Strona Główna >> Armenia >> Nauka i technologie >> Rozpoczęliśmy badania nad technologiami, które powstaną za 30 lat: Wywiad z Bagratem Jengibarianem

2024-07-30 00:32:39

Rozpoczęliśmy badania nad technologiami, które powstaną za 30 lat: Wywiad z Bagratem Jengibarianem

Rynek IT w Armenii przeszedł znaczące zmiany w ciągu ostatniego roku: w kraju uruchomiono szereg nowych projektów badawczych i edukacyjnych, a ponadto powstały nowe firmy.

Zdjęcie: tech.news.am 

Co więcej, trwają aktywne prace nad budową Kampusu Inżynieryjnego oraz negocjacje w sprawie budowy przyszłego Kampusu Przemysłowego, jak przekazał NEWS.am Tech Bagrat Jengibarian, dyrektor Enterprise Incubator Foundation (EIF.) Według niego Armenia podjęła niedawno nową inicjatywę o nazwie „Centrum Zaawansowanych Badań”, w ramach której będą prowadzone prace m.in. nad koncepcjami projektowania i produkcji chipów (półprzewodników). Otwarto również laboratoria badawcze w pięciu obszarach, w tym cyberbezpieczeństwa, samochodów bezzałogowych i inteligentnej produkcji. „Rozpoczęliśmy już badania nad potencjalnymi technologiami, które powstaną dopiero za 30 lat” – zauważył Jengibarian. Za osiągnięcie ostatnich miesięcy uważa również otwarcie i uruchomienie Narodowego Centrum Superkomputerowego Armenii im. Charlesa Aznavoura na Kampusie Inżynieryjnym, które umożliwia stworzenie najnowocześniejszej infrastruktury umożliwiającej prowadzenie badań i obliczeń w dziedzinie przemysłu, edukacji i nauki. Ogólnie rzecz biorąc, liczba budynków i konstrukcji na Kampusie Inżynieryjnym, według Jengibariana, rośnie w ogromnym tempie. Jeśli chodzi o Kampus Przemysłowy, gdzie możliwa będzie organizacja procesów produkcyjnych w ramach projektów rozwijanych na Kampusie Inżynieryjnym, póki co trwają jeszcze negocjacje z rządem i różnymi darczyńcami. Pozostaje jeszcze kwestia gruntów, które będą musiały zostać pozyskane bezpośrednio przy Kampusie Inżynieryjnym. 

Rozwój technologii regionalnych 

W ramach szczytu technologicznego Silicon Mountains Shirak, Bagrat Jengibarian wziął udział w debacie poświęconej inwestycjom regionalnym. W rozmowie z NEWS.am Tech zauważył, że biorąc pod uwagę ograniczone zasoby naszego kraju, rozwój regionów jest jednym z najważniejszych zadań. Jednak jak to zrealizować, to dość skomplikowana kwestia, którą należy przeanalizować. „Regiony naszego państwa bardzo się od siebie różnią. Na przykład Asztarak i Kapan to zupełnie odmienne miasta. Kapan znajduje się przy granicy i występują tam problemy z bezpieczeństwem. Aby zrozumieć, jak rozwijać regiony, konieczne jest przede wszystkim zrozumienie, jakie mają perspektywy i możliwości finansowe. W szczególności omawiamy możliwość stworzenia centrum technologicznego w Kapan. Biorąc pod uwagę przykłady Giumri i Wanadzoru, jestem przekonany, że w Kapan odniesiemy sukces” - powiedział Jengibarian. Jego zdaniem proces podejmowania decyzji o tym, gdzie i co rozwijać, powinien opierać się na dogłębnym zrozumieniu lokalnych potrzeb, możliwości i interesów. Inicjatywy oparte na inteligentnym partnerstwie odniosły największy sukces w ciągu ostatnich 20 lat. 

Dyrektor EFI, mówiąc o dzisiejszych perspektywach kształcenia i zatrudnienia w regionach Armenii, zauważył, że możliwości te faktycznie wzrosły w okresie pocovidowym, ponieważ wiele osób przeszło na naukę online i pracę zdalną. Transformacja ta zmieniła kształt edukacji i rynku pracy, umożliwiając osiągnięcie znaczących efektów uczenia się w krótszym czasie, w tym poprzez wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji. Zmieniła się również rola nauczycieli – z osób przekazujących informacje stali się moderatorami. Według Jengibariana, podejmowane są wszelkie starania, aby młodzi ludzie jak najrzadziej musieli przyjeżdżać do Erywania, aby studiować lub pracować – powinni mieć dostęp do odpowiednich źródeł i zasobów w swoich rodzinnych miastach, powinni móc cieszyć się lepszą jakością życia w swoich regionach, pracując zdalnie. Warto wspomnieć, że forum Silicon Mountains Shirak odbyło się 4 lipca w Giumri. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez UEICT przy wsparciu Ministerstwa Przemysłu Zaawansowanych Technologii Armenii. Platynowym partnerem forum był Unicomp, partnerem finansowo-technologicznym – EasyPay, partnerem technologicznym – Ucom, a srebrnymi partnerami – Synopsys i Ovio. Partnerami regionalnymi wydarzenia zostali EFI i GTC, a partnerem medialnym NEWS.am Tech. 

Autor:
tech.news.am | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Żródło:
https://tech.news.am/rus/news/3897/miy-nachali-issledovatelskie-proektiy-tekhnologiiy-kotoriye-poyavyatsya-cherez-30-let-intervyu-s-bagratom-engibaryanom.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE