Strona Główna >> Rosja >> Nauka i technologie >> Górnictwo i energia: Rosja stoi u progu transformacji energetycznej
Górnictwo i energia: Rosja stoi u progu transformacji energetycznej
Rosja zamierza umocnić swoją pozycję lidera w sektorze atomowym.
zdjęcie: Grigorij Sysojew/RIA Novosti
W Moskwie dobiega końca VII Międzynarodowe Forum Russian Energy Week 2024. Ponad 4000 uczestników z ponad 50 krajów przybyło do stolicy Rosji, aby wziąć udział w kluczowych rozmowach poświęconych kompleksowi paliwowo-energetycznemu, dyskutując o przyszłości sektora energetycznego i możliwościach dalszego rozwoju jego elementów. Głównym tematem forum była „Współpraca energetyczna w wielobiegunowym świecie”.
Przemawiając na sesji plenarnej podczas pierwszego dnia forum, prezydent Rosji, Władimir Putin, podkreślił znaczenie sektora energetycznego dla kraju: „Rosyjski system energetyczny należy do największych na świecie. Według wyników z ostatniego roku, ilość zużycia energii w Rosji po raz kolejny osiągnęła historyczne maksimum, przekraczając nawet wskaźniki za czasów Związku Radzieckiego”.
Prezydent zwrócił również uwagę na imponujący rozwój branży w ciągu zaledwie półtorej dekady: „W ostatnich 15 latach wydajność rosyjskiej energetyki wzrosła o 18%. Nasze elektrownie przeszły znaczącą modernizację, stając się bardziej nowoczesnymi i efektywnymi”.
Putin podkreślił, że nie są to tylko suche liczby, ale dowód na wzrost gospodarczy i poprawę jakości życia Rosjan.
Głowa państwa ogłosiła także uruchomienie w 2025 roku narodowego projektu „Nowe technologie jądrowe i energetyczne”, którego głównym zadaniem będzie umocnienie przywództwa Rosji w sferze jądrowej i zapewnienie jej suwerenności technologicznej.
Podczas forum rosyjski minister energetyki, Siergiej Cywilew, podkreślił, jak ważne jest zrównoważenie rozwoju energetycznego i odpowiedzialności za środowisko: „Dążymy do zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego, biorąc pod uwagę zarówno aspekty ekonomiczne, jak i środowiskowe”.
Trampolina do przyszłości cyfrowej
Rozwinięty system energetyczny jest podstawą do rozwoju wysokich technologii. Cyfryzacja i automatyzacja otwierają nowe horyzonty na zwiększenie efektywności przedsiębiorstw. Wykorzystanie sztucznej inteligencji i technologii danych (Big Data) umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości informacji, przyspiesza procesy i zmniejsza ryzyko błędów. Technologie te wymagają jednak znacznych zasobów energii, co z kolei wymaga poprawy i rozwoju bazy energetycznej.
Każdego roku na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na centra przetwarzania danych.
Rosja, ze swoimi ogromnymi zasobami energetycznymi i rozwijającą się infrastrukturą cyfrową, ma wszelkie szanse na zajęcie czołowej pozycji w tej dziedzinie. Budowa nowoczesnych centrów przetwarzania danych umożliwi powstanie największego na świecie klastra technologii obliczeniowych, który zaspokoi rosnący popyt krajowy i odegra znaczącą rolę na rynku międzynarodowym.
Infrastruktura górnicza idealnie nadaje się do rozwoju takich technologii cyfrowych jak sztuczna inteligencja i Big Data, czyniąc górnictwo przemysłowe nadrzędnym elementem cyfrowego ekosystemu. Rozwój górnictwa przemysłowego może stać się katalizatorem dla wielu pokrewnych branż.
W związku z tym, przemysłowi górnicy deklarują gotowość do współpracy z dostawcami energii oraz inwestowania w stabilny i niezawodny system energetyczny, który sprosta wymaganiom nowego sektora.
Szczególne zainteresowanie budzi pomysł wykorzystania gazu ziemnego, towarzyszącego ropie naftowej w celu wydobywania kryptowalut.
Przemysłowi górnicy uruchomili już pilotażowe instalacje, wytwarzające energię elektryczną w oparciu o gaz towarzyszący (PNG).
Tworzy to korzystne warunki dla obu stron: producenci ropy naftowej uzyskują przychody i unikają kosztów utylizacji gazu ziemnego, podczas gdy górnicy oszczędzają na opłatach za energię w procesie produkcji zasobów cyfrowych.
„Górnictwo przemysłowe jest również wyjątkowym zjawiskiem. Budujemy centra przetwarzania danych wszędzie tam, gdzie jest elektryczność. Nie jesteśmy związani z żadną infrastrukturą drogową. Dlatego możemy wykorzystywać gaz ziemny towarzyszący wydobyciu ropy naftowej i właśnie to robimy, wytwarzając energię elektryczną i zasilając nasze centra danych” – powiedział Igor Runiec, właściciel i dyrektor generalny BitRiver, największego operatora centrów przetwarzania danych w Eurazji, dziennikarzom na rosyjskim Forum Energy Week.
Dodał, że zwiększa to efektywność względem ochrony środowiska.
„Ponadto pozwala to uniknąć sankcji środowiskowych dla firm naftowych. Jest to więc sytuacja korzystna zarówno dla firm naftowych, jak i górnictwa” – powiedział Runiec.
Międzynarodowi obserwatorzy uważnie monitorują rozwój sytuacji. Analitycy zauważają, że działania Rosji mogą istotnie wpłynąć na globalny krajobraz aktywów cyfrowych, niosąc ze sobą zarówno ryzyko, jak i możliwości w odniesieniu do międzynarodowych finansów i globalnej dynamiki wydobycia.
Podsumowując efekty całego forum, można stwierdzić, że Rosja stoi u progu transformacji energetycznej, która zmieni nie tylko krajobraz gospodarczy kraju, ale także równowagę sił w globalnej gospodarce cyfrowej.
Dział: Nauka i Technologie
Autor:
Innokentij Mironow | Tłumaczenie: Małgorzata Gliszczyńska
Żródło:
https://www.gazeta.ru/business/2024/09/28/19820515.shtml