiego” została wywieziona do Amsterdamu, aby wziąć udział w wystawie ,,Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”, która odbyła się w Muzeum Pearsona, i pozostała tam z powodu aneksji Krymu przez Rosję. W grudniu 2016 roku Okręgowy Sąd Administracyjny w Amsterdamie uznał Prawa Ukrainy do kolekcji i nakazał jej przekazanie do Kijowa. W październiku 2021 r. Sąd Apelacyjny w Amsterdamie potwierdził decyzję Sądu Pierwszej Instancji. Jednak w styczniu 2022 roku krymskie muzea złożyły kasację na decyzję Sądu Apelacyjnego. 

Niemniej jednak już w 2023 roku Sąd Najwyższy Holandii orzekł, że ',, złoto scytyjskie “ powinno zostać zwrócone Ukrainie, ale trzeba było zapłacić prawie 100 tysięcy euro za jego przechowywanie.  

Dział: Kultura

Autor:
Charter97 | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski, Arseni Litviniuk

Żródło:
https://charter97.org/ru/news/2023/11/26/573155/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE