Strona Główna >> Białoruś >> Dla podróżnych >> Turystyka religijna na Białorusi

2024-02-16 11:32:33

Turystyka religijna na Białorusi

Wyruszenie na wycieczkę religijną na Białoruś to wyjątkowa okazja do przeżycia czegoś osobistego i fascynującego. Co więcej, nie trzeba być głęboko wierzącym, aby czerpać radość z odkrywania najstarszych świątyń tego kraju, podziwiania fresków z XII wieku, czy też wsłuchiwania się w dźwięki starożytnych dzwonów.

Zdjęcie: pda.ekskursii.by

Rozwój turystyki religijnej na Białorusi jest zauważalny, a różnorodność religijna tego kraju sprawia, że podróżowanie staje się niezwykle interesujące. Na Białorusi praktykuje się 25 różnych religii i wyznań, w tym tradycyjne, takie jak prawosławie, katolicyzm, judaizm i islam. Nawet w małych miasteczkach, jak choćby Raków, można zobaczyć obok siebie katolicki kościół i prawosławną cerkiew. W Iwie, meczet stoi niedaleko synagogi, co symbolicznie podkreśla, jak pokojowo żyją przedstawiciele różnych wyznań na tych ziemiach.

Zdjęcie: Ekskursii

Według Eleny Radczenko, zastępcy Komisarza ds. Religii i Narodowości, kościoły, synagogi i meczety na Białorusi to nie tylko atrakcje turystyczne, ale także integralna część historii kraju. Osoby odwiedzające te duchowe miejsca zakochują się w kulturze i tradycjach, przekonując się, że Białoruś to kraj wieloreligijny, gdzie ludzie żyją w pokoju, harmonii i dobrobycie. W 2022 roku republika obchodziła 1030. rocznicę przybycia prawosławia na białoruskie ziemie.

Warto zauważyć, że około 80% wycieczek na Białorusi obejmuje zwiedzanie budynków sakralnych. Istnieją również wycieczki wyłącznie duchowe, których trasa koncentruje się jedynie na miejscach kultu religijnego. Obejmują one zarówno pielgrzymów uczestniczących w nabożeństwach i czcących sanktuaria, jak i turystów poszukujących historii i architektury miejsc kultu lub szukających odpowiedzi na istotne pytania. Nie ma dokładnych danych dotyczących liczby turystów religijnych, ale na przykład w kościele pamiątkowym ku czci Wszystkich Świętych odwiedzający pochodzą z 50 różnych krajów świata.

Białoruś może poszczycić się ogromną liczbą kościołów różnych wyznań, z których większość można uwzględnić w trasach turystycznych. W sumie w republice znajduje się 1848 cerkwi (159 w budowie), 526 kościołów katolickich (28 w budowie) oraz meczetów 110. Wiele z tych obiektów ma status wartości historycznych i kulturowych, a wiele z nich ubiega się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przykłady to Klasztor Św. Mikołaja w Mohylewie, Cerkiew Borysa i Gleba   (Kołoża) w Grodnie oraz drewniane cerkwie Polesia. Święto ku czci ikony Matki Bożej Budsławskiej zostało już wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

 

Klasztor Św. Mikołaja w Mohylewie, Zdjęcie: Belarus.Travel

Cerkiew Borysa i Gleba (Kołoża) w Grodnie, Zdjęcie: Antek w podróży 

Wiele osób podkreśla atrakcyjność wycieczki „Białoruś-Kraj Czterech Religii”, która obejmuje odwiedzanie klasztoru św. Elżbiety, kościoła św. Szymona i Heleny, synagogi oraz Meczetu Katedralnego. Turyści mogą rozmawiać z duchownymi, zgłębiać historię i obrzędy czterech białoruskich wyznań. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się meczet w Mińsku - jedyny w swoim rodzaju oraz Meczet Katedralny, który jest największym w Europie Wschodniej i został otwarty w 2016 roku.

Meczet Katedralny, Zdjęcie: PlanetaBelarus

 

Wielka Synagoga Chóralna w Grodnie, Zdjęcie: Wikimedia

 

 Kościół św. Szymona i Heleny, Zdjęcie: Wikimedia

Dział: Poznaj kraj

Autor:
pda.ekskursii.by | Tłumaczenie: Palina Siamenava

Żródło:
https://pda.ekskursii.by/?Religioznyj_turizm_v_Belarusi

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.