Strona Główna >> Rosja >> Nauka i technologie >> Rosyjski system walki elektronicznej Witebsk-25
Rosyjski system walki elektronicznej Witebsk-25
Eksperci twierdzą, że słońce zachodzi, ponieważ stają się podatni na ogień naziemny, zwłaszcza pociski ziemia-powietrze wystrzeliwane z ramienia, chyba że zmienią taktykę.
Rosjanie zostali zmuszeni do przesunięcia swoich helikopterów w głąb terytorium i nie mogli działać w głąb terytorium Ukrainy. Jednak w zeszłym tygodniu obserwatorzy wojny rosyjsko-ukraińskiej zauważyli, że niebo nad Ukrainą „roi się” od Ka-52 Alligators i Mini-28 Night Hunters.
Wygląda na to, że rosyjscy konstruktorzy broni znaleźli antidotum na masowo udostępniane Ukrainie przez USA pociski FIM-92 Stinger MANPAD oraz inne.
Niedawno Ka-52 zademonstrował, dlaczego zasłużył na przydomek „Aligator”, biorąc udział w starciu z 18 MANPADS poprzez zagłuszanie ich częstotliwości, zakończył misję i wrócił do bazy bez szwanku.
Sekret tkwi w opracowanym przez Rosję systemie obrony powietrznej o nazwie Witebsk-25. Eksportowa nazwa systemu walki elektronicznej to President-S.
„Dopóki Rosjanie nie znajdą sposobu na oszukanie rakiet ziemia-powietrze wystrzeliwanych z ramion, helikoptery, jak wiemy, mogą iść w stronę zachodzącego słońca. Obecność dronów kamikadze i innych bezzałogowych powietrznych zagrożeń na asymetrycznym polu bitwy sprawia, że helikopter jest coraz bardziej podatny na ataki” – powiedział EurAsian Times pilot śmigłowca indyjskich sił powietrznych, prosząc o anonimowość.
Dodał, że helikoptery będą preferowanymi platformami do eksfiltracji i ewakuacji ofiar. „W tej chwili helikoptery najlepiej pasują do Exfil i CASEVAC. Ale wymagają innych platform powietrznych – zarówno stałopłatów, jak i wiropłatów – aby zdominować powietrze w polu zabijania. Teraz decyzja należy do dowódców, ile środków przeznaczą na te misje ratunkowe” – dodał oficer.
Witebsk-25
Witebsk-25 dał śmigłowcom nowe życie. System został po raz pierwszy zaprezentowany na targach Eurosatory-2010 w Paryżu w 2010 roku. Ale ludzie byli sceptycznie nastawieni do twierdzeń o dużej liczbie pocisków, które może odbić.
Z 18 „zablokowanymi” pociskami rosyjski system walki elektronicznej Witebsk-25 ratuje dzień przed aligatorem Ka-52
Kiedy Rosja najechała Ukrainę, dosłownie wkroczyła z bronią palną. Jej Kamov Ka-52 miał dużą siłę ognia, siejąc spustoszenie w ukraińskich celach. Gdy Man Portable Air Defence Systems (MANPADS) stały się wszechobecne na polu bitwy, eksperci wróżyli zagładę śmigłowcom szturmowym.
Jednak ostatnie wyczyny dwumiejscowego rosyjskiego śmigłowca szturmowego na każdą pogodę w wojnie z Ukrainą były spektakularne dla wiropłatów. Według otwartego bloga wywiadowczego Oryx, Rosja potwierdziła straty co najmniej 62 śmigłowców szturmowych od początku wojny na Ukrainie.
Statystyki obejmują 35 Kamov Ka-52 „Alligators”, 12 Mi-28 „Havocs”, 9 Mi-35 i sześć starszych Mi-24 „Hind”. Zagubione Ka-52 stanowią 30 procent całej rosyjskiej floty Ka-52. Te ciężkie straty sprawiły, że eksperci powątpiewali w przyszłość śmigłowców szturmowych we współczesnej wojnie.
Początkowo Rosja rozmieściła w konflikcie syryjskim samoloty i śmigłowce średniego udźwigu wyposażone w Witebsku, a wyniki były imponujące. Rosyjscy urzędnicy twierdzili, że ani jeden śmigłowiec wyposażony w Witebsk nie został trafiony „pociskami MANPADS terrorystów”.
Śmigłowce Ka-52 wyposażone w system walki elektronicznej zostały również poddane wyczerpującym testom przez egipskie Ministerstwo Obrony, które wystrzeliło dwa tuziny rosyjskich pocisków przeciwlotniczych IGLA i żaden z nich nie mógł trafić śmigłowca.
President-S W Służbie Sił Powietrznych Rosji
Największą zaletą systemu jest działanie w trybie w pełni automatycznym, co pozwala na reagowanie na zagrożenia bez czekania na decyzję załogi. Jest wysoce modułowy i można go łatwo zintegrować z szerszą gamą typów i konfiguracji statków powietrznych.
System samoobrony Witebsk-25 składa się z namierzacza pocisków na podczerwień i laserowych środków zaradczych. Laserowe środki zaradcze są stosowane przeciwko pociskom rakietowym ziemia-powietrze i powietrze-powietrze wroga. Obrona systemu jest wzmocniona przez wyrzutnię flar.
Sprzęt może podobno wykrywać i blokować zagrożenia w azymucie 120 stopni i elewacji 60 stopni. Oprócz zagrożeń w podczerwieni, Witebsk-25 wykrywa i blokuje zagrożenia radarowe od 4 gigaherców/GHz do 18 GHz. Rodzina produktów Witebsk obejmuje system L-370E8 montowany na śmigłowcach użytkowych średniego udźwigu oraz L-370E26L wyposażający wiropłaty ciężkiego udźwigu.
Śmigłowce szturmowe są wyposażone w L-370P2, L-370V52 i L-370E50. Wariant L-3703S jest wyposażony w platformy stałopłatowe, takie jak myśliwce Su-25.
„Systemy elektroniczne są mocną stroną rosyjskich agencji rozwoju obrony. I dobrze wróży, że wymyślili rozwiązanie, które wyrówna pole bitwy. Jak bardzo jest skuteczny, to dopiero się okaże” – dodał urzędnik, który ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pilotowaniu rosyjskich śmigłowców.
NATO mocno uzbroiło siły ukraińskie w przenośny system obrony powietrznej, w tym co najmniej 2557 FIM-92 Stinger i nieznaną liczbę systemów rakietowych Piorun, Sungur, Strela-2, Igła i RBS-70.
Te łatwe w obsłudze systemy dały każdemu sprawnemu Ukraińcowi możliwość rzucenia na kolana potężnych rosyjskich helikopterów. Witebsk-25 wykrywa starty, skanując obszar za pomocą radarów, radarowych i laserowych odbiorników ostrzegawczych oraz czujników IR i UV; i ostrzega o nich załogę.
Następnie zapewnia bierną ochronę samolotu, wypuszczając plewy i flary, aby zmylić i wyłączyć pociski. Ale jego aktywna obrona polega na bezpośrednim zaangażowaniu systemów naprowadzania termicznego pocisków „poszukiwaczy ciepła” i oszukaniu ich.
Witebsk-25 powoduje silne zagłuszanie głowicy celów naprowadzanych radarowo, zmuszając w ten sposób „poszukiwaczy ciepła” do znajdowania celów-wabików.
O autorce:
Ritu Sharma od ponad dekady pisze o obronie i sprawach zagranicznych. Ukończyła studia magisterskie z badań nad konfliktami i zarządzania pokojem na Uniwersytecie w Erfurcie w Niemczech. Jej obszary zainteresowań to Azja i Pacyfik, Morze Południowochińskie i historia lotnictwa.
Dział: Technologie
Autor:
Ritu Sharma | Tłumaczenie i opracowanie: Redakcja JPM
Żródło:
https://www.eurasiantimes.com/