Strona Główna >> Białoruś >> Dla podróżnych >> Nie tylko Czerwony w Mińsku: 8 najsłynniejszych kościołów na Białorusi

2024-02-19 08:32:38

Nie tylko Czerwony w Mińsku: 8 najsłynniejszych kościołów na Białorusi

Białoruś to nie tylko majestatyczne zamki, jeziora i styl imperium stalinowskiego, ale także piękne kościoły. W rozmowie o zabytkach Białorusi prędzej czy później pojawia się dyskusja o tym, co jest piękniejsze – starożytne cerkwie czy kościoły katolickie. W tym tekście będziemy mówić o kościołach, ale z pewnością zrobimy listę świątyń prawosławnych.

Zdjęcie: Dimaris/Shutterstock.com

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Budsławiu

Wielu Białorusinów, zwłaszcza tych dalekich od religii, dowiedziało się o tej świątyni dopiero w maju 2021 roku. W kościele wybuchł pożar: ogień objął dach, dym było widać na setki metrów… Parafianom udało się jednak wyjąć księgi, ikony i przybory do nabożeństw. To jest opowieść nie tylko o pięknym zakończeniu, ale także o hojnej duszy Białorusinów. Zaraz po pożarze ogłoszono zbiórkę pieniędzy – już dwa miesiące później troskliwi ludzie przekazali na remont kościoła ponad milion rubli. Prace trwały około dwóch lat, pod koniec czerwca 2023 roku kościół ponownie otworzono dla parafian.

https://tochka.by/upload/iblock/d4d/qqwpablvkvx406g6m870s69diyexnodk.jpg

Zdjęcie: Fanfo/Shutterstock.com

Kościół Budsławski został zbudowany w XVIII wieku w stylu baroku wileńskiego. Dziś, wraz ze swoimi „braćmi” w Pińsku i Grodnie, jest jedną z bazylik mniejszych na Białorusi. To szczególny status, który może zostać nadany jedynie przez Papieża ze względu na szczególną rolę świątyni w życiu duchowym kraju.

Kościół Świętej Trójcy w Hervyatach

Świątynia ta została zbudowana w Gerwiatach w latach 1899–1903 w stylu neogotyckim, uznawana jest za zabytek architektury i znajduje się na Państwowej Liście Wartości Historycznych i Kulturowych Białorusi. Na pewno warto to zobaczyć na własne oczy dla każdego miłośnika podróżowania po kraju. Wielu nazywa ten kościół najpiękniejszym spośród znajdujących się na terenie współczesnej Białorusi.

https://tochka.by/upload/iblock/bd6/i8b1869qqscqanattjjc2innjmby26hf.jpg

Zdjęcie: IvanVAM / Shutterstock.com

Swoją drogą, historia budowy cerkwi w Gerwiatach jest równie fascynująca, jak sama budowla. Wyobraźcie sobie: specjalnie w tym celu zbudowano tam cegielnię! A płytki sprowadzono z Niemiec. Jakby przypuszczano, że przyszłe pokolenia Białorusinów będą przez wiele lat zachwycać się tym pięknem, a budowla będzie w stanie przetrwać wszystkie wstrząsy XX wieku.

Czerwony Kościół

Być może jest to najsłynniejszy kościół na Białorusi zarówno dla turystów, jak i dla samych Białorusinów. Przede wszystkim dlatego, że znajduje się w centrum Mińsku, tuż obok Gmachu Rządu.

Faktycznie jego oficjalna nazwa to kościół św. Symeona i św. Heleny, jednak wśród ludności znacznie większą popularnością cieszy się „Czerwony Kościół”. Jak można się domyślić, powodem było to, że świątynia ta została zbudowana w całości z czerwonej cegły.

https://tochka.by/upload/iblock/09c/9242i3vh8xhfq0w7ls4ifc0s69rt9gx0.jpg

Zdjęcie: Tochka.by

Historia powstania Czerwonego Kościoła jest pełna smutku i melancholii. Jego budowę rozpoczęto w 1905 roku z powodu przedwczesnej śmierci dzieci mieszkańca Mińska, Edwarda Wojniłowicza-Symeona i Eleny. Trwała trzy lata, zakończona została w 1909 roku, a wieże zostały ukończone rok później, w 1910 roku, kiedy to świątynię poświęcił arcybiskup Klyuchinsky.

