2023-08-08 19:26:16

Turkmenistan

Turkmenistan nie jest znany jako popularny cel podróży. Do tej pory głównymi powodami wizyty są niesamowita marmurowa stolica Aszchabadu i płonący krater gazowy zwany Bramą Piekieł.

Jednak są także inne zabytki do zobaczenia, wyszczególnione poniżej, ale dla nas większość uroku Turkmenistanu polega na poznawaniu jego mieszkańców. Uwielbiamy ich za ich skromność, otwartość pomimo intensywnej kontroli z góry. Turkmenistan jest o wiele bardziej ciekawy, niż można sobie wyobrazić.

 

 

Plany podróży

 

 

Niebieska trasa

95% wszystkich podróżujących w Turkmenistanie wybiera trasę niebieską, jadącą między Meszhedem a Chiwą lub Nukusem w Uzbekistanie. Po drodze zobaczysz Aszchabad (1), Wrota do piekła (2) i Konye-Urgench (3).

To dobra trasa, ponieważ można zobaczyć coś nowego (Aszchabad), coś starożytnego (Konye-Urgench), a pomiędzy nimi można doświadczyć pustyni Karakum i jej dziwnych rozkoszy (Wrota do piekła).

Trasa zielona

Osoby przybywające promem do Turkmenbaszy (4) zwykle wybierają zieloną trasę do Aszchabadu z kilkoma przystankami pomiędzy nimi, a następnie podążają niebieską linią na północ. Jeśli jednak naprawdę interesujesz się historią i archeologią, nie możesz przegapić Merva i Gonura Depe (6). W takim przypadku należy kierować się zieloną linią z Aszchabadu do Marii i Turkmenabatu i wjechać do Uzbekistanu w Buchara.

Trasa czerwona

Z wycieczką lub porządnym pojazdem terenowym możesz pokonać pustynną trasę, obejmującą kanion Yangykala (5), a także odległe osady, świątynie i dawno opuszczone fortece.

Są zdecydowanie inne możliwe trasy i więcej rzeczy do zobaczenia, ale z ograniczeniami, jakie ma podróżowanie w Turkmenistanie, to jest to, do czego wybiera się większość turystów. 

Centralny Turkmenistan

Nowoczesność w Aszchabadzie jest oszałamiająca. Jej wspaniałość fascynuje przez chwilę. Z drugiej strony stary Aszchabad to zaskakująco tętniące życiem, zielone miasto w sowieckim stylu. W pobliżu odwiedź Nysę, miasto Partów i bluźnierczy meczet w Kipchak.

 

 

Możesz także odwiedzić miejsca na wsi. Nokhur to tradycyjna wioska z kwaterami prywatnymi u podnóża gór Kopet Dag, na granicy z Iranem.

Konye-Urgench jest lokalnie znany jako Mekka Turkmenistanu. Jego starożytna architektura daje do myślenia. Sufizm Turkmenistanu przenika każde drzewo, studnię i starożytną cegłę w kraju, ale tutaj to jest odczuwalne szczególnie ostro.

W połowie drogi między Aszchabadem a Konye-Urgench leżą Drzwi do piekła Darwaza. Jego płonące kule ognia i niezdrowe opary są niesamowite. Jest to wyjątkowy widok wart odwiedzenia. Noc w obozie pozwoli ci poczuć magię pustyni.

 

Tormod Sandtorv – Flickr: Panorama krateru gazowego Darvasa

Ci, którzy mają większy budżet i chcą zobaczyć coś naprawdę innego, mogą wybrać się na niestandardową wycieczkę do serca pustyni Karakum. Poznaj miejscowych i znajdź się w rzadko odwiedzanej części świata.

Wschodni Turkmenistan

Turkmenistan zajmuje ważne miejsce w historii wielu imperiów Persianidów z ostatnich 3 tysiącleci i w przeciwieństwie do Uzbekistanu umysł naprawdę ma tutaj okazję zagłębić się w te historie, ponieważ niewiele rzeczy jest odbudowywanych. Relikwie można znaleźć w całym kraju, ale Merv jest najważniejszym miejscem.

Na dalekim wschodzie Turkmenistanu leży rezerwat Kugitang, w którym znajdują się ślady dinozaurów i źródła siarki.

 

 

Zachodni Turkmenistan

Starożytne Morze Tethys wyrzeźbiło w pustynnej podłodze kapryśne kształty w tęczy kolorów. Kanion Yangykala zapiera dech w piersiach,. Poszukiwacze przygód, którzy mają czas i pieniądze, mogą zapoznać się z trasą krajobrazową, aby znaleźć lasy pistacjowe, wulkany błotne, pustynne ptaki i podziemne jezioro.

 

 

Na wybrzeżu Turkmenbaszy to nieco kosmopolityczne miasto portowe z dobrym bazarem i atmosferą kurortu. Ludzie przyjeżdżają tu na prom na Morze Kaspijskie lub na drogę na północ w kierunku Mangystau w Kazachstanie.

Avaza to rodzaj Aszchabadu nad morzem. Może to być za drogo dla obcokrajowców, a jednak jest to naprawdę miłe miejsce na wakacje na plaży. Latem jest pełen turkmeńskich rodzin cieszących się morskim powietrzem.

 

 

Transport w Turkmenistanie

Jeśli masz wizę turystyczną, podczas wizyty w Turkmenistanie będziesz podróżował samochodem 4×4 ze swoim przewodnikiem, być może także samolotem lub pociągiem.

Aszchabad jest jedynym miastem obsługującym loty międzynarodowe do i z Turkmenistanu. Rezerwacja online nie działa dla Turkmenistan Airlines, więc jeśli lecisz z nimi, musisz kupić bilety za pośrednictwem agenta.

Dla niezależnych podróżników bez własnego środka transportu pozostaje pociąg lub taksówka. Istnieją również autobusy. Wszystkie 3 to niedrogie i stosunkowo wygodne sposoby poruszania się po Turkmenistanie.

Minibusy i taksówki odjeżdżają, gdy są pełne, a duże autobusy odjeżdżają zgodnie z rozkładem jazdy; zalecamy skorzystanie z minibusa lub taksówki ze względu na wygodę i szybkość.

W miastach zabiorą cię cygańskie taksówki lub autobusy. Zima ma niewielki wpływ na system transportowy w Turkmenistanie.

Sytuacja pieniężna

Sytuacja finansowa jest skomplikowana. Wymiana w banku to zły interes. Zamiast tego istnieje czarny rynek dolarów, gdzie stawki są kilkukrotnie wyższe.

Wyciąganie pieniędzy z bankomatu lub płacenie kartą jest niespotykane. Podobnie zakup karty SIM i dostęp do internetu w Turkmenistanie to skomplikowana sprawa.

Budżet i zakwaterowanie

Po tym, jak dyktatorzy Turkmenistanu pozbyli się z kraju krytycznych myślicieli i wydali całe bogactwo naturalne na marmur i złoto, gospodarka jest teraz zrujnowana. Podróżowanie z wizą tranzytową nie jest drogie: 1 euro za podstawowy posiłek, 10$ za łóżko w podstawowym hotelu.

Jeśli masz wizę turystyczną, rząd narzuca ci inny reżim cenowy: spodziewaj się zapłacić około 150 $ dziennie za wszystkie wydatki.

Turkmenistan ma przyzwoity hotel w każdym mieście, ale dla podróżujących z ograniczonym budżetem na wizie tranzytowej wybór jest ograniczony.

Dział: Poznaj kraj

Autor:
Caravanistan.com | Tłumaczenie: Polina Andreiko

Żródło:
https://caravanistan.com/turkmenistan/#highlights

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.