Strona Główna >> Rosja >> Nauka i technologie >> Naukowcy badają organizmy rekinów polarnych w nadziei na zapewnienie długowieczności ludziom
Naukowcy badają organizmy rekinów polarnych w nadziei na zapewnienie długowieczności ludziom
W 2016 r. naukowcy odkryli, że rekiny polarne mogą żyć nawet 400 lat. Jednak to, dlaczego są tak długowieczne, pozostaje tajemnicą.
Zdjęcie: Wikipedia
Niektóre teorie sugerują powolny rozwój rekinów i niskie tempo metabolizmu, ale badania nadal trwają. Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie sekretów starzenia się tych ryb może pomóc ludziom żyć dłużej i zdrowiej. Prawdopodobnie nie dożyjemy 400 lat, ale nawet wydłużenie średniej długości ludzkiego życia o kolejne dziesięć lat byłoby przełomem. Jednym z takich naukowców jest Evan Camplisson. Badał on metabolizm rekinów, aby poznać proces ich starzenia. „Lepsze zrozumienie anatomii i adaptacji gatunków długowiecznych, takich jak rekin polarny, może pomóc nam poprawić zdrowie człowieka” - powiedział portalowi Business Insider Camplisson, doktorant na Uniwersytecie w Manchesterze. Według National Geographic, rekiny polarne, które żyją głównie w Oceanie Arktycznym i Północnoatlantyckim, pływają powoli i mogą osiągać od 2,4 m do 7 m długości i ważyć do 1,5 tony. Drapieżniki żywią się łososiami, węgorzami, fokami, a nawet niedźwiedziami polarnymi, jeśli jest taka możliwość. Jednakże prawdopodobne jest, że mogą one robić długie przerwy między posiłkami.
Nowe badania Camplissona, które zaprezentował na dorocznej konferencji Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej, wykazały, że tempo metabolizmu rekinów nie zwalnia wraz z wiekiem, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego rekiny żyją tak długo. Nie można tego jednak powiedzieć o większości zwierząt, w tym o ludziach. Na przykład ludzki metabolizm ma tendencję do zwalniania w podeszłym wieku, co może przyczyniać się do niezdrowego przybierania na wadze. Camplisson zbadał aktywność pięciu enzymów metabolicznych w zachowanej tkance mięśniowej rekina polarnego. „Można przypuszczać, że aktywność tych enzymów zmienia się wraz z wiekiem u większości gatunków - powiedział. - Niektóre z nich będą z czasem słabnąć, ponieważ mogą zacząć funkcjonować nieprawidłowo lub ulegać degeneracji, podczas gdy inne będą kompensować i zwiększać aktywność, aby upewnić się, że zwierzę nadal wytwarza wystarczającą ilość energii”. U obserwowanych rekinów polarnych, których wiek oszacowano na 60-200 lat, nie stwierdzono znaczących zmian w aktywności enzymów. Camplisson planuje zbadać więcej takich enzymów, aby sprawdzić, czy i jak zmieniają się one wraz z wiekiem rekinów.
Dział: Nauka
Autor:
Nowosti Armienii | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/