W okresie sowieckim kościół przeszedł przez wiele przemian: służył jako teatr, studio filmowe, Dom Kinowy Związku Operatorów BSRR, a później Muzeum Historii Kina Białoruskiego. Dopiero w 1990 roku wrócił do Kościoła katolickiego. Niestety, 26 września 2022 roku w Kościele Czerwonym wybuchł pożar, na pewien czas stał się niedostępny dla parafian.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mścisławiu

Na wschodniej Białorusi zachowało się mniej kościołów niż na zachodzie, ale jeden z najbardziej znanych znajduje się w Mścisławiu. Pojawił się tam w początkach XVII wieku, początkowo jako drewniany kościół klasztorny karmelitów, a później jako kamienna świątynia konsekrowana w 1637 roku. Jednak historia tego kościoła jest pełna smutnych wydarzeń z czasów wojen, a freski w świątyni, takie jak „Zdobycie Mścisława przez wojska moskiewskie w 1654 r.” i „Zabójstwo księży”, przypominają tragiczne momenty z przeszłości.

https://tochka.by/upload/iblock/6f3/olllzps474swy3v9t32dxc61xbl1nedn.jpg

Zdjęcie: notsuperstar / Shutterstock.com

Kościół ten, nazywany ostatnim zabytkiem baroku wileńskiego w Europie Wschodniej, niestety nadal jest tylko częściowo dostępny dla turystów. W okresie sowieckim przez długi czas służył jako magazyn warzyw, a miejscowi mieszkańcy wspominają, że nawet kisili ogórki wewnątrz świątyni. W latach 90. kościół został zwrócony katolickiej wspólnocie Mścisława, a prace renowacyjne, rozpoczęte wówczas, trwają do dziś.

Katedra św. Franciszka Ksawerego (Kościół Daleki) w Grodnie

To barokowe arcydzieło architektury, sztuki dekoracyjnej i monumentalnej na europejskim poziomie, nie może być pominięte w naszej recenzji. Katedra grodzieńska, znana jako Farna, pod względem wielkości dorównuje kościołom jezuitów św. Kazimierza w Wilnie czy św. Piotra i Pawła w Krakowie. Posiada dwie wieże bazylikowe o szerokości 30 metrów i długości 60 metrów, a wysokość nawy głównej wynosi 21,5 metra. Drzwi świątyni są otwarte dla parafian i turystów od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora, a organy tego kościoła uważane są za jedne z największych w kraju.

https://tochka.by/upload/iblock/dd0/3zlcowg2q7e7kj0zumb306ee39rci55x.jpg

Zdjęcie: Dance60/Shutterstock.com

Katedra św. Franciszka Ksawerego w Grodnie nosi nazwę „Farna” ze względu na pochodzenie od polskiego słowa „parafial” (parafia), co oznacza „główną” świątynię. Jedną z głównych atrakcji tej katedry jest ogromny, 20-metrowy drewniany ołtarz zdobiony postaciami apostołów, patronów i świętych.

Katedra Świętej Barbary w Witebsku

Dzięki Marco Chagallowi większość z nas wie, że w Witebsku mieszkało wielu Żydów, w związku z czym istniała tam duża liczba synagog, ale w mieście znajduje się wyjątkowy kościół, który ma nieoficjalny status „stolicy kulturalnej” Białorusi”.

Jego początki sięgają 1785 roku, kiedy to miejscowy marszałek Antony Kosow przekazał pieniądze na budowę. Pierwotnie planowano, że będzie to niewielki kościółek obok cmentarza katolickiego. Został konsekrowany pod imieniem św. Barbary. Uważa się, że chroni przed natychmiastową śmiercią.

W dzisiejszych czasach Katedra Świętej Barbary w Witebsku wyróżnia się na tle sąsiednich budynków. Warto jednak pamiętać, że w 1884 roku kościół został przebudowany w stylu neogotyckim, a było to z konkretnego powodu: pod koniec XIX wieku liczba parafian kościelnych wzrosła tak bardzo, że nie mogli już się pomieścić w budynku.

https://tochka.by/upload/iblock/fbd/q8tq1zkwuhszup6gczn43pya0bfcajtz.jpg

Zdjęcie: pl.wikipedia.org

W 1935 roku kościół w Witebsku został zamknięty i, podobnie jak wiele innych kościołów w kraju, używano go jako magazyn. W trakcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej wieże uległy zniszczeniu, a przez wiele lat kościół pozostawał zaniedbany. Dopiero w 1988 roku rozpoczęto prace renowacyjne, pierwotnie z myślą o przekształceniu go w salę koncertową. Po upadku ZSRR świątynia została jednak zwrócona wiernym.

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu

Ten kościół często zajmuje pierwsze miejsce w wielu podobnych zestawieniach, i to nie bez powodu.

W białoruskiej i polskiej literaturze Kościół Bożego Ciała (Farny Kościół) w Nieświeżu często nazywany jest pierwszym zabytkiem architektury barokowej na terenie Europy Wschodniej. Jednak historycy architektury uważają, że to nie jest całkowicie prawidłowe, ponieważ termin „barok” zwykle nie odnosi się do budynków z okresu przejściowego, czyli tych zbudowanych przed 1603 rokiem. To właśnie wtedy Carlo Maderno ukończył fasadę kościoła Santa Susanna, która nosiła wszystkie cechy nowego stylu.

Mimo to kościół w Nieświeżu, którego wzorem był Il Gesu w Rzymie (kościół katedralny zakonu jezuitów), uważany jest za jeden z najbardziej znanych i majestatycznych kościołów katolickich na Białorusi.

https://tochka.by/upload/iblock/f00/0g0ubmsafbh8w29svau5lx6jj3z53i3u.jpg

Zdjęcie: Chamille White / Shutterstock.com

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu

Ten kościół został zbudowany w latach 1584–1593 jako część klasztoru jezuitów według projektu włoskiego architekta Giovanniego Bernardoniego. Uważany jest za pierwszą budowlę w stylu barokowym na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W krypcie sanktuarium znajduje się grobowiec rodzinny Radziwiłłów – jedyny taki nekropolia w Europie Wschodniej. Znajduje się tam 72 pochówki, z których część jest zmumifikowana. Krypta Radziwiłłów zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem liczby pochówków dynastycznych, po takich słynnych rodzinach, jak Habsburgowie i Burbonowie.

Kościół św. Stanisława w Mohylewie

Ten kościół, położony we wschodniej Białorusi, kiedyś był główną katedrą katolicką Imperium Rosyjskiego. Oczywiście, status ten był nieoficjalny, ale przejdźmy do historii.

Kościół św. Stanisława został zbudowany w połowie XVIII wieku, pierwotnie był to kościół klasztoru karmelitów. Początkowo nosił nazwę Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jednak po podziałach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i wejściu Mohylewa do Imperium Rosyjskiego, świątynia została ponownie konsekrowana i otrzymała status katedralny. Archidiecezja Mohylewska wówczas obejmowała kościoły obrządku łacińskiego na całym obszarze kraju.

https://tochka.by/upload/iblock/2f0/znknbu9wod0w2053xu1cczr62mb146e3.jpg

Zdjęcie: S.Tatiana / Shutterstock.com

W czasach ZSRR w tym budynku mieściło się archiwum, a część fresków została w tamtych czasach po prostu zamalowana zieloną farbą. Obecnie kościół należy do wspólnoty wierzących. Jest znany między innymi z corocznego organizowania festiwalu muzyki sakralnej „Mahutny Bozha”.

Dział: Poznaj kraj

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